Senterpartiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Senterpartiet
Skrót Sp
Lider Liv Signe Navarsete
Data założenia 1920
Adres siedziby P.b. 1191 Sentrum
0107 Oslo
Deklarowana
ideologia polityczna
centryzm, agraryzm, eurosceptycyzm
Liczba członków 21 000 (2007)
Młodzieżówka Senterungdommen
Barwy Zielony
http://www.senterpartiet.no
Norwegia
Godło Norwegii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Norwegii

Wikiprojekt Polityka

Norweska Partia Centrum, (Senterpartiet, Sp), norweska partia agrarystyczna o poglądach centrowych. Założona w 1920 roku. Do 1959 partia nosiła nazwę Bondepartiet (Partia Chłopska). Obecnym liderem partii jest Liv Signe Navarsete (od 2003 roku).

Sp nie bazuje na żadnej z wielkich ideologii XIX i XX wieku, ale skupia się na zdecentralizowanym rozwoju ekonomicznym i skuteczności działań politycznych. Od 1972 r. partia jest jednym z głównych przeciwników wstąpieniu Norwegii do Unii Europejskiej.

Partia Centrum wspierała zarówno socjalistyczne, jak i nie-socjalistyczne rządy; pomiędzy 1930 a 2000 brała udział w siedmiu gabinetach, trzy z nich tworzyli premierzy z Sp. Do czasu wyborów parlamentarnych w 2005 roku, Senterpartiet brała udział tylko w niesocjalistycznych gabinetach.

W ciągu ośmiu dekad od utworzenia Partii Centrum, jako politycznej frakcji norweskiej organizacji rolniczej, Sp zmieniła się diametralnie. Kilka lat po powstaniu, oddzieliła się od swojej organizacji macierzystej i rozpoczęła propagowanie działalności politycznej opartej na decentralizacji, oddalając się ideologicznie od innych ugrupowań agrarnych w Europie.

Po wyborach parlamentarnych w 2005 roku, Senterpartiet zawiązała koalicję rządową z Norweską Partią Pracy (DnA) i Sosialistisk Venstreparti (SV), będąc "Zieloną" częścią Czerwono-Zielonej Koalicji. Udało jej się zapewnić sobie większość w parlamencie norweskim, Stortingu. Premierem został Jens Stoltenberg z DnA, a Sp weszła w skład jego gabinetu, obejmując 17 października 2005 r. cztery ministerstwa. W wyborach parlamentarnych w 2009 rządząca centrolewicowa koalicja utrzymała większość miejsc w parlamencie. Sp uzyskała 11 mandatów w Stortingu.

Przywódcy partii[edytuj | edytuj kod]

Udział w rządach[edytuj | edytuj kod]

Gabinety tworzone przez premierów z Senterpartiet:

Gabinety tworzone przez premierów z innych partii:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]