Seraj w Nazarecie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Seraj w Nazarecie
Ilustracja
Widok seraja
Państwo

 Izrael

Miejscowość

Nazaret

Typ budynku

Seraj

Kondygnacje

2

Ukończenie budowy

1740

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Seraj w Nazarecie”
Ziemia32°42′14″N 35°17′54″E/32,703889 35,298333

Seraj w Nazarecie (hebr. בית הסראייה) – seraj zlokalizowany na Starym Mieście Nazaretu, na północy Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Seraj w Nazarecie
Brama wejściowa seraja w Nazarecie
Tablica informacyjna przy bramie wejściowej
Wieża zegarowa seraja w Nazarecie

W połowie XVIII wieku beduiński szejk pochodzący z Tyberiady, Zahir al-Umar zbuntował się przeciwko Osmanom. Opanował i ufortyfikował Akkę, która stała się jego głównym miastem. Położone w Dolnej Galilei miasto Nazaret odgrywało ważną rolę w kształtowaniu lokalnej gospodarki. To właśnie Zahirowi al-Umarowi przypisuje się wybudowanie około 1740 roku seraja w Nazarecie. Był to w owym czasie najważniejszy i najbardziej imponujący budynek w mieście. Mieścił on osobiste apartamenty Zahira al-Umara, biura administracji, stajnie oraz cele więzienne. W połowie XIX wieku dobudowano portyk, a na początku XX wieku wieżę zegarową (była to jedna z siedmiu wież zegarowych wzniesionych w Palestynie z okazji 25-lecia panowania sułtana Abdülhamida II). Początkowo w seraju znajdowały się także pomieszczenia do modlitw wiernych muzułmanów. W 1812 roku funkcję tę przejął nowo wybudowany Biały Meczet.

Po 1948 roku w budynku mieściła się siedziba izraelskich władz administracyjnych (w 1991 r. przeniosła się do nowego budynku). Obecnie budynek pozostaje opuszczony, planuje się jednak jego odnowienie i urządzenie miejskiego muzeum[1].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Seraj jest dwupiętrowym zabytkowym budynkiem, przy którym wznosi się renesansowa wieża zegarowa. Wieża została wzniesiona na planie kwadratu. Z każdej strony widnieją okrągłe otwory, w których w przeszłości mieściły się zegary.

Seraj w Nazarecie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Seraya. [w:] Nazareth Cultural & Tourism Association [on-line]. [dostęp 2013-10-28]. (ang.).