Sharon Valerii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sharon Valerii
Aktorka Grace Park.
Aktorka Grace Park.
Pierwszy odcinek Pilot
Grany przez Grace Park
Informacje
Imię i nazwisko Sharon Valerii
Przydomek Boomer

Sharon Valerii jest fikcyjną postacią serialu Battlestar Galactica (2003). W postać wcieliła się Grace Park. Aktorka zagrała w nim postać humanoidalnego robota występującego w wielu kopiach - Cylona Numer 8 (ang. Number Eight). Na pokładzie Battlestar Galactica służyły dwie kopie tego Cylona: Sharon "Boomer" Valerii oraz Sharon "Athena" Agathon.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Sharon "Boomer" Valerii[edytuj | edytuj kod]

Życie na Galactice[edytuj | edytuj kod]

Sharon "Boomer" Valerii jest uśpionym Cylonem. Przed atakami przebywała 2 lata jako porucznik na Galactice na stanowisku pilota Raptorów i Viperów oraz miała sekretny romans z Szefem Tyrolem. Wiadomo również, że rzekomo pochodzi z planety Aerlon. W czasie ataków Cylonów Valerii leciała na Capricę wraz z ostatnim szwadronem bojowym Galactiki w Raptorze z Helo. Gdy ich Raptor został uszkodzony przez Cylonów musieli awaryjnie lądować na planecie. Po naprawie statku, Boomer dołączyła do "floty" Colonial One i sprowadzała cywilne statki, które uciekły przed Cylonami.

Po powrocie na Battlestar wróciła do swoich obowiązków, nie zapomniawszy o tym, że Helo został na Caprice, aby uratować Baltara.

Akcje sabotażowe[edytuj | edytuj kod]

Boomer Valerii nieświadomie podłożyła ładunki wybuchowe w zbiornikach wody na Galactice, dzięki czemu ta straciła prawie 2/3 zapasów. Dopiero po wybuchu zdała sobie sprawę z tego, co zrobiła. Aby nie wzbudzić na siebie podejrzeń poprosiła o pomoc Tyrola, który zgodził się na to.

Następnie pomogła Cylonowi o imieniu Doral w samobójczym ataku na Komandora Adamę i pułkownika Tigha. Kiedy ten dokonywał zamachu ona kochała się z Tyrolem w przejściu do małej zbrojowni (stamtąd Doral wziął ładunki wybuchowe). Po tym zdarzeniu powołano trybunał do wyjaśnienia tych zdarzeń. Głównym podejrzanym był Tyrol i Valerii. Po wyroku oczyszczającym ich z zarzutów Tyrol stanowczo zakończył swój romans z Valerii

Zamach na Adamę i śmierć[edytuj | edytuj kod]

Po tym jak Tyrol z nią zerwał i zdała sobie sprawę co robi próbowała popełnić samobójstwo. Nie udało jej się to jednak, a Adama senior w ramach "rekonwalescencji" wysłał ją na Baseship (statek bazowy) Cylonów, aby ta podłożyła tam bombę. Gdy wyszła na jej pokład spotkała swoje kopie.

Po powrocie na Galacticę strzeliła do Komandora Adamy, już uświadomiona, że jest Cylonem. Po kilku dniach brutalnych przesłuchań i badań jakie robił na niej Baltar, została zastrzelona przez Cally.

Odrodzenie[edytuj | edytuj kod]

Odrodziła się jak każdy Cylon na statku Odrodzenie. Następnie powróciła na Capricę i wraz z Caprica Six (Numer Sześć) nie mogła się pogodzić z sytuacją w której się znalazła, nadal uważając się za człowieka. Wróciła nawet do swojego mieszkania na Caprice.

W czasie pobytu na planecie razem z Szóstką i Trójką znalazły się w budynku, w którym Samuel Anders podłożył bombę. Eksplozja nastąpiła zanim Anderson zdołał uciec, w konsekwencji został uwięziony z nimi w zasypanej części garażowej. Ostatecznie, tuż przed uwolnieniem grupy przez pozostałych Cylonów, Trójka postanowiła zabić Andersona, ale tuż przed oddaniem strzału została zabita odłamkiem betonu przez Szóstkę. Valerii i Szóstka pozwoliły odejść Andersonowi wolno.

Rok później w czasie okupacji Nowej Caprici Valerii i Szóstka są jednymi z przywódców Cylonów. Jednakże nie mogła usunąć Cally z listy śmierci.

Po ewakuacji Nowej Caprici przebywała na tym samym statku co Caprika-Six i Baltar oraz zajmowała się Herą - dzieckiem swojej kopii. W czasie konfliktu na Planecie Alg była członkiem cylońskiej delegacji, która przybyła na Galacticę[1]. Gdy na Baseshipie Cylonów odrodziła się Athena Valerii chciała zabić Herę. Została powstrzymana przez Numer Sześć.

Odbicie Hery[edytuj | edytuj kod]

Valerii postanawia sprzeciwić się Cavilowi i pomaga w ucieczce z Cylońskiej bazy Ellen Tigh. Po dotarciu do floty ma zostać skazana na śmierć za zdradę[2]. Manipulując uczuciami i stosując projekcję przekonuje Tyrola do pomocy w ucieczce i porywa Herę.

Sharon "Athena" Agathon[edytuj | edytuj kod]

Caprica[edytuj | edytuj kod]

W czasie pobytu na Caprice jej zadaniem było przyłączenie się do Helo i sprawdzenie czy jest zakochany w Boomer oraz dowiedzenie się jak największej informacji o Galactice. Po raz pierwszy spotykają się gdy Athena (wtedy jeszcze znana jako Boomer) uratowała go przed śmiercią z rąk Cylonów. Następnie przyłączyła się do Helo i razem uciekali przed Cylonami. W tym czasie doszło między nimi do zbliżena i Valerii zaszła w ciążę.

Po tym jak Helo zorientował się że Valerii jest Cylonem, gdy zobaczył bliźniaczy model, próbował ją zabić, jednakże ta powiedziała mu że jest w ciąży, ten ją oszczędził. Po przylocie na Capricę Starbuck Valerii uciekła. Pojawiła się znowu gdy Cyloni zamknęli Thrace w szpitalu i gdy Ruch Oporu przygotowywał nalot na szpital. Valerii zabiła innych Cylonów, aby pomóc rebeliantom.

Powrót do floty[edytuj | edytuj kod]

Zaraz po powrocie do zbuntowanej Floty pod przewodnictwem Roslin, Valerii miała zostać wyrzucona przez śluzę (dzieje się to w tym samym czasie gdy Boomer strzeliła do Adamy). Jednak przekonała Roslin, że jest niezbędna do odkrycia Grobowca Ateny, wskazującego drogę na Ziemię.

Gdy przebywała na Kobolu, uratowała ludzi od ataku Centurionów. Po tym jak dołaczył do nich Adama Senior, stwierdził jednoznacznie, że chce jej śmierci. Po odkryciu Grobowca strzeliła do Meiera[3] i poniekąd udowodniła, że można jej zaufać.

Galactica, przesłuchanie i narodziny Hery[edytuj | edytuj kod]

Po powrocie na Galacticę stała się więźniem. Rozmawiali z nią tylko Helo, Starbuck, Komandor, Roslin i Tyrol. Tyrol nie mógł pogodzić się ze śmiercią Boomer i szukał ukojenia w rozmowach z Atheną. W tym czasie Valerii uchroniła Galacticę przed atakiem Cylonów, którzy wprowadzili wirus do komputerów, odwracając działanie wirusa nie na Galacticę tylko na Cylońskie Raidery.

Gdy oficerowie z Pegasusa próbowali ją pobić i zgwałcić została obroniona przez Helo i Tyrola. Komandor Adama przeprosił ją za zachowanie oficerów i zapewnił, że to się nigdy więcej nie powtórzy.

Przez cały czas od powrotu na Galacticę Roslin zapowiadała, że nie dopuści do narodzin ludzko-cylońskiej hybrydy. Valerii nie chciała się z tym pogodzić i broniła swego dziecka. Jednak gdy przyszedł czas narodzin urodziła żywe dziecko, które po kilku godzinach "zmarło".

Porucznik Floty Kolonialnej[edytuj | edytuj kod]

Po narodzinach Hery nadal przebywała w zamknięciu i traktowana była jako więzień. Jednak, gdy Adama podjął decyzję o wyzwoleniu Nowej Caprici zdecydował się zaufać jej i powołał ją na stanowisko porucznika. Dzięki temu stała się wolna. Pomogła ludziom w odzyskaniu kluczy do statków powietrznych.[4]

Dopiero po ponownym zjednoczeniu floty Hotdog wymyślił dla niej przezwisko Athena. W czasie akcji na Planecie Alg, dowiedziała się o tym, że Hera żyje i zdecydowała się wrócić do Cylonów. Gdy nie uzyskała zgody od Adamy, Helo strzelił do niej zabijając ją dzięki czemu odrodziła się w nowym ciele i odzyskała córkę.

Po powrocie na Galacticę z Herą i Capricą-Six miała wizje w których uczestniczyły Ona, Hera, Caprica-Six i Roslin. Następnie uczestniczyła w misji statku Demetriusza i brała udział w abordażu ocalałego Statku Bazowego Cylonów. Wraz z mężem Helo była jedną z pierwszych osób, które stanęły na Ziemi.

Pozostałe kopie[edytuj | edytuj kod]

W serialu pojawiają się inne kopie Ósmego modelu:

  • kolaborantka na New Caprica przekazująca informację Felixowi Gaecie
  • okupantki na planecie Caprica


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Nie została jednak dopuszczona do rozmów, gdyż Athena powiedziała pułkownikowi, że to Boomer i ten nie wpuścił jej na salę obrad. W zamian Boomer powiedziała Sharon Agathon, iż Hera przebywa na statku Cylonów.
  2. odcinek 16, 17; sezon 4
  3. Meier chciał przejąć władzę zabijając Roslin i Komandora.
  4. Odcinek pt. Exodus (cz. II).