Siły Zbrojne Chile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Siły Zbrojne Chile - podlegają prezydentowi za pośrednictwem ministerstwa obrony i składają się z wojsk lądowych, marynarki i lotnictwa. Według wortalu Global Firepower, są na pięćdziestiątym ósmym miejscu w rankingu najpotężniejszych wojsk świata (stan na 2014 r.)[1]. Wbrew powszechnym opiniom ich częścią nie są Karabinierzy Chilijscy, którzy wraz z Policją Śledczą tworzą Siły Porządku i Bezpieczeństwa.

Obowiązek służby wojskowej dotyczy wszystkich mężczyzn którzy ukończyli 18 lat. Podlegający poborowi mogą się zgłosić na ochotnika. W przypadku gdy liczba ochotników jest zbyt mała w stosunku do potrzeb armii organizowana jest loteria wybierająca podlegających przymusowemu poborowi[2]. Trwa ona - zależnie od rodzaju broni - od 12 do 24 miesięcy. Działalność Sił Zbrojnych Chile koordynuje Sztab Generalny Obrony Narodowej Chile którym obecnie kieruje Iván Fabry Rodríguez. W 2008 roku w szeregach Sił Zbrojnych Chile służyło 77 300 żołnierzy.

Przypisy

  1. The complete Global Firepower list puts the military powers of the world into full perspective. (ang.). GlobalFirepower.com, 2014-04-03. [dostęp 2014-06-20].
  2. Chile - Personnel (ang.). GlobalSecurity.org. [dostęp 2014-06-20].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]