Siły zbrojne Paragwaju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Coat of arms of Paraguay.svg

Siły zbrojne Paragwaju (hiszp. Fuerzas Armadas de Paraguay) składają się z trzech rodzajów broni: wojsk lądowych, marynarki wojennej i lotnictwa. Według wortalu Global Firepower, są na sześćdziesiątym drugim miejscu w rankingu najpotężniejszych wojsk świata (stan na 2013 r.)[1].

Naczelnym wodzem jest, zgodnie z konstytucją, prezydent republiki.

Wszyscy, którzy mają 18 lat, lub 17 (kiedy ich 18 urodziny przypadają w danym roku), są objęci poborem w razie mobilizacji. Obecnie stan liczbowy zdolnych do służby wojskowej wynosi 1,349,800 (stan z roku 2000).

Siły lądowe[edytuj | edytuj kod]

Siły lądowe skupiają większość personelu armii. Zorganizowane są w trzy korpusy, w składzie sześciu dywizji piechoty i trzech kawalerii.

Głównymi zadaniami są: obrona kraju, utrzymanie porządku wewnętrznego oraz współpraca z władzami cywilnymi w pewnych projektach.

Marynarka[edytuj | edytuj kod]

Aczkolwiek Paragwaj nie posiada dostępu do morza, to posiada marynarkę wojenną operującą na rzece Parana. Jest to największa marynarka wojenna kraju śródlądowego[potrzebne źródło]. Boliwia - też bez dostępu do morza, również posiada flotę, ale znacznie mniejszą.

W latach 70. w jej skład wchodziły dwie kanonierki rzeczne, okręt wsparcia z dwoma śmigłowcami na pokładzie, trzy kutry patrolowe i pięć łodzi patrolowych.

W ramach floty wyodrębnione jest lotnictwo morskie i piechota morska.

Personel marynarki liczy ok. 2000 żołnierzy.

Lotnictwo[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Osobny artykuł: Paragwajskie Siły Powietrzne.

Lotnictwo, najmniejszy i najmłodszy rodzaj sił zbrojnych posiada 1500 osobowy personel i ok. 10 samolotów bojowych.

Przypisy