Siemieniotka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Siemieniotka (siemieniatka, siemionka, konopiotka lub też konopianka) – zupa stanowiąca tradycyjne danie regionalne Śląska.

Nazwa dania pochodzi od głównego składnika: nasion (siemienia) konopi. Jedno z głównych dań Wigilijnych. Według wierzeń ludowych, potrawa ta miała leczniczą moc dzięki dużej ilości ziaren. Wierzono, że chroni przed świerzbem i wrzodami. Praktycznie każda gospodyni na Śląsku miała swój własny przepis na wspomniane danie. Podawano tę zupę z gotowaną na sypko kaszą tatarczaną (odmiana kaszy gryczanej), którą nazywano na Śląsku pogańską lub grzankami.

Jeden z przepisów: Nasiona konopi należy gotować w wodzie aż popękają.

Wtedy należy je odcedzić. Odcedzone konopie należy miażdżyć (najlepiej tłuc drewnianym ubijakiem do ziemniaków) aż pojawi się gęste mleczko. Mleczko to należy wypłukać niewielką ilością gorącej wody i odlać do osobnego naczynia. Czynność miażdżenia i wypłukiwania mleczka należy powtórzyć 2 - 3 razy. Do odlanego mleczka dobrze jest dodać 1 średnią, pokrojoną cebulę, całość zagotować i gdy tylko zacznie wrzeć zdjąć z ognia i odstawić do wystygnięcia. Do przygotowania potrawy do jedzenia - odmierzoną ilość lekko, do smaku zabielić mlekiem. Podawać z kaszą gryczaną.