Xenopus epitropicalis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Silurana epitropicalis)
Xenopus epitropicalis[1]
Fischberg, Colombelli & Picard, 1982
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Mesobatrachia

Rodzina

grzbietorodowate

Rodzaj

Xenopus

Gatunek

Xenopus epitropicalis

Synonimy
  • Silurana epitropicalisCannatella & Trueb, 1988
  • Xenopus (Silurana) epitropicalisKobel, Loumont & Tinsley, 1996
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Xenopus epitropicalisgatunek afrykańskiego płaza bezogonowego z rodziny grzbietorodowatych (Pipidae).

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Zwierzę spotykano na następujących terenach[2]:

W związku z powyższym sądzi się, że gatunek może występować na dużym obszarze od Kamerunu na północnym zachodzie do Angoli na południu i przygranicznych rejonów Demokratycznej Republiki Konga na północnym wschodzie. Oprócz wyżej wymienionych państw gatunek spotyka się też w Republice Środkowoafrykańskiej[2], gdzie został introdukowany[3], natomiast jego obecność w Sudanie jest niepewna[2]. Jako część północnej granicy zasięgu występowania płaza uznano rzekę Sanaga, na północ od której bytuje pokrewny gatunek Silurana tropicalis[2].

Zwierzę wymaga obecności wody. Jego siedlisko to nizinne lasy deszczowe. Zamieszkuje ono niewielkie zbiorniki wodne o średnicy 1-2 metrów i głębokości 1 metra, koniecznie położone pod koronami drzew. Gatunek toleruje pewne zmiany w środowisku[2], ale nie radzi sobie na otwartych przestrzeniach.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Xenopus epitropicalis został opisany w 1982 roku przez Fischberga i współpracowników pod nazwą Xenopus epitropicalis[4]. Analiza filogenetyczna przeprowadzona przez Cannatellę i Trueb w 1988 roku zasugerowała jednak, że gatunki epitropicalis i tropicalis są bliżej spokrewnione z rodzajami Hymenochirus i Pipa niż z pozostałymi przedstawicielami Xenopus, dlatego przenieśli te gatunki do odrębnego rodzaju Silurana[5].

Rozmnażanie i genetyka[edytuj | edytuj kod]

Występuje larwa zwana kijanką, odżywiająca się poprzez filtrację[2].

Jest to gatunek tetraploidalny (2n=40)[4].

Status[edytuj | edytuj kod]

Lokalnie gatunek wydaje się liczny. Jednakże jego całkowita liczebność spada[2]. Do zagrożeń dla tego gatunku zaliczają się wyrąb lasów i rozwój rolnictwa[2]. Płaz zamieszkuje liczne obszary chronione[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Xenopus epitropicalis, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. a b c d e f g h i j Xenopus epitropicalis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Xenopus epitropicalis. Southern tropical platanna. AmphibiaWeb. [dostęp 2010-07-28]. (ang.).
  4. a b Darrel R. Frost: Silurana epitropicalis (Fischberg, Colombelli, and Picard, 1982). [w:] Amphibian Species of the World 5.4, an Online Reference [on-line]. Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej, 2010. [dostęp 2010-07-28]. (ang.).
  5. David C. Cannatella, Linda Trueb. Evolution of pipoid frogs: intergeneric relationships of the aquatic frog family Pipidae (Anura). „Zoological Journal of the Linnean Society”. 94 (1), s. 1–38, 1988. DOI: 10.1111/j.1096-3642.1988.tb00880.x. (ang.).