Simon Crean

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Simon Crean
Simon Crean (1).jpg
Data i miejsce urodzenia 26 lutego 1949
Melbourne
Australia Minister handlu
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Okres urzędowania od 3 grudnia 2007
do 28 czerwca 2010
Poprzednik Warren Truss
Następca Stephen Smith[1]
Australia Lider opozycji
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Okres urzędowania od 11 listopada 2001
do 2 grudnia 2003
Poprzednik Kim Beazley
Następca Mark Latham

Simon Crean (ur. 26 lutego 1949 w Melbourne) – australijski polityk, członek Australijskiej Partii Pracy (ALP), w latach 2001-2003 przywódca tej partii i zarazem lider opozycji. Od września 2010 jest ministrem ds. regionalnej Australii, rozwoju regionalnego i samorządu lokalnego, a także ministrem sztuki w gabinecie Julii Gillard.

Jest synem Franka Creana, wicepremiera w gabinecie Gougha Whitlama. Jest absolwentem studiów ekonomicznych i prawniczych na Monash University. Przez wiele lat pracował jako etatowy działacz związków zawodowych, dochodząc w 1979 do stanowiska sekretarza generalnego Związku Magazynierów i Pakowaczy. W 1977 bez powodzenia ubiegał się w wewnątrzpartyjnych prawyborach o nominację ALP w okręgu wyborczym, który wcześniej reprezentował w parlamencie jego ojciec. W 1981 został wiceprzewodniczącym, a cztery lata później szefem Australijskiej Rady Związków Zawodowych (ACTU), największej centrali związkowej w kraju.

W 1990 został wybrany do Izby Reprezentantów jako przedstawiciel okręgu wyborczego Hotham, obejmującego część przedmieść Melbourne. Zaraz potem wszedł do gabinetu Boba Hawke'a jako minister nauki i technologii. Pozostał wśród ministrów również za czasów premiera Paula Keatinga, kierując resortami produkcji pierwotnej i energii, a później zatrudnienia, edukacji i szkoleń.

Po przejściu ALP do opozycji, Crean kandydował na lidera partii. Został wybrany na to stanowisko dopiero za drugim podejściem, w roku 2001. Nie zdołał jednak odbudować pozycji partii w sondażach i w 2003 zrezygnował z przewodzenia jej. Przez cały okres 1996-2007 pozostawał członkiem gabinetu cieni. Po powrocie ALP do władzy pod wodzą Kevina Rudda w 2007 roku, został ministrem handlu. Był jedynym członkiem ekipy Rudda, który zasiadał także w dwóch poprzednich labourzystowskich gabinetach. W 2010, po przejęciu kierownictwa w ALP i w rządzie przez Julię Gillard, zostały mu powierzone (równocześnie) trzy stanowiska związane z kwestiami społecznymi: ministra edukacji, ministra ds. relacji w miejscu pracy oraz ministra ds. integracji społecznej. We wrześniu 2010 został przeniesiony na obecne stanowisko.

Przypisy

  1. jako minister spraw zagranicznych i handlu

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]