Simon Rattle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Simon Rattle
Rattle BPH-Rittershaus2- Wikipedia.jpg
Sir Simon Rattle dyryguje orkiestrą
Berliner Philharmoniker.
Imię i nazwisko Simon Denis Rattle
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1955
Liverpool
Pochodzenie Anglia
Instrument perkusja
Zawód dyrygent
Aktywność od 1974
Wytwórnia płytowa EMI Wielka Brytania
DGG Niemcy
Liczba albumów 144 (EMI)[1]
Odznaczenia
Member of Order of Merit Knight Bachelor Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
Strona internetowa

Simon Rattle (ur. 19 stycznia 1955) – angielski dyrygent. Zdobył sławę z City of Birmingham Symphony Orchestra, a obecnie jest dyrygentem Filharmoników Berlińskich (BPO). Jego żoną jest śpiewaczka Magdalena Kožená mezzo-sopran.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Liverpoolu, syn Pauline Lila Violet i Denis Guttridge Rattle, porucznik marynarki w Royal Naval Volunteer Reserves. Studiował w Liverpool College. Uczył się gry na fortepianie i skrzypcach, ale swoją pracę w orkiestrze zaczął jako perkusista.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Pierwszą żoną Simona była Elise Ross, amerykańska śpiewaczka (sopranistka), z którą miał dwóch synów (jeden z nich, Sacha jest klarnecistą). Rozwiedli się w 1995 roku, po piętnastu latach małżeństwa. Drugi związek małżeński zawarł z Candace Allen, hollywoodzką scenarzystką. Ich małżeństwo rozpadło się na skutek znajomości z czeską sopranistką (Magdaleną Koženą), która jest aktualnie jego żoną. Kožená i Rattle mają dwóch synów: Jonasa i Milosa.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

26 września 2009 r. z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”[2].

Przypisy

  1. Sir Simon Rattle Discography (ang.). [dostęp 2012-01-25].
  2. Złota Gloria Artis dla Simona Rattle. mkidn.gov.pl, 2009-09-26. [dostęp 2012-11-22].