Sintel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sintel
Sintel
Gatunek Fantasy
Animacja
Data premiery 27 września 2010 na Netherlands Film Festival
30 września 2010 w internecie
Kraj produkcji  Holandia
Język Angielski
Czas trwania 14 minut 48 sekund
Reżyseria Colin Levy
Scenariusz Esther Wouda
Muzyka Jan Morgenstern
Produkcja Ton Roosendaal
Dystrybucja Blender Foundation
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Sintel (tytuł roboczy Durian) to krótki film animowany wykonany w technice animacji komputerowej. Został wyprodukowany przez Blender Institute, część Blender Foundation[1][2].

Podobnie jak Elephants Dream i Big Buck Bunny, wyprodukowane przez Blender Foundation, film został stworzony przy użyciu Blendera, programu do animacji dostępnego na zasadach Wolnego Oprogramowania.

Ogólne informacje[edytuj | edytuj kod]

Prace nad filmem rozpoczęły się w maju 2009 r. Oficjalna premiera filmu odbyła się 27 września 2010 r. w czasie Netherlands Film Festival[3]. Film został opublikowany w internecie 30 września 2010 r.[4]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film opowiada o Sintel, dziewczynie wędrującej po świecie w poszukiwaniu młodego smoka, który, po tym jak go przygarnęła i wyleczyła, został porwany przez innego, większego.

Licencja[edytuj | edytuj kod]

Produkcja filmu była finansowana przez Blender Foundation, z darowizn od wspólnoty użytkowników Blendera, z przedsprzedaży oraz komercyjnych sponsorów.

Zarówno ostateczna wersja filmu jak i dane produkcyjne, zawierające informacje o animacjach, modelach, teksturach, są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa. Oznacza to, że wolno dowolnie wykorzystywać i kopiować film pod warunkiem podania informacji o autorach filmu.

Informacje techniczne[edytuj | edytuj kod]

Ten krótki film jest czwartym po Elephants Dream, Big Buck Bunny i Yo Frankie! projektem stworzonym przez Blender Foundation. Sintel został stworzony przez Blender Institute, oddział Blender Foundation specjalizujący się tworzeniem filmów i gier Otwartej treści (Open Content).

Ulepszenia Blendera[edytuj | edytuj kod]

Tak jak przy poprzednich projektach Blender Institute, programiści prowadzili szerokie prace nad ulepszeniem i rozszerzeniem możliwości oprogramowania dla potrzeb ekipy produkującej film. Ulepszenia zostały wprowadzone do interfejsu użytkownika, systemu cząsteczek, sculptingu (rzeźbienia), shadingu (cieniowania), potokowania renderingu, więzów oraz symulacji dymu. Powyższe zmiany zostały opublikowane z Blenderem w wersji 2.50 alpha, później wersji 2.54 beta[5].

Film[edytuj | edytuj kod]

Sintel

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Dahna McConnachie: "Open source on the big screen: Matt Ebb tells tales of Elephants Dream", Computerworld, January 15, 2008
  2. Rui Paulo Sanguinheira Diogo: "Modelling 2.50", Linux-Magazin, 2007/12
  3. Durian Blog: "Durian Open Movie Project  » Blog Archive  » Sintel official premiere", Durian Open Movie Project Blog, September 1, 2010
  4. Sintel – Open Movie Project
  5. Blender Release Log for 2.54 beta

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]