Skórnik słoniniec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skórnik słoniniec
Dermestes lardarius[1]
Linnaeus, 1758
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Podkrólestwo

tkankowce właściwe

Typ

stawonogi

Podtyp

sześcionogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

skórnikowate

Rodzaj

Dermestes

Gatunek

skórnik słoniniec

Skórnik słoniniec (Dermestes lardarius) – kosmopolityczny gatunek chrząszcza z rodziny skórnikowatych (Dermestidae). Pochodzi ze środkowej Europy, ale rozprzestrzenił się po całym świecie. W Polsce jest gatunkiem pospolitym[2].

Długość ciała tego chrząszcza dochodzi do 10 mm. Ciało owalne, spłaszczone, o pokrywach najczęściej pokrytych włoskami lub łuseczkami, tworzące na przedniej części pokryw szeroką, jaśniejszą przepaskę z wyraźnymi i ciemniejszymi plamami po każdej ze stron.

Larwa

Skórnik słoniniec występuje najczęściej w gospodarstwach domowych wśród przesuszonych resztek żywnościowych, gdzie znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. skóry, kości, suszone mięso, mączka rybna. Żeruje na martwych ssakach i ptakach. Występuje wśród składowisk z nasionami, szczególnie nasion oleistych, pośród wysuszonych kwiatów.

Larwa mocno owłosiona, brązowa z czarnym odcieniem. Potrafi przystosować się do życia w warunkach bez dostępu do wody. W tym przypadku korzysta z rozkładu tłuszczów zawartych w zdobytym pożywieniu.

Chrząszcz ten jest zaliczany do szkodników. Potrafi zagnieździć się w szafie na ubrania, wśród futer, wyrządzając znaczne szkody.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dermestes lardarius, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Fauna Polski - charakterystyka i wykaz gatunków. Bogdanowicz W., Chudzicka E., Pilipiuk I. i Skibińska E. (red.). T. I. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2004. ISBN 83-88147-04-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]