Skoki narciarskie mężczyzn na mistrzostwach świata juniorów w narciarstwie klasycznym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Mistrzostwa świata juniorów w skokach narciarskich są częścią MŚ juniorów w narciarstwie klasycznym. Odbywają się one co roku. Ich pierwowzorem były mistrzostwa Europy (rozgrywane w latach 1968-1976, oraz 1978[1]), zdecydowano się jednak rozgrywać zawody juniorów dla całego świata. Najstarsi zawodnicy, którzy mogą brać udział w mistrzostwach to ci, którzy w roku rozegrania zawodów ukończyli lub ukończą 20 lat.

Pierwsze MŚJ odbyły się w 1977 roku w Sainte-Croix. Rok później w Murau po raz ostatni rozegrano mistrzostwa Europy, a konkursy rozgrywane od 1979 roku są mistrzostwami globu. Konkursy drużynowe do programu włączono w 1986. Od 2006 na MŚJ w narciarstwie klasycznym są także skoki kobiet. Dwukrotnie mistrzostwa odbyły się w Polsce, w Karpaczu w 2001 oraz w Zakopanem w 2008 roku.

Pierwszym indywidualnym mistrzem został Czech Pavel Fízek[1]. Pierwszy medal dla Polski (srebrny) zdobyli Kamil Stoch, Dawid Kowal, Stefan Hula oraz Mateusz Rutkowski w konkursie drużynowym w 2004 roku podczas mistrzostw w Strynie (w 1969 roku Adam Krzysztofiak zdobył brązowy medal mistrzostw Europy). Indywidualnie wygrał wtedy Mateusz Rutkowski. W Rovaniemi w 2005 roku Polska powtórzyła osiągnięcie drużynowe sprzed roku. W 2014 roku w Predazzo Polacy zdobyli dwa złote medale. Indywidualnie najlepszy był Jakub Wolny, a w konkursie drużynowym zwyciężyli: Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Krzysztof Biegun i Klemens Murańka. Był to pierwszy w historii drużynowy złoty medal wywalczony przez reprezentację Polski.

Medaliści indywidualni[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Europy juniorów[edytuj | edytuj kod]

Rok Miasto Złoty medal
Gold medal with cup.svg
Srebrny medal
Silver medal with cup.svg
Brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1968 Francja Morez Norwegia Knut Kongsgaard Szwecja Torbjørn Hedberg Austria Ernst Kröll
1969 Szwecja Bollnäs Niemiecka Republika Demokratyczna Hans-Georg Aschenbach Niemiecka Republika Demokratyczna Henry Glaß Polska Adam Krzysztofiak
1970 Austria Gosau Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Eckstein Norwegia Odd Grette Niemiecka Republika Demokratyczna Bernd Hoddow
1971 Niemcy Nesselwang Rosja Jurij Kalinin Niemiecka Republika Demokratyczna Eberhard Seifert Austria Hubert Neuper
1972 Włochy Tarvisio Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Karapusow[a] Niemiecka Republika Demokratyczna Wilfried Gebhardt Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Pjotr Vtoruschin[a]
1973 Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Toksowo Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Eduard Tschernischev[a] Niemiecka Republika Demokratyczna Jürgen Eckstein Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Aleksander Karapusow[a]
1974 Francja Autrans Niemiecka Republika Demokratyczna Jürgen Eckstein Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Alexej Petrov[a] Szwecja Thomas Lundgren
1975 Finlandia Lieto Austria Anton Innauer Norwegia Rune Hauge Norwegia Roger Ruud
1976 Czechosłowacja Liberec Austria Anton Innauer Niemiecka Republika Demokratyczna Klaus Ostwald Czechosłowacja František Novák
1978 Austria Murau Austria Alfred Lengauer Austria Heinz Koch Niemiecka Republika Demokratyczna Ulrich Pscherra

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Stan po MŚJ 2013

Rok Miasto Skocznia Złoty medal
Gold medal with cup.svg
Srebrny medal
Silver medal with cup.svg
Brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1977 Szwajcaria Sainte-Croix Tremplin du Châble Czechy Pavel Fízek Niemiecka Republika Demokratyczna Matthias Buse Austria Hubert Neuper
1979 Kanada Lac-Beauport Mont-Sainte-Anne Kanada Horst Bulau Niemiecka Republika Demokratyczna Ulrich Pscherra Japonia Hiroyasu Aizawa
1980 Szwecja Örnsköldsvik Paradiskullen Kanada Steve Collins Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Władimir Bojarincew Austria Andreas Felder
1981 Niemcy Zachodnie Schonach Langenwaldschanze Finlandia Matti Nykänen Austria Ernst Vettori Kanada Steve Collins
1982 Austria Murau Gumpoldschanze Austria Ernst Vettori Finlandia Markku Pusenius Austria Bernhard Zauner
1983 Finlandia Kuopio Puijo Austria Franz Wiegele Norwegia Ole Christian Eidhammer Finlandia Tuomo Ylipulli
1984 Norwegia Trondheim Granåsen Czechosłowacja Martin Švagerko Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Janez Stirn Czechosłowacja Miroslav Polák
1985 Szwajcaria Täsch Mattertalschanze Austria Werner Haim Finlandia Jussi Karjalainen Austria Günther Stranner
1986 Stany Zjednoczone Lake Placid MacKenzie/Intervale Włochy Virginio Lunardi[2] Niemcy Zachodnie Christian Rimmel Norwegia Clas-Brede Bråthen
1987 Włochy Asiago Trampolino di Pakstall Finlandia Ari-Pekka Nikkola Niemiecka Republika Demokratyczna Mike Arnold Niemcy Zachodnie Dieter Thoma
1988 Austria Saalfelden Bibergschanze Austria Heinz Kuttin Szwecja Staffan Tällberg Austria Manfred Steiner
1989 Norwegia Hamar Lierberget Hoppbakken Norwegia Kent Johanssen Austria Andi Rauschmeier Szwecja Staffan Tällberg
1990 Czechosłowacja Štrbské Pleso MS 1970 B Austria Heinz Kuttin Włochy Roberto Cecon Czechosłowacja Tomáš Raszka
1991 Niemcy Reit im Winkl Franz-Haslberger-Schanze Austria Martin Höllwarth Czechosłowacja Tomáš Goder Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii Damjan Fras
1992 Finlandia Vuokatti Hyppyrimäki Finlandia Toni Nieminen Szwajcaria Sylvain Freiholz Austria Martin Höllwarth
1993 Czechy Harrachov Čertak Finlandia Janne Ahonen Austria Andreas Widhölzl Niemcy Alexander Herr
1994 Austria Breitenwang Raimund-Ertl-Schanze Finlandia Janne Ahonen Francja Nicolas Dessum Czechy Zbyněk Krompolc
1995 Szwecja Gällivare Dundretkullen Norwegia Tommy Ingebrigtsen Austria Reinhard Schwarzenberger Francja Lucas Chevalier-Girod
1996 Włochy Asiago Trampolino di Pakstall Niemcy Michael Uhrmann Słowenia Primož Peterka Szwajcaria Andreas Küttel
1997 Kanada Canmore (Calgary) Alberta Ski Jump Area Norwegia Wilhelm Brenna Finlandia Jussi Hautamäki Austria Falko Krismayr
1998 Szwajcaria Sankt Moritz Olympiaschanze Austria Wolfgang Loitzl Japonia Kazuhiro Nakamura Finlandia Matti Hautamäki
1999 Austria Saalfelden Bibergschanze Japonia Kazuki Nishishita Słowacja Michal Pšenko Austria Stefan Kaiser
Finlandia Veli-Matti Lindström[3]
2000 Słowacja Štrbské Pleso MS 1970 B Konkurs został odwołany.
2001 Polska Karpacz Orlinek Finlandia Veli-Matti Lindström Austria Manuel Fettner Austria Stefan Kaiser
Austria Florian Liegl[4]
2002 Niemcy Schonach Langenwaldschanze Finlandia Janne Happonen Japonia Daiki Itō Finlandia Kalle Keituri
2003 Szwecja Sollefteå Hallstabacken Austria Thomas Morgenstern Słowenia Rok Benkovič Czechy Jan Mazoch
2004 Norwegia Stryn Bjørkelibakken Polska Mateusz Rutkowski Austria Thomas Morgenstern Finlandia Olli Pekkala
2005 Finlandia Rovaniemi Ounasvaara Finlandia Joonas Ikonen Austria Arthur Pauli Słowenia Jurij Tepeš
2006 Słowenia Kranj Bauhenk Austria Gregor Schlierenzauer Słowenia Jurij Tepeš Włochy Andrea Morassi
2007 Włochy Tarvisio/Słowenia Planica[5] Srednija Velikanka Czechy Roman Koudelka Japonia Shōhei Tochimoto Austria Thomas Thurnbichler
2008 Polska Zakopane Średnia Krokiew Niemcy Andreas Wank Japonia Shōhei Tochimoto Austria Andreas Strolz
2009 Słowacja Štrbské Pleso MS 1970 B Austria Lukas Müller Polska Maciej Kot Finlandia Ville Larinto
2010 Niemcy Hinterzarten Adlerschanze Austria Michael Hayböck Słowenia Peter Prevc Włochy Diego Dellasega
2011 Estonia Otepää Tehvandi Bułgaria Władimir Zografski Austria Stefan Kraft Estonia Kaarel Nurmsalu
2012 Turcja Erzurum Kiremitliktepe Słowenia Nejc Dežman Polska Aleksander Zniszczoł
Słowenia Jaka Hvala
2013 Czechy Liberec[6] Ještěd Słowenia Jaka Hvala Polska Klemens Murańka Austria Stefan Kraft
2014 Włochy Predazzo Trampolino Dal Ben Polska Jakub Wolny Austria Patrick Streitler Rosja Jewgienij Klimow
2015 Kazachstan Ałmaty Gornyj Gigant
2016 Rumunia Râșnov Trambulină Valea Cărbunării

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Stan po MŚJ 2014. Nie uwzględniono medalistów mistrzostw Europy.

L.p. Reprezentacja Złote
Gold medal with cup.svg
Srebrne
Silver medal with cup.svg
Brązowe
Bronze medal with cup.svg
Razem
1.  Austria 11 9 13 33
2.  Finlandia 8 3 6 17
3.  Norwegia 3 - 2 5
4.  Słowenia 2 5 1 8
5.  Polska 2 3 - 5
6.  Niemcy/RFN 2 1 2 5
6.  Czechosłowacja 2 1 2 5
8.  Kanada 2 - 1 3
9.  Japonia 1 4 1 6
10.  Czechy 1 2 2 5
.  Włochy 1 1 2 4
12.  Bułgaria 1 - - 1
13.  NRD - 3 - 3
14.  Szwecja - 1 1 2
.  Jugosławia - 1 1 2
.  Francja - 1 1 2
.  Szwajcaria - 1 1 2
18.  Słowacja - 1 - 1
.  ZSRR - 1 - 1
20.  Estonia - - 1 1
.  Rosja - - 1 1

Medaliści drużynowi[edytuj | edytuj kod]

Rok Miejsce Złoty medal
Gold medal with cup.svg
Srebrny medal
Silver medal with cup.svg
Brązowy medal
Bronze medal with cup.svg
1986 Stany Zjednoczone Lake Placid Niemcy RFN  Włochy  ZSRR
1987 Włochy Asiago  NRD Niemcy RFN  Finlandia
1988 Austria Saalfelden  Austria  Norwegia  Czechosłowacja
1989 Norwegia Vang i Hedmark  Austria  Jugosławia  Norwegia
1990 Czechosłowacja Štrbské Pleso  Austria  Finlandia  Jugosławia
1991 Niemcy Reit im Winkl  Czechosłowacja  Finlandia  Francja
1992 Finlandia Vuokatti  Finlandia  Norwegia  Niemcy
1993 Czechy Harrachov  Finlandia  Austria  Niemcy
1994 Austria Breitenwang  Finlandia  Czechy  Austria
1995 Szwecja Gällivare  Niemcy  Austria  Japonia
1996 Włochy Asiago  Niemcy  Austria  Słowenia
1997 Kanada Canmore  Słowenia  Finlandia  Austria
1998 Szwajcaria Sankt Moritz  Niemcy  Japonia  Finlandia
1999 Austria Saalfelden  Austria  Finlandia  Niemcy
2000 Słowacja Štrbské Pleso  Austria  Norwegia  Finlandia
2001 Polska Karpacz  Finlandia  Austria  Niemcy
2002 Niemcy Schonach  Finlandia  Austria  Słowenia
2003 Szwecja Sollefteå  Austria  Słowenia  Finlandia
2004 Norwegia Stryn  Austria  Polska  Niemcy
2005 Finlandia Rovaniemi  Słowenia  Polska  Finlandia
2006 Słowenia Kranj  Austria  Słowenia  Japonia
2007 Włochy Tarvisio/Słowenia Planica[5]  Słowenia  Japonia  Finlandia
2008 Polska Zakopane  Niemcy  Austria  Polska
2009 Słowacja Štrbské Pleso  Austria  Niemcy  Polska
2010 Niemcy Hinterzarten  Austria  Niemcy  Słowenia
2011 Estonia Otepää  Austria  Niemcy  Norwegia
2012 Turcja Erzurum  Norwegia  Polska  Austria
2013 Czechy Liberec  Słowenia  Polska  Niemcy
2014 Włochy Predazzo  Polska  Austria  Norwegia

Tabela medalowa[edytuj | edytuj kod]

Stan po MŚJ 2014

L.p. Reprezentacja Złote
Gold medal with cup.svg
Srebrne
Silver medal with cup.svg
Brązowe
Bronze medal with cup.svg
Razem
1.  Austria 11 7 3 21
2.  Finlandia 5 4 6 15
=  Niemcy/RFN 5 4 6 15
4.  Słowenia 4 2 3 9
5.  Polska 1 4 2 7
6.  Norwegia 1 3 3 7
7.  Czechosłowacja 1 - 1 2
8.  NRD 1 - - 1
9.  Japonia - 2 2 4
10.  Jugosławia - 1 1 2
11.  Włochy - 1 - 1
=  Czechy - 1 - 1
13.  Francja - - 1 1
=  ZSRR - - 1 1

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Zastosowano angielską transkrypcję.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 1,0 1,1 World Ski Statistics / Statistique mondiale de ski / Welt-Ski Statistik (ang.). fis-ski.com, 09-2011. [dostęp 2013-03-02]. [zarchiwizowane z adresu 2012-01-05]. s. 116-133.
  2. 1986 Nordic Junior World Championships (jap.). skijump-db.net [web.archive.org]. [dostęp 2012-03-16].
  3. JUNIOR NORDIC WORLD CHAMPIONSHIPS - February 6th 1999 - Final Results (ang.). skijump-db.net (web.archive.org), 2008-09-05. [dostęp 2012-12-26].
  4. FIS JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIP 2001 - SKI JUMPING - Karpacz (POL) - Orlinek K 85 - February 3rd 2001 (ang.). skijump-db.net (web.archive.org), 2005-09-22. [dostęp 2012-12-26].
  5. 5,0 5,1 Konkursy skoków odbyły się w Planicy [1] [2]
  6. Skoki narciarskie - MŚJ 2012 w Turcji - Skoki.sport24 pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]