Smolenskaja (stacja metra, Linia Filowskaja)
| Smolenskaja (Смоленская) | |
| Filowskaja | |
| (Aleksandrowskij Sad – Smolenskaja) | |
| Poprzednia stacja | Kijewskaja (Киевская) |
| Następna stacja | Arbatskaja (Арбатская) |
| Głębokość stacji | 8.0 m |
| Oddanie do użytku | 15 maja 1935 |
Smolenskaja (Смоленская) – stacja moskiewskiego metra linii Filowskiej (kod 056). Otwarta jako odnoga pierwszej linii metra w 1935 roku i przez 2 lata stanowiła stację końcową. Powstała jako stacja płytka, w pobliżu znajduje się głęboka stacja o tej samej nazwie linii Arbacko-Pokrowskiej. Wyjścia prowadzą na plac Smoleński (przecinany przez pierścień Sadowy).
Spis treści |
Historia [edytuj]
W celu połączenia ze stacją Kijewskaja wybudowano most nad rzeką Moskwą, będący pierwszą taką konstrukcją w ZSRR. Zamknięta w 1953 z powodu otwarcia bliźniaczej stacji Smolenskaja na większej głębokości. Po 5 latach stację ponownie otwarto jako fragment nowej linii.
Konstrukcja i wystrój [edytuj]
Początkowo stacja miała dwa westybule, które nie ostały się do czasów obecnych (bardzo podobne do westybuli stacji Czistyje Prudy). Pierwszy zburzono w 1937 podczas rozbudowy Pierścienia Sadowego, drugi zamieniono w 1950 roku na nowszy. Stacja jest jednokomorowa z jednym peronem. Kolumny pokryto szarym marmurem, podłogi wyłożono różowy granitem. Ściany nad torami obłożono różowymi i szarymi płytkami ceramicznymi.
Ciekawostki [edytuj]
W systemie metra są tylko dwie pary stacji o tej samej nazwie, które nie są ze sobą połączone - Smolenskaja linii Arbacko-Pokrowskiej i linii Filowskiej, oraz Arbatskaja linii Arbacko-Pokrowskiej i linii Filowskiej. Stacje Smoleńskie w planach mają zostać połączone poprzez nowo zbudowaną stację Pljuszczicha (Плющиха) na linii Kalinińskiej.
Bibliografia [edytuj]
- Oficjalna strona Moskiewskiego Metra (ang. • ros.). [dostęp 20.06.2011].