Snus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Snus marki General, w porcjach

Snus [ˈsnʉːs] to popularna w Szwecji, Finlandii i w Norwegii używka, sporządzana na bazie tytoniu. Postacią przypomina będącą w sprzedaży w Polsce tabakę, jednak w odróżnieniu od niej zażywana jest doustnie, przez umieszczenie jej za dolną lub górną wargą, skąd następuje wchłanianie nikotyny. Snus zawiera większe ilości nikotyny niż papierosy i może służyć jako bezdymna alternatywa.

Snus sporządza się z mieszaniny wysuszonych liści tytoniu i z soli, która nawilżana jest gorącą parą wodną. Gotowy produkt zawiera około 50% wody i powinien być przechowywany w lodówce. Na rynku są w sprzedaży dwie podstawowe formy snusu:

  • original snus, lub inaczej lössnus ("luźny snus") to wilgotny proszek, który po uformowaniu palcami lub specjalnym urządzeniem o nazwie prismaster, umieszcza się za górną wargą,
  • portionssnus ("snus porcjowany"), sprzedawany w celulozowych woreczkach, nieco podobnych do tych używanych do parzenia herbaty, jednak znacznie od nich mniejszych. Portionssnus występuje ponadto w dwóch odmianach.
    • White, w suchych woreczkach
    • Original, również Black, w wilgotnych.


WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło snus w Wikisłowniku