Sośnica (Gliwice)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Herb Gliwic Sośnica
osiedle Gliwic
Miasto Gliwice
Status osiedle
Założono 1260
W granicach Gliwic 19 stycznia 1927
Ludność (2011)
 • liczba ludności

20 039
Strefa numeracyjna 032
Kod pocztowy 44-103, 44-119
Tablice rejestracyjne SG
SIMC10 0940105
Położenie na planie Gliwic
Położenie na planie Gliwic
brak współrzędnych

Sośnica (niem. Sassnitz) – dzielnica miasta Gliwice od 19 stycznia 1927 roku.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica położona we wschodniej części Gliwic na granicy z m. Zabrze. Składa się z tzw. Starej Sośnicy są to poniemieckie bloki mieszkalne usytuowane w centalnej części dzielnicy. Na terenach wokół starej Sośnicy znajdują się osiedla mieszkaniowe powstałe w okresie powojennym, między innymi osiedle mieszkaniowe Józefa Bema, osiedle mieszkaniowe Stefana Żeromskiego. Przez dzielnicę przepływa rzeka Kłodnica, która wyznacza granicę między Sośnicą a Ligotą Zabrską. Przez zachodnie obrzeża dzielnicy przebiega autostrada A1 (pólnoc- południe), zaś przez południowe obrzeża autostrada A4, przecięcie tych autostrad tworzy największy węzeł autostradowy w Polsce.

Dzielnica charakteryzuję się dużą ilością zieleni, są stawy rybne, ogródki działkowe, kryty basen kąpielowy, a także stadion, na którym odbywają się imprezy rekreacyjno-sportowe oraz mecze Górniczego Związkowego Klubu Sportowego Sośnica Gliwice. Działa także filia Miejskiej Biblioteki Publicznej, która oprócz wypożyczania książek uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Wielu mieszkańców pracuje w istniejącej nadal KWK Sośnica-Makoszowy (dawniej KWK Sośnica).

W dzielnicy mieszka około 20 000 mieszkańców.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Teren, na którym powstała Sośnica, był porośnięty lasami sosnowymi. Stąd zapewne wywodzi się jej nazwa. Przez pewien czas wieś miała nawet swój herb: 3 sosny na tarczy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sośnica dawniej była wsią usytuowaną między Zabrzem i Gliwicami. Założył ją biskup wrocławski Tomasz po uzyskaniu w 1260 roku zgody księcia opolskiego Władysława na kolonizację Biskupic i okolicy.

Ludność zajmowała się hodowlą bydła i rolnictwem. Uprawiano głównie chmiel potrzebny do produkcji piwa. Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku rozwijający się na Śląsku przemysł spowodował, że ludność powoli zamieniała swoje rolnicze zajęcia na pracę w pobliskich hutach i kopalniach oraz na kolei, gdyż od 1846 roku przez Sośnicę przebiegała linia kolejowa łącząca Mysłowice z Berlinem.

Od roku 1873 Sośnica stała się samodzielną gminą podległą powiatowi zabrskiemu. Od tej pory nastąpił jej gwałtowny rozwój. Rozbudowano drogi, wybudowano bloki mieszkalne, kościół, przeprowadzono elektryfikację, powołano ochotniczą straż pożarną. W 1888 roku uruchomiono linię kolejową GliwiceOrzesze. 17 października 1917 roku wydobyto pierwsze tony węgla z nieistniejących już dzisiaj szybów kopalni „Sosnitza” tzw. Pole "Wschód". Znacznie wzrosła liczba ludności napływającej do pracy i osiedlającej się w Sośnicy. W 1911 roku wybudowano kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wspomożenia Wiernych.

Po podziale Górnego Śląska w wyniku plebiscytu w 1921 roku gmina Sośnica pozostała na terenach niemieckich. Rząd pruski zarządził regulację granic komunalnych i dlatego sąsiadujące ze sobą miasta Zabrze i Gliwice były zainteresowane włączeniem Sośnicy w swoje granice. Ostatecznie Sejm Górnośląski zdecydował, że od 1 stycznia 1927 roku gmina Sośnica licząca 6493 mieszkańców stanie się piątą dzielnicą Gliwic. W latach międzywojennych Sośnica przekształciła się w typową górnośląską dzielnicę robotniczą. W 1926 roku otwarto Zasadniczą Szkołę Górniczą. W latach 30. Sośnica posiadała własny dworzec kolejowy, bibliotekę i pocztę. W 1943 roku uruchomiono kopalnię „Oehrigen” tzw. pole "Zachód", łącząc Pole „Wschód” (Sośnica) z nowo powstałym Polem „Zachód” na terenie Ligoty Zabrskiej.W 1955 r. W kopalni "Sośnica" doszło do największej katastrofy górniczej, w jej dotychczasowej historii, w podziemnym pożarze zginęło 55-ciu górników W latach 80-tych XX wieku uruchomiono kolejne szyby tzw. pole "Bojków", równocześnie rozpoczęła się stopniowe wyłączanie pola "Wschód", które ostatecznie zniknęło w latach 90-tych XX wieku. Dzisiaj w tym miejscu na pamiątkę stoi kapliczka Św. Barbary.

Kościoły i kaplice[edytuj | edytuj kod]

Od 2003 roku Sośnica ma drugi kościół św. Jacka, o którego starania zabiegał od 1980 roku już nieżyjący proboszcz parafii NMP Wspomożenia Wiernych ks. Brunon Ploch.

Kościoły rzymskokatolickie:

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Szkoły podstawowe:

  • Szkoła Podstawowa nr 14 im. Stefana Żeromskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 15 (nieistniejąca)
  • Szkoła Podstawowa nr 21 im. Henryka Sienkiewicza

Gimnazja:

Licea ogólnokształcące:

  • Liceum Ogólnokształcące nr 10 (razem z Gimnazjum nr 6 tworzy ZSO nr 14)
  • Liceum Ogólnokształcące Prawno-Filozoficzne
  • Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego

Szkoły zawodowe i techniczne:

  • Zespół Szkół Ekonomiczno–Technicznych

Sport[edytuj | edytuj kod]

Z Sośnicy wywodzi się wielu znanych piłkarzy, m.in. Włodzimierz Lubański (wielokrotny reprezentant Polski, piłkarz m.in. Górnika Zabrze), Lukas Podolski (reprezentant Niemiec, piłkarz 1. FC Köln), Jacek Wiśniewski (obrońca Rozwoju Katowice, były zawodnik klubów Górnik Zabrze i Cracovia Kraków), Patryk Rachwał (były kapitan reprezentacji olimpijskiej i gracz m.in. Górnika Zabrze, Widzewa Łódź, obecnie Zagłębie Lubin), Joachim Marx (były król strzelców polskiej ekstraklasy i mistrz olimpijski 1972, zawodnik Gwardii Warszawa, Ruchu Chorzów, RC Lens), Michał Wróbel (były gracz Górnika Zabrze i Wisły Kraków, obecnie Olimpia Grudziądz), Stefan Florenski (były zawodnik Górnika Zabrze).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]