Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce
sobór parafialny
Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce
Państwo  Polska
Miejscowość Hajnówka
Wyznanie prawosławne
Kościół Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Diecezja warszawsko-bielska
Wezwanie Świętej Trójcy
Wspomnienie liturgiczne 7. niedziela po Wielkanocy
(kalendarz juliański)
Położenie na mapie Hajnówki
Mapa lokalizacyjna Hajnówki
Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce
Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce
Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce
Ziemia 52°44′44,7″N 23°34′44,3″E/52,745750 23,578972Na mapach: 52°44′44,7″N 23°34′44,3″E/52,745750 23,578972
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Sobór Świętej Trójcy w Hajnówceprawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Hajnówka diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy ulicy ks. Antoniego Dziewiatowskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Sobór zbudowano w latach 1981–1983 według projektu Aleksandra Grygorowicza. Współprojektantem świątyni był Jerzy Nowosielski[1]. Ikonostas oraz niektóre ikony są dziełem greckiego malarza Dymitriosa Andonopulasa. Dwupoziomowa świątynia może pomieścić 5 tys. wiernych, co czyni ją jedną z największych w kraju. Sobór Świętej Trójcy to jeden z najciekawszych przykładów współczesnej architektury w Polsce. Dach świątyni tworzą przenikające się nieregularnie betonowe łupiny, wewnątrz zachwyca niezwykła polichromia. Od 1983 odbywały się tutaj koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”, a od 2002 mają miejsce przesłuchania konkursowe i koncerty w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”.

Hajnówka Sobór św. Trójcy 12.07.2009 p2.jpg

10 kwietnia 2011 w dolnej cerkwi soboru odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą abp. Mironowi (Chodakowskiemu)[2].

18 sierpnia 2012 sobór odwiedził zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarcha Moskwy i całej Wszechrusi Cyryl I.

Chóry działające przy cerkwi[edytuj | edytuj kod]

  • -Katedralny Chór Soboru Świętej Trójcy – mieszany wielogłosowy chór parafialny. Śpiewa na większości nabożeństw w swojej cerkwi, wykonując muzykę cerkiewną różnych epok. Chór śpiewał na wielu koncertach i festiwalach zarówno w Polsce, jak i za granicą (m. in. Rosja, Finlandia, Włochy). Jako jeden z niewielu, lub jako jedyny (brak szczegółowych informacji) brał udział już w 29 edycjach hajnowskiego festiwalu: początkowo Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka", później Międzynarodowy Festiwal "Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej". W skład chóru wchodzą uzdolnieni muzycznie parafianie w różnym wieku.
  • -Młodzieżowy Chór Soboru Świętej Trójcy – chór powstały z potrzeby śpiewania na pierwszej z dwóch niedzielnych liturgii. Tworzy go głównie młodzież w wieku szkolnym. Wielokrotnie brał udział w konkursach i festiwalach chóralnych. Koncertował również poza granicami kraju.
  • -Dziecięcy Chór Soboru Świętej Trójcy – niewielki chór, w skład którego wchodziły dzieci w wieku przedszkolnym i oraz młodszych klas szkoły podstawowej. Śpiewał na pierwszej niedzielnej liturgii naprzemiennie z chórem młodzieżowym (podczas jednego nabożeństwa śpiewały oba chóry). Aktualnie jego działalność została zawieszona.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Wystrój cerkwi miał stworzyć Jerzy Nowosielski, który dostał oficjalne zlecenie od metropolity Bazylego. Gotowy projekt polichromii spotkał się jednak z oporem proboszcza. W rezultacie Nowosielski został zmuszony do zrezygnowania z prac nad malowaniem cerkwi[3].

Przypisy

  1. Bryła hajnowskiego soboru jest wizją plastyczną Jerzego Nowosielskiego, przełożoną przez Aleksandra Grygorowicza na projekt architektoniczny. Monachni Eudokija Lachocka, Między Krakowem a Hajnówką, Przegląd Prawosławny, maj 2011, http://www.przegladprawoslawny.pl/articles.php?id_n=2563&id=2
  2. Metropolita Sawa poświęcił tablicę upamiętniającą śp. Mirona (pol.). wspolczesna.pl, 2011-04-12. [dostęp 2011-05-02].
  3. Krystyna Czerni, Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego, Kraków 2011, s. 304-305

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]