Sobór Narodzenia Pańskiego w Nowokuźniecku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sobór Narodzenia Pańskiego
Собор Рождества Христова
sobór parafialny
Ilustracja
Widok ogólny (2015)
Państwo

 Rosja

Obwód

 kemerowski

Miejscowość

Nowokuźnieck

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Eparchia

nowokuźniecka

Wezwanie

Narodzenia Pańskiego

Wspomnienie liturgiczne

25 grudnia/7 stycznia

Położenie na mapie obwodu kemerowskiego
Mapa konturowa obwodu kemerowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Sobór Narodzenia Pańskiego”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, na dole znajduje się punkt z opisem „Sobór Narodzenia Pańskiego”
Ziemia53°47′26,5″N 87°20′50,5″E/53,790694 87,347361
Strona internetowa

Sobór Narodzenia Pańskiegoprawosławny sobór w Nowokuźniecku, w eparchii nowokuźnieckiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Budowa świątyni rozpoczęła się latem 2000 z inicjatywy gubernatora kemerowskiego Tulejewa, z błogosławieństwa arcybiskupa kemerowskiego i nowokuźnieckiego Sofroniusza. Cerkiew miała w szczególny sposób upamiętniać górników-ofiary wybuchu metanu w kopalni „Zyrianowskaja”, w którym 2 grudnia 1997 zginęło 67 osób[1]. Z powodu trudności finansowych budowa musiała zostać zawieszona po jedenastu miesiącach i została wznowiona dopiero w 2008 na mocy porozumienia gubernatora Tulejewa oraz nowego biskupa kemerowskiego Arystarcha. Nabożeństwa w świątyni rozpoczęto 23 sierpnia 2012[1].

19 sierpnia 2010 poświęcone zostały kopuły budowanego soboru. W roku następnym rozpoczęto prace nad wykonaniem fresków we wnętrzu soboru oraz wykonano mozaiczne wizerunki Trójcy Świętej, św. Sergiusza z Radoneża oraz św. Barbary. W nabożeństwie w świątyni jednorazowo może brać udział 2500 osób. Jest to budowla dziewięciokopułowa. W jej wnętrzu znajduje się kanun – szczególny rodzaj panichidnika, na którym wypisano imiona wszystkich tragicznie zmarłych górników w Kuzbasie począwszy od 1920[1].

25 sierpnia 2013 patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl, w asyście metropolitów sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza oraz kemerowskiego i prokopjewskiego Arystarcha, jak również biskupów sołniecznogorskiego Sergiusza oraz mariińskiego i jurgińskiego Innocentego, dokonał wielkiego poświęcenia soboru[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]