Sobota (raper)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Sobota
Sobota rapper.jpg
Michał "Sobota" Sobolewski podczas koncertu na Hip-Hop Fest Nysa 2012
Imię i nazwisko Michał Sobolewski
Pseudonim S.O.B., Szekspir, SOB ,Sobota
Data i miejsce urodzenia 25 lutego 1977
Szczecin
Pochodzenie Polska
Gatunek hip-hop
Zawód raper
Aktywność od 1997
Wytwórnia płytowa StoProcent Records
Powiązania Snuz, Matheo, Mores RSH
Zespół
Spółdzielnia (Ogarnij Się!)

Sobota, właściwie Michał Sobolewski[1] (ur. 25 lutego 1977 w Szczecinie[1]), znany również jako S.O.B., Szekspir i eSS - polski raper. Michał Sobolewski działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX w. Początkowo związał się z zespołem Uquad-Squad, a w 1999 roku dołączył do popularnego wówczas zespołu Snuz. Wraz z grupą nagrał wydany rok później album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty. Po rozwiązaniu zespołu raper kontynuował działalność artystyczną w składzie Mores RSH wraz, z którym nagrał m.in. dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową głośnego dokumentu Sylwestra Latkowskiego "Klatka" (2003). Trzy lata później ukazało się jedyne wydawnictwo zespołu - Słowo droższe od złota, po czym projekt został zarzucony.

W międzyczasie Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!). Wraz z zespołem muzyk nagrał kolejno cztery mixtape'y Mixtape 1 - Tony Jazzu (2007), Mixtape 2 - DJ Twister (2007), Mixtape 3 - DJ Feel-X (2008) oraz Mixtape 4 - DJ Feel-X (2010). W 2007 roku Sobota wziął udział w trasie koncertowej "Stoprocent Tour", która była promowana teledyskiem do utworu o tym samym tytule. Nagrana m.in. z udziałem Pei, Kaczora i Donguralesko piosenka, a emitowana przez stację telewizyjną 4fun.tv przysporzyła Sobolewskiemu pewnej popularności w kraju. W 2009 roku ukazało się pierwsze solowe wydawnictwo Soboty - mixtape Urodzony by przegrać, żyje by wygrać. Jeszcze w 2009 roku do sprzedaży trafił album solowy rapera pt. Sobotaż. Na płycie znalazł się m.in. utwór "Tańcz głupia", który przyniósł raperowi sukces jako artyście solowemu. Zrealizowany do utworu teledysk odnotował w przeciągu roku od premiery milion odsłon w serwisie YouTube.

W 2011 roku ukazał się drugi, wyprodukowany w całości przez Matheo, album studyjny rapera zatytułowany Gorączka sobotniej nocy. Promowana teledyskami do utworów "Jesteś już mój, jesteś już moja", "Zabroń mi" i "Mój czas" płyta dotarła do 8. miejsca najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS). Rok później "drugą młodość" zyskała piosenka z repertuaru Soboty "Tańcz głupia", której mashup z bijącą rekordy popularności kompozycją "Ona tańczy dla mnie" discopolowego zespołu Weekend zrealizował raper i producent muzyczny 2sty. Ciesząca się popularnością w kraju piosenka do października 2013 roku została wyświetlona ponad 10 mln razy na łamach YouTube. W opublikowanym w 2013 roku przez agencję informacyjną Blitznews.pl rankingu najpopularniejszych polskich muzyków na Facebooku Sobota zajął 6. miejsce z wynikiem 571 tys. fanów[2].

Żonaty, ma syna[3].

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Michał Sobolewski działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX w. Początkowo związał się z zespołem Uquad-Squad, a w 1999 roku dołączył do popularnego wówczas zespołu Snuz. Wraz z grupą nagrał wydany rok później album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty[4]. Pewną popularnością w kraju ciszyły się pochodzące z płyty piosenki "Upalne lato miejskie część 2" i "Wiara", notowane, odpowiednio na 19. i 13. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. Po rozwiązaniu zespołu Snuz raper kontynuował działalność artystyczną w składzie Mores RSH wraz, z którym nagrał m.in. dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową głośnego dokumentu Sylwestra Latkowskiego "Klatka" (2003). Także w 2003 roku Sobota gościł na nielegalu Tony Jazzu - Tony Jazzu w utworach "Kasa kasa" i "Styl nad style 2"[5]. Trzy lata później ukazało się jedyne Mores RSH wydawnictwo zespołu - Słowo droższe od złota, po czym projekt został zarzucony[6]. W międzyczasie Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!). Wcześniej, w 2005 roku Sobota wziął udział w niezależnym projekcie "Kozackie klimaty", filmie dokumentalnym zrealizowanym przez ZKF Skandal[7][8][9]. W obrazie raper wystąpił u boku takich wykonawców jak: DJ Deszczu Strugi, Eldo, czy DJ Twister. W międzyczasie muzyk gościł także na albumie Projektantów - Mamy to we krwi! (2005)[10]. W 2007 roku Sobota wziął udział w trasie koncertowej "Stoprocent Tour", która była promowana teledyskiem do utworu o tym samym tytule[11]. Nagrana m.in. z udziałem Pei, Kaczora i Donguralesko piosenka, a emitowana przez stację telewizyjną 4fun.tv przysporzyła Sobolewskiemu pewnej popularności w kraju. W międzyczasie muzyk gościł na albumie 4P i Onila - Zorganizowana grupa rapowa w utworze "Sztorm"[12]. Także w 2007 roku ukazały się kolejno mixtape'y formacji Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 1: Tony Jazzu i Mixtape 2: DJ Twister[13][14]. W 2008 roku raper gościł na płycie Projektantów - Braterstwo krwi. Zwrotki Soboty znalazły się w utworach "Pomocna dłoń" i "Warto wiedzieć"[15]. Pod koniec roku do sprzedaży trafiły nagrania zespołu PMM - Polski mistrzowski manewr zgościnnym udziałem Sobolewskiego w utworze"SZ-N wita!!!"[16]. Także w 2008 roku został wydany trzeci materiał projektu Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 3: DJ Feel-X[17]. 5 lutego 2009 roku nakładem StoProcent Records ukazał się pierwszy materiał solowy Soboty - mixtape Urodzony by przegrać, żyje by wygrać[18]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Pih, DJ Twister, Kaczor oraz Łona. Materiał był promowany teledyskami do utworów "Dzielnia" i "Szczecin dawaj na majka"[19][20]. Również w 2009 roku Sobota wystąpił na płycie duetu Toony i DJ Tomekk - Ehrenkodex oraz DSN - Dysonans[21][22].

28 października, także 2009 roku ukazał się album solowy Soboty pt. Sobotaż[23]. Na płycie znalazł się m.in. utwór "Tańcz głupia", który przyniósł raperowi sukces jako artyście solowemu[24]. Zrealizowany do utworu teledysk odnotował w przeciągu roku od premiery milion odsłon w serwisie YouTube. W ramach promocji wydawnictwa zrealizowany został również wideoklip do kompozycji "Stoprocent 2" z udziałem Kool Savasa, Gurala, Wall-eego, Rytmusa, Bigza i Matheo[25]. W pierwszym półroczu 2010 Sobota wystąpił gościnnie na albumach: Sage - Hardcore Dealin' Department 2010, 4P - Zły / Dobry chłopak, DJ Cube - Forfiter, Bosski Roman - Krak 3, Buczer - Podejrzany o rap: Mixtape vol.2, Smagalaz - Czillen Am Grillen oraz DJ Tomekk, Toony - Ehrenkodex[26][27][28][29][30][31][32]. W międzyczasie, w maju do sprzedaży trafiła kompilacja Grube jointy[33]. Na promującej legalizację posiadania marihuany płycie znalazł się autorski utwór rapera zatytułowany "Za damski huj". Do piosenki powstał również wideoklip[34]. Do końca 2010 roku Sobota gościł jeszcze na albumach Vienia - Etos 2010, Tony Jazzu - Dla każdego i Mariana Wielkopolskiego - High Quality[35][36][37]. W 2010 roku ukazał się także ostatni materiał projektu Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 4: DJ Feel-X[38]. W 2011 roku muzyk wziął udział w nagraniach drugiej części składanki Grube jointy 2: karani za nic[39]. Raper tym razem na potrzeby nagrał zwrotki do dwóch utworów: "Suszyć kruszyć" i "Rusz dupsko na marsz". Do drugiej kompozycji został zrealizowany promocyjny obraz[40]. Następnie Sobolewski gościł na albumach Reny - Mój monopol, Kaliego - 50/50 i Chady - WGW[41][42][43]. W czerwcu do sprzedaży trafił album Vienia nagrany z udziałem oiowego składu Way Side Crew - Wspólny mianownik. Na płycie znalazła się piosenka "Gril te sprawy..." z udziałem Soboty, która w oryginalne znalazła się na poprzedniej produkcji Vienia[44]. Następnie Sobolewski wystąpił na debiucie solowym Rafiego - 200 ton, a we wrześniu na płycie formacji Macca Squad - Maccaradża mówi dość[45][46]. 8 października tego samego roku ukazał się drugi, wyprodukowany w całości przez Matheo, album studyjny rapera zatytułowany Gorączka sobotniej nocy[47]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Chada, Paluch, Pih, Tede, Tony Jazzu, a także chór Montu. Promowana teledyskami do utworów "Jesteś już mój, jesteś już moja", "Zabroń mi" i "Mój czas" płyta dotarła do 8. miejsca najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS)[48][49][50][51]. Również w październiku Sobota wystąpił na albumie Kajmana - K2 w piosence "W jednej chwili"[52]. Z kolei w grudniu rapował na albumie Projekt Nasłuch - Nieznani sprawcy[53].

Na początku 2012 roku raper wystąpił na solowym albumie Winiego - Bóg jest miłością w zrealizowanej z udziałem licznych gości kompozycji "Nienawidzę raperów"[54]. W piosence wystąpili ponadto m.in. Żurom, DJ Feel-X, VNM i B.R.O. Następnie muzyk wystąpił na albumach Kamelito - Droga Kamelita, Borixon - Rap Not Dead i Chada - Jeden z Was[55][56][57]. W lipcu został wydany projekt GPD i Verte pod nazwą Da NarkoholiXXX, na płycie zatytułowanej Sex & przemoc. Zakazane piosenki Sobota wystąpił wraz z Bezczelem w promowanej teledyskiem piosence "Chodź wódkę pić"[58][59]. W międzyczasie "drugą młodość" zyskała piosenka z repertuaru Soboty "Tańcz głupia", której mashup z bijącą rekordy popularności kompozycją "Ona tańczy dla mnie" discopolowego zespołu Weekend zrealizował raper i producent muzyczny 2sty. Ciesząca się popularnością w kraju piosenka do października 2013 roku została wyświetlona ponad 10 mln razy na łamach YouTube[60]. Pod koniec roku Sobolewski wystąpił na albumie formacji Bosskiskład - Braterska siła w utworze "Bania u Romana" oraz na bijącej rekordy popularności producenckiej płycie Donatana - Równonoc. Słowiańska dusza w kompozycji "Niespokojna dusza"[61][62]. Jeszcze tego samego roku Sobota wziął udział w nagraniach mixtape'u Buczera Infamous Mixtape[63]. Na początku 2013 roku ukazał się solowy materiał związanego z zespołem Firma Popka - Monster. Na płycie znalazła się piosenka "Ja robię muzę, ty płaczesz", w którym Sobota wystąpił u boku Winiego i Reny[64]. Raper wystąpił także w teledysku do tegoż utworu[65]. Następnie zwrotki muzyka znalazły się na płycie Bezczela - A.D.H.D[66]. Z kolei w czerwcu ukazała się składanka Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja z utworem "Ćpaj sport", w którym Sobota wystąpił wraz z Reną, Kieru i Matheo[67]. W grudniu do sprzedaży trafił trzeci album solowy rapera zatytułowany Dziesięć przykazań[68]. Wydawnictwo dotarło do 5. miejsca polskiej listy przebojów (OLiS)[69]. Nagrania poprzedził singel pt. I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną[70]. Płyta została w całości wyprodukowana przez Matheo. Na potrzeby płyty zostały zarejestrowane partie chóralne, a także organów w wykonaniu Macieja Cybulskiego m.in. w Katedrze p.w. św. Jakuba Apostoła oraz kościołach pw. Św. Mikołaja i pw. św. Józefa w Szczecinie. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Borixon, Bonson, i Waldemar Kasta. Produkcja płyty była relacjonowana przez rapera filmami krótkometrażowymi, które zostały opublikowane na łamach serwisu YouTube[71][72][73][74][75][76][77][78][79][80].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Snuz, w sekcji Dyskografia.
Albumy
Rok Tytuł Pozycja na liście
POL
2009 Sobotaż
 • Data: 28 października 2009[23]
 • Wydawca: StoProcent Records
2011 Gorączka sobotniej nocy
 • Data: 8 października 2011[47]
 • Wydawca: StoProcent Records
8[51]
2013 Dziesięć przykazań
 • Data: 7 grudnia 2013[68]
 • Wydawca: StoProcent Records
5[69]
"—" pozycja nie była notowana.
Notowane utwory
Rok Tytuł Pozycja na liście Album
SLiP
[81]
2013 "VII. Nie kradnij" 46 Dziesięć przykazań
Inne
Rok Tytuł Źródło
2006 Mores RSH - Słowo droższe od złota
 • Data: 25 lutego 2006
 • Wydawca: Tony Jazzu Produkcja
[6]
2007 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 1: Tony Jazzu
 • Data: 7 lipca 2007
 • Wydawca: brak (nielegal)
[13]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 2: DJ Twister
 • Data: 7 lipca 2007
 • Wydawca: brak (nielegal)
[14]
2008 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 3: DJ Feel-X
 • Data: 3 marca 2008
 • Wydawca: brak (nielegal)
[17]
2009 Urodzony by przegrać, żyje by wygrać (mixtape)
 • Data: 5 lutego 2009
 • Wydawca: StoProcent Records
[18]
2010 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 4: DJ Feel-X
 • Data: 9 kwietnia 2010
 • Wydawca: StoProcent Records
[38]
Kompilacje różnych wykonawców
Rok Tytuł Utwór Źródło
2010 Grube jointy
 • Data: 29 maja 2010
 • Wydawca: 30 Gram
 • Sobota - "Za damski huj"
[33]
2011 Grube jointy 2: karani za nic
 • Data: 23 kwietnia 2011
 • Wydawca: 30 Gram
 • Rena, Sobota, Wini - "Suszyć kruszyć"
 • Sobota - "Rusz dupsko na marsz" (gościnnie: Łata, Czutek)
[39]
2013 Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja
 • Data: 15 czerwca 2013
 • Wydawca: DM Independent
 • Sobota, Rena, Kieru, Matheo - "Ćpaj sport"
[67]
Występy gościnne
Rok Wykonawca/Album Utwór Źródło
2003 Tony Jazzu - Tony Jazzu
 • Data: 2003
 • Wydawca: brak (nielegal)
 • "Kasa kasa" (gościnnie: Sobota)
 • "Styl nad style 2" (gościnnie: Sobota)
[5]
2005 Projektanci - Mamy to we krwi!
 • Data: 17 października 2005
 • Wydawca: T1-Teraz
 • "Co jest w cenie" (gościnnie: Sobota)
[10]
2007 4P, Onil - Zorganizowana grupa rapowa
 • Data: 1 czerwca 2007
 • Wydawca: Fonografika
 • "Sztorm" (gościnnie: Głowa, Tony Jazzu, Sobota)
[12]
2008 Projektanci - Braterstwo krwi
 • Data: 29 lutego 2008
 • Wydawca: brak (nielegal)
 • "Pomocna dłoń" (gościnnie: Sobota, Sokół)
 • "Warto wiedzieć" (gościnnie: JKWL, Sobota)
[15]
PMM - Polski mistrzowski manewr
 • Data: 13 grudnia 2008
 • Wydawca: Fat Flow Lejbel
 • "SZ-N wita!!!" (gościnnie: Sobota)
[16]
2009 Toony, DJ Tomekk - Ehrenkodex
 • Data: 2 kwietnia 2009
 • Wytwórnia: Prosto
 • "Bang, Bang" (gościnnie: Rena, Sobota, Madinnes Le Polak)
[21]
DSN - Dysonans
 • Data: 25 czerwca 2009
 • Wydawca: GramyFAIR
 • "Konkretnie" (gościnnie: Bastek, Sobota)
[22]
2010 Sage - Hardcore Dealin' Department 2010
 • Data: 15 lutego 2010
 • Wydawca: StoProcent Records
 • "StoPro odziej się" (gościnnie: Sobota)
 • "Problem" (gościnnie: Sobota, Tony Jazzu)
[26]
4P - Zły / Dobry chłopak
 • Data: 27 lutego 2010
 • Wydawca: Fonografika
 • "Nie ma rzeczy niemożliwych" (gościnnie: Sobota)
[27]
Buczer - Podejrzany o rap: Mixtape vol.2
 • Data: 29 marca 2010
 • Wydawca: Maccabra Label
 • "Jestem sobą" (gościnnie: Sobota, Rena)
[28]
Smagalaz - Czillen Am Grillen
 • Data: 1 kwietnia 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Jedno pytanie" (gościnnie: Rena, Sage, Sobota)
[29]
DJ Tomekk, Toony - Ehrenkodex
 • Data: 2 kwietnia 2010
 • Wydawca: Prosto
 • "Toony - Bang, Bang" (gościnnie: Rena, Sobota, Madinnes Le Polak)
[30]
DJ Cube - Forfiter
 • Data: 20 kwietnia 2010
 • Wydawca: Wielkie Joł
 • "Forfiter 3" (gościnnie: Płomień 81, Zeus, Numer Raz, Sobota)
[32]
Bosski Roman - Krak 3
 • Data: 5 czerwca 2010
 • Wydawca: Fonografika
 • "Niełatwy żywot ulicznego rapera" (gościnnie: Gabi, Paluch, Peja, Sobota, Popek, HiJack Hood, Komplex)
[31]
Vienio - Etos 2010
 • Data: 22 września 2010
 • Wydawca: Respekt Records
 • "Gril te sprawy..." (gościnnie: Sobota)
[35]
Tony Jazzu - Dla każdego
 • Data: 11 października 2010
 • Wydawca: Tony Jazzu Produkcja
 • "Liczy się wnętrze" (gościnnie: Sobota)
[36]
Marian Wielkopolski - High Quality
 • Data: 28 grudnia 2010
 • Wydawca: Szpadyzor Records
 • "Let's Clap" (gościnnie: Sobota)
[37]
2011 Rena - Mój monopol
 • Data: 14 stycznia 2011
 • Wydawca: StoProcent Records
 • "Reggae nad Odry brzegiem" (gościnnie: Wini, Sobota)
[41]
Kali - 50/50
 • Data: 21 maja 2011
 • Wydawca: Ganja Mafia Label
 • "Lajla Lajla" (gościnnie: Sobota, Siwydym)
 • "Lajla Lajla" (RMX) (gościnnie: Sobota, Siwydym)
[42]
Chada - WGW
 • Data: 27 maja 2011
 • Wydawca: Step Records
 • "Rap zaufania" (gościnnie: Sobota)
[43]
Vienio Vs. Way Side Crew - Wspólny mianownik
 • Data: 1 czerwca 2011
 • Wydawca: Dream Music
 • "Gril te sprawy..." (gościnnie: Sobota)
[44]
Rafi - 200 ton
 • Data: 29 lipca 2011
 • Wydawca: Szpadyzor Records
 • "Nie tylko dla kasy" (gościnnie: Sobota, Waldemar Kasta)
[45]
Macca Squad - Maccaradża mówi dość
 • Data: 5 września 2011
 • Wydawca: Maccabra Label
 • "Xanax" (gościnnie: Sobota)
[46]
Kajman - K2
 • Data: 28 października 2011
 • Wydawca: Step Records
 • "W jednej chwili" (gościnnie: Sobota, Głowa)
[52]
Projekt Nasłuch - Nieznani sprawcy
 • Data: 17 grudnia 2011
 • Wydawca: brak (nielegal)
 • "Taki ja" (gościnnie: Sobota)
[53]
2012 Wini - Bóg jest miłością
 • Data: 3 lutego 2012
 • Wydawca: StoPro Rap
 • "Nienawidzę raperów" (gościnnie: Kieru, Rena, Smagalaz, Żurom, DJ Feel-X, VNM, Warszafski Deszcz,
  Sage, Starszy, Rynio, Kaczor, Sobota, Psycho Stach, B.R.O, Rufijok, Matheo)
[54]
Kamelito - Droga Kamelita
 • Data: 24 kwietnia 2012
 • Wydawca: brak (nielegal)
 • "Grzesznik" (gościnnie: Sobota, Ciech)
[55]
Borixon - Rap Not Dead
 • Data: 2 czerwca 2012
 • Wydawca: StoproRap
 • "Diler" (gościnnie: Sobota)
[56]
Chada - Jeden z Was
 • Data: 22 czerwca 2012
 • Wydawca: Step Records
 • "To koniec" (gościnnie: Sobota)
[57]
Da NarkoholiXXX - Sex & przemoc. Zakazane piosenki
 • Data: 12 lipca 2012
 • Wydawca: brak (nielegal)
 • "Chodź wódkę pić" (gościnnie: Sobota, Bezczel)
[58]
Bosskiskład - Braterska siła
 • Data: 13 października 2012
 • Wydawca: DM Independent
 • "Bania u Romana" (gościnnie: Sobota, Rena)
[61]
Donatan - Równonoc. Słowiańska dusza
 • Data: 26 października 2012
 • Wydawca: Urban Rec
 • "Niespokojna dusza" (gościnnie: Chada, Sobota, Słoń)
[62]
Buczer - Infamous Mixtape
 • Data: 31 października 2012
 • Wydawca: PTP Records
 • "Fałsz" (gościnnie: Grosik, Sobota)
[63]
2013 Popek - Monster
 • Data: 11 stycznia 2013
 • Wydawca: WagWan Production/Prosto
 • "Ja robię muzę, ty płaczesz" (gościnnie: Sobota, Wini, Rena)
[64]
Bezczel - A.D.H.D
 • Data: 22 marca 2013
 • Wytwórnia: Proforma Label
 • "Rzeźnia" (gościnnie: PTP, Sobota)
[66]
Kobra - Golden Era
 • Data: 22 listopada 2013
 • Wydawca: Step Records
 • "Piją i tańczą" (gościnnie: Sobota)
[82]
2014 WhiteHouse - Kodex 5 Elements
 • Data: 14 maja 2014
 • Wydawca: Hustla Music
 • "Już tego nie robię" (gościnnie: Kajman, Rena, Sobota)
[83]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Reżyseria/Realizacja Album Źródło
2009 "Dzielnia" (gościnnie: Rena) GCM, ENTA Production Urodzony by przegrać, żyje by wygrać
[19]
"Szczecin dawaj na majka" (gościnnie: PMM, Wini, Rena, Specnaz, Sage, Oreu, Seba (Tony Jazzu), Łona, Rymek) GCM
[20]
"Stoprocent 2" (gościnnie: Kool Savas, Gural, Wall-e, Rytmus, Bigz, Matheo) Jasiek Holoubek, Filip Tymczyszyn,
Tomasz Jankowski, Filip Fijalkowski
Sobotaż
[25]
2010 "Tańcz głupia"
[24]
2011 "Jesteś już mój, jesteś już moja" Marcin Pawełczak Gorączka sobotniej nocy
[48]
"Zabroń mi" Marcin Pawełczak, Winicjusz Bartków
[49]
2012 "Mój czas" (gościnnie: Matheo, Starszy, Doych) DirtMiron
[50]
2013 "Zrób na to ciach" 5tayfresh
[84]
"Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" 9 Liter Filmy Dziesięć przykazań
[85]
"Nie kradnij"
[86]
2014 "Hej, jak leci?" A1 Videos
[87]
Gościnnie
2011 Smagalaz - "Jedno pytanie" (gościnnie: Sobota, Sage, Rena)
Czillen Am Grillen
[88]
2012 Donatan - "Niespokojna dusza" (gościnnie: Chada, Słoń, Sobota) Piotr Tutka Równonoc. Słowiańska dusza
[89]
Wice Wersa - "Na chate cza iść" (gościnnie: Sage, Sobota, Tede)
[90]
Da NarkoholiXXX - "Chodź vódke pić" (gościnnie: Sobota, Bezczel) OGfilms Sex & przemoc. Zakazane piosenki
[59]
2013 Rena - "Ulice" (gościnnie: Sobota, Verte) 9 Liter Filmy Uliczna psychologia
[91]
HDS - "Smak zwycięstwa" (gościnnie: Sobota)
HDS
[92]
Popek - "Ja robię muze, ty płaczesz" (gościnnie: Sobota, Rena, Wini) Hitvision Monster
[65]
Inne
2007 Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu - "Stoprocent Tour" Filip Tymczyszyn
[11]
2010 "Za damski huj"
Grube Jointy
[34]
2011 Sobota - "Rusz dupsko na marsz" (gościnnie: Łata, Czutek) 85'sunrise Grube jointy 2: Karani za nic
[40]
2012 Sobota, Verte, Rak Raczej - "FFL" First Floor Studio
[93]
2013 Sobota, Kieru - "Balans" Toczy Videos
[94]
VNM, Sobota, Tede, Kieru - "Na zajawie 2" Cam-L Studio
[95]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł Uwagi Źródło
2005 "Kozackie klimaty" film dokumentalny, realizacja: ZKF Skandal
[7][8][9]

Przypisy

 1. 1,0 1,1 Sobota (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-25].
 2. Behemoth i Kamil Bednarek najpopularniejszymi polskimi artystami na Facebooku (pol.). www.blitznews.pl. [dostęp 2013-10-17].
  Formacja Behemoth i Kamil Bednarek najpopularniejszymi polskimi artystami w serwisie społecznościowym Facebook (pol.). muzyka.ddv.pl. [dostęp 2013-10-17].
 3. Sobota chwali się synem (video) (pol.). www.glamrap.pl. [dostęp 2013-10-17].
 4. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 456-457. ISBN 83-89738-75-9.
 5. 5,0 5,1 Tony Jazzu - "Tony Jazzu" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 6. 6,0 6,1 Mores RSH - "Słowo Droższe Od Złota" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 7. 7,0 7,1 "Kozackie klimaty" w całości (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-03].
 8. 8,0 8,1 "Kozackie klimaty - zwiastun filmu" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-03].
 9. 9,0 9,1 Kozackie klimaty (2005) (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-07-03].
 10. 10,0 10,1 Projektanci - "Mamy To We Krwi!" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 11. 11,0 11,1 Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu - "Stoprocent Tour" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 12. 12,0 12,1 4P & Onil - "Zorganizowana Grupa Rapowa" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 13. 13,0 13,1 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 1 - Tony Jazzu" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 14. 14,0 14,1 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 2 - DJ Twister" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 15. 15,0 15,1 Projektanci - "Braterstwo Krwi" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 16. 16,0 16,1 PMM - "Polski Mistrzowski Manewr" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 17. 17,0 17,1 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 3 - DJ Feel-X" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 18. 18,0 18,1 Sobota - "Urodzony by przegrać, żyje by wygrać" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 19. 19,0 19,1 Sobota - "Dzielnia ft. Rena" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 20. 20,0 20,1 Sobota - "Szczecin dawaj na majka (feat. PMM, Wini, Rena, Specnaz, Sage, Oreu, Seba (Tony Jazzu), Łona, Rymek," (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 21. 21,0 21,1 DJ Tomekk & Toony. Ehrenkodex (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-11].
 22. 22,0 22,1 DSN - "Dysonans" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 23. 23,0 23,1 Sobota - "Sobotaż" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 24. 24,0 24,1 Sobota - "Tańcz Głupia" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 25. 25,0 25,1 Sobota - "Stoprocent 2 ft. Kool Savas, Gural, Wall-e, Rytmus, Bigz, Matheo" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 26. 26,0 26,1 Sage - "Hardcore Dealin' Department 2010" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 27. 27,0 27,1 4P - "Zły / Dobry Chłopak" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 28. 28,0 28,1 Buczer - "Podejrzany O Rap: Mixtape Vol.2" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 29. 29,0 29,1 Smagalaz - "Czillen Am Grillen" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 30. 30,0 30,1 DJ Tomekk & Toony - "Ehrenkodex" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 31. 31,0 31,1 Bosski Roman - "Krak 3" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 32. 32,0 32,1 DJ Cube - "Forfiter" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 33. 33,0 33,1 Grube Jointy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 34. 34,0 34,1 Sobota - "Za Damski Huj" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 35. 35,0 35,1 Vienio - "Etos 2010" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 36. 36,0 36,1 Tony Jazzu - "Dla Każdego" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 37. 37,0 37,1 Marian Wielkopolski - "High Quality" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 38. 38,0 38,1 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 4: DJ Feel-X" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 39. 39,0 39,1 Daniel Wardziński: "Grube Jointy 2: Karani Za Nic" - gruba tracklista! (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 40. 40,0 40,1 SOBOTA FT. ŁATA, CZUTEK - "Rusz dupsko na marsz" (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2011-09-30].
 41. 41,0 41,1 Rena - "Mój Monopol" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 42. 42,0 42,1 Kali - "50/50" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 43. 43,0 43,1 Daniel Wardziński: Chada "Wiara Gwarancją Wygranej" - lista gości i producentów (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 44. 44,0 44,1 Vienio Vs. Way Side Crew - "Wspólny Mianownik" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 45. 45,0 45,1 Mateusz Natali: Rafi "200 Ton" - odsłuchaj całość! (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-15].
 46. 46,0 46,1 Macca Squad - "Maccaradża Mówi Dość" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 47. 47,0 47,1 Sobota "Gorączka Sobotniej Nocy" 8 października/ tracklista (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-09-15].
 48. 48,0 48,1 Sobota - "Jesteś już mój, jesteś już moja" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 49. 49,0 49,1 Sobota - Zabroń mi (prod. Matheo) (pol.). youtube.com. [dostęp 2011-11-06].
 50. 50,0 50,1 Mateusz Natali: Video Dnia: Sobota feat. Matheo, Starszy, Doych "Mój Czas" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 51. 51,0 51,1 OLiS - sprzedaż w okresie 03.10.2011 - 09.10.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-10-14].
 52. 52,0 52,1 Kajman – K2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-11-17].
 53. 53,0 53,1 Projekt Nasłuch - "Nieznani Sprawcy" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 54. 54,0 54,1 Wini - "Bóg Jest Miłością" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 55. 55,0 55,1 Kamelito - "Droga Kamelita" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 56. 56,0 56,1 Borixon - "Rap Not Dead" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-16].
 57. 57,0 57,1 Jeden Z Was (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-22].
 58. 58,0 58,1 Da NarkoholiXXX - "Sex & przemoc. Zakazane piosenki" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 59. 59,0 59,1 Krystian Krupiński: Da NarkoholiXXX feat. Sobota, Bezczel "Chodź vódke pić" (Sex & Przemoc Mixtape) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 60. Sobota & Weekend - Ona Tańczy Dla Mnie (2sty Blend) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 61. 61,0 61,1 Bosskiskład - "Braterska Siła" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 62. 62,0 62,1 Donatan - Równonoc (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 63. 63,0 63,1 Buczer – Infamous Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-03-09].
 64. 64,0 64,1 Popek - "Monster" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-01].
 65. 65,0 65,1 Mateusz Natali: Popek feat. Sobota, Wini, Rena "Ja Robię Muzę, Ty Płaczesz" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 66. 66,0 66,1 Bezczel - "A.D.H.D." (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-03-30].
 67. 67,0 67,1 Drużyna Mi2trzów: Sport Muzyka Pasja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-30].
 68. 68,0 68,1 SOBOTA "X PRZYKAZAŃ" - PREMIERA 7 GRUDNIA / PREORDER (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-11-06].
 69. 69,0 69,1 OLiS - sprzedaż w okresie 06.01.2014 - 12.01.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-01-17].
 70. I. Nie Będziesz Miał Bogów Cudzych Przede Mną - Single - Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-12-10].
 71. Maciej Sulima: Sobota i Matheo "X Przykazań" - materiał video z prac (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 72. Maciej Sulima: Sobota "II. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie." - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 73. Maciej Sulima: Sobota "III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił." - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 74. Maciej Sulima: Sobota "IV. Czcij ojca swego i matkę swoją" - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 75. Maciej Sulima: Sobota "V. Nie zabijaj" - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 76. Piotr Zdziarstek: Sobota "VI. Nie cudzołóż" - making of "Dziesięciu przykazań" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 77. SOBOTA PRACUJE NAD 7 PRZYKAZANIEM (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 78. Maciej Sulima: Sobota "VIII.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu." - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 79. SOBOTA PRACUJE NAD IX PRZYKAZANIEM (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 80. SOBOTA I DZIESIĄTE PRZYKAZANIE (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 81. Notowanie 1176 - Notowanie 1176 z 13 grudnia 2013 roku (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2013-12-14].
 82. Kobra - Golden Era (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-14].
 83. Whitehouse ‎– Kodex V: Elements (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 84. Mateusz Natali: Video Dnia: Sobota "Zrób Na To Ciach" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 85. Mateusz Natali: Sobota "I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-11-06].
 86. Mateusz Natali: Sobota "VII Nie Kradnij" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-04].
 87. "Hej, jak leci"? - nowy klip Soboty (pol.). cgm.pl. [dostęp 2014-08-07].
 88. Smagalaz feat. Sobota, Sage, Rena - Jedno pytanie (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 89. Donatan RÓWNONOC "Niespokojna dusza" Chada, Słoń, Sobota (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-08-03].
 90. Video Dnia: Wice Wersa feat. Sage, Sobota, Tede "Na Chate Cza Iść" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 91. Maciej Sulima: Rena feat. Verte, Sobota "Ulice" (prod. Matheo) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 92. Hds feat.Sobota - Smak zwycięstwa (official video) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 93. Krystian Krupiński: FFL - Sobota, Verte, Rak Raczej (prod. GPD) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 94. Maciej Sulima: Sobota, Kieru "Balans" (prod. Matheo) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 95. Mateusz Natali: VNM, Sobota, Tede, Kieru "Na Zajawie 2" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].