Sobota (raper)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sobota
Sobota rapper.jpg
Michał "Sobota" Sobolewski podczas koncertu na Hip-Hop Fest Nysa 2012
Imię i nazwisko Michał Sobolewski
Pseudonim S.O.B., Szekspir, SOB ,Sobota
Data i miejsce urodzenia 25 lutego 1977
Szczecin
Pochodzenie Polska
Gatunek hip-hop, świadomy hip-hop
Zawód raper
Aktywność od 1997
Wytwórnia płytowa StoProcent Records
Powiązania Snuz, Matheo, Mores RSH
Zespół
Spółdzielnia (Ogarnij Się!)

Sobota, właściwie Michał Sobolewski[1] (ur. 25 lutego 1977 w Szczecinie[2]), znany również jako S.O.B., Szekspir i eSS - polski raper. Michał Sobolewski działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX w. Początkowo związał się z zespołem Uquad-Squad, a w 1999 roku dołączył do popularnego wówczas zespołu Snuz. Wraz z grupą nagrał wydany rok później album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty. Po rozwiązaniu zespołu raper kontynuował działalność artystyczną w składzie Mores RSH wraz, z którym nagrał m.in. dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową głośnego dokumentu Sylwestra Latkowskiego "Klatka" (2003). Trzy lata później ukazało się jedyne wydawnictwo zespołu - Słowo droższe od złota, po czym projekt został zarzucony.

W międzyczasie Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!). Wraz z zespołem muzyk nagrał kolejno cztery mixtape'y Mixtape 1 - Tony Jazzu (2007), Mixtape 2 - DJ Twister (2007), Mixtape 3 - DJ Feel-X (2008) oraz Mixtape 4 - DJ Feel-X (2010). W 2007 roku Sobota wziął udział w trasie koncertowej "Stoprocent Tour", która była promowana teledyskiem do utworu o tym samym tytule. Nagrana m.in. z udziałem Pei, Kaczora i Donguralesko piosenka, a emitowana przez stację telewizyjną 4fun.tv przysporzyła Sobolewskiemu pewnej popularności w kraju. W 2009 roku ukazało się pierwsze solowe wydawnictwo Soboty - mixtape Urodzony by przegrać, żyje by wygrać. Jeszcze w 2009 roku do sprzedaży trafił album solowy rapera pt. Sobotaż. Na płycie znalazł się m.in. utwór "Tańcz głupia", który przyniósł raperowi sukces jako artyście solowemu. Zrealizowany do utworu teledysk odnotował w przeciągu roku od premiery milion odsłon w serwisie YouTube.

W 2011 roku ukazał się drugi, wyprodukowany w całości przez Matheo, album studyjny rapera zatytułowany Gorączka sobotniej nocy. Promowana teledyskami do utworów "Jesteś już mój, jesteś już moja", "Zabroń mi" i "Mój czas" płyta dotarła do 8. miejsca najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS). Rok później "drugą młodość" zyskała piosenka z repertuaru Soboty "Tańcz głupia", której mashup z bijącą rekordy popularności kompozycją "Ona tańczy dla mnie" discopolowego zespołu Weekend zrealizował raper i producent muzyczny 2sty. Ciesząca się popularnością w kraju piosenka do października 2013 roku została wyświetlona ponad 10 mln razy na łamach YouTube. W opublikowanym w 2013 roku przez agencję informacyjną Blitznews.pl rankingu najpopularniejszych polskich muzyków na Facebooku Sobota zajął 6. miejsce z wynikiem 571 tys. fanów[3].

Żonaty, ma syna[4].

Działalność artystyczna[edytuj | edytuj kod]

Michał Sobolewski działalność artystyczną rozpoczął pod koniec lat 90. XX w. Początkowo związał się z zespołem Uquad-Squad, a w 1999 roku dołączył do popularnego wówczas zespołu Snuz. Wraz z grupą nagrał wydany rok później album zatytułowany Towar to sprawdzony maksymalnie czysty[5]. Pewną popularnością w kraju ciszyły się pochodzące z płyty piosenki "Upalne lato miejskie część 2" i "Wiara", notowane, odpowiednio na 19. i 13. miejscu Szczecińskiej Listy Przebojów Polskiego Radia. Po rozwiązaniu zespołu Snuz raper kontynuował działalność artystyczną w składzie Mores RSH wraz, z którym nagrał m.in. dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową głośnego dokumentu Sylwestra Latkowskiego "Klatka" (2003). Także w 2003 roku Sobota gościł na nielegalu Tony Jazzu - Tony Jazzu w utworach "Kasa kasa" i "Styl nad style 2"[6]. Trzy lata później ukazało się jedyne Mores RSH wydawnictwo zespołu - Słowo droższe od złota, po czym projekt został zarzucony[7]. W międzyczasie Sobota dołączył do kolektywu Spółdzielnia (Ogarnij Się!). Wcześniej, w 2005 roku Sobota wziął udział w niezależnym projekcie "Kozackie klimaty", filmie dokumentalnym zrealizowanym przez ZKF Skandal[8][9][10]. W obrazie raper wystąpił u boku takich wykonawców jak: DJ Deszczu Strugi, Eldo, czy DJ Twister. W międzyczasie muzyk gościł także na albumie Projektantów - Mamy to we krwi! (2005)[11]. W 2007 roku Sobota wziął udział w trasie koncertowej "Stoprocent Tour", która była promowana teledyskiem do utworu o tym samym tytule[12]. Nagrana m.in. z udziałem Pei, Kaczora i Donguralesko piosenka, a emitowana przez stację telewizyjną 4fun.tv przysporzyła Sobolewskiemu pewnej popularności w kraju. W międzyczasie muzyk gościł na albumie 4P i Onila - Zorganizowana grupa rapowa w utworze "Sztorm"[13]. Także w 2007 roku ukazały się kolejno mixtape'y formacji Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 1: Tony Jazzu i Mixtape 2: DJ Twister[14][15]. W 2008 roku raper gościł na płycie Projektantów - Braterstwo krwi. Zwrotki Soboty znalazły się w utworach "Pomocna dłoń" i "Warto wiedzieć"[16]. Pod koniec roku do sprzedaży trafiły nagrania zespołu PMM - Polski mistrzowski manewr z gościnnym udziałem Sobolewskiego w utworze"SZ-N wita!!!"[17]. Także w 2008 roku został wydany trzeci materiał projektu Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 3: DJ Feel-X[18]. 5 lutego 2009 roku nakładem StoProcent Records ukazał się pierwszy materiał solowy Soboty - mixtape Urodzony by przegrać, żyje by wygrać[19]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Pih, DJ Twister, Kaczor oraz Łona. Materiał był promowany teledyskami do utworów "Dzielnia" i "Szczecin dawaj na majka"[20][21]. Również w 2009 roku Sobota wystąpił na płycie duetu Toony i DJ Tomekk - Ehrenkodex oraz DSN - Dysonans[22][23].

28 października, także 2009 roku ukazał się album solowy Soboty pt. Sobotaż[24]. Na płycie znalazł się m.in. utwór "Tańcz głupia", który przyniósł raperowi sukces jako artyście solowemu[25]. Zrealizowany do utworu teledysk odnotował w przeciągu roku od premiery milion odsłon w serwisie YouTube. W ramach promocji wydawnictwa zrealizowany został również wideoklip do kompozycji "Stoprocent 2" z udziałem Kool Savasa, Gurala, Wall-eego, Rytmusa, Bigza i Matheo[26]. W pierwszym półroczu 2010 Sobota wystąpił gościnnie na albumach: Sage - Hardcore Dealin' Department 2010, 4P - Zły / Dobry chłopak, DJ Cube - Forfiter, Bosski Roman - Krak 3, Buczer - Podejrzany o rap: Mixtape vol.2, Smagalaz - Czillen Am Grillen oraz DJ Tomekk, Toony - Ehrenkodex[27][28][29][30][31][32][33]. W międzyczasie, w maju do sprzedaży trafiła kompilacja Grube jointy[34]. Na promującej legalizację posiadania marihuany płycie znalazł się autorski utwór rapera zatytułowany "Za damski huj". Do piosenki powstał również wideoklip[35]. Do końca 2010 roku Sobota gościł jeszcze na albumach Vienia - Etos 2010, Tony Jazzu - Dla każdego i Mariana Wielkopolskiego - High Quality[36][37][38]. W 2010 roku ukazał się także ostatni materiał projektu Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 4: DJ Feel-X[39]. W 2011 roku muzyk wziął udział w nagraniach drugiej części składanki Grube jointy 2: karani za nic[40]. Raper tym razem na potrzeby nagrał zwrotki do dwóch utworów: "Suszyć kruszyć" i "Rusz dupsko na marsz". Do drugiej kompozycji został zrealizowany promocyjny obraz[41]. Następnie Sobolewski gościł na albumach Reny - Mój monopol, Kaliego - 50/50 i Chady - WGW[42][43][44]. W czerwcu do sprzedaży trafił album Vienia nagrany z udziałem oiowego składu Way Side Crew - Wspólny mianownik. Na płycie znalazła się piosenka "Gril te sprawy..." z udziałem Soboty, która w oryginalne znalazła się na poprzedniej produkcji Vienia[45]. Następnie Sobolewski wystąpił na debiucie solowym Rafiego - 200 ton, a we wrześniu na płycie formacji Macca Squad - Maccaradża mówi dość[46][47]. 8 października tego samego roku ukazał się drugi, wyprodukowany w całości przez Matheo, album studyjny rapera zatytułowany Gorączka sobotniej nocy[48]. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Chada, Paluch, Pih, Tede, Tony Jazzu, a także chór Montu. Promowana teledyskami do utworów "Jesteś już mój, jesteś już moja", "Zabroń mi" i "Mój czas" płyta dotarła do 8. miejsca najpopularniejszych płyt w kraju (OLiS)[49][50][51][52]. Również w październiku Sobota wystąpił na albumie Kajmana - K2 w piosence "W jednej chwili"[53]. Z kolei w grudniu rapował na albumie Projekt Nasłuch - Nieznani sprawcy[54].

Na początku 2012 roku raper wystąpił na solowym albumie Winiego - Bóg jest miłością w zrealizowanej z udziałem licznych gości kompozycji "Nienawidzę raperów"[55]. W piosence wystąpili ponadto m.in. Żurom, DJ Feel-X, VNM i B.R.O. Następnie muzyk wystąpił na albumach Kamelito - Droga Kamelita, Borixon - Rap Not Dead i Chada - Jeden z Was[56][57][58]. W lipcu został wydany projekt GPD i Verte pod nazwą Da NarkoholiXXX, na płycie zatytułowanej Sex & przemoc. Zakazane piosenki Sobota wystąpił wraz z Bezczelem w promowanej teledyskiem piosence "Chodź wódkę pić"[59][60]. W międzyczasie "drugą młodość" zyskała piosenka z repertuaru Soboty "Tańcz głupia", której mashup z bijącą rekordy popularności kompozycją "Ona tańczy dla mnie" discopolowego zespołu Weekend zrealizował raper i producent muzyczny 2sty. Ciesząca się popularnością w kraju piosenka do października 2013 roku została wyświetlona ponad 10 mln razy na łamach YouTube[61]. Pod koniec roku Sobolewski wystąpił na albumie formacji Bosskiskład - Braterska siła w utworze "Bania u Romana" oraz na bijącej rekordy popularności producenckiej płycie Donatana - Równonoc. Słowiańska dusza w kompozycji "Niespokojna dusza"[62][63]. Jeszcze tego samego roku Sobota wziął udział w nagraniach mixtape'u Buczera Infamous Mixtape[64]. Na początku 2013 roku ukazał się solowy materiał związanego z zespołem Firma Popka - Monster. Na płycie znalazła się piosenka "Ja robię muzę, ty płaczesz", w którym Sobota wystąpił u boku Winiego i Reny[65]. Raper wystąpił także w teledysku do tegoż utworu[66]. Następnie zwrotki muzyka znalazły się na płycie Bezczela - A.D.H.D[67]. Z kolei w czerwcu ukazała się składanka Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja z utworem "Ćpaj sport", w którym Sobota wystąpił wraz z Reną, Kieru i Matheo[68]. W grudniu do sprzedaży trafił trzeci album solowy rapera zatytułowany Dziesięć przykazań[69]. Wydawnictwo dotarło do 5. miejsca polskiej listy przebojów (OLiS)[70]. Nagrania poprzedził singel pt. I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną[71]. Płyta została w całości wyprodukowana przez Matheo. Na potrzeby płyty zostały zarejestrowane partie chóralne, a także organów w wykonaniu Macieja Cybulskiego m.in. w Katedrze p.w. św. Jakuba Apostoła oraz kościołach pw. Św. Mikołaja i pw. św. Józefa w Szczecinie. Gościnnie w nagraniach wzięli udział m.in. Borixon, Bonson, i Waldemar Kasta. Produkcja płyty była relacjonowana przez rapera filmami krótkometrażowymi, które zostały opublikowane na łamach serwisu YouTube[72][73][74][75][76][77][78][79][80][81].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Information icon.svg Zobacz więcej w artykule Snuz, w sekcji Dyskografia.
Albumy
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
Urodzony by przegrać, żyje by wygrać
(mixtape)
 • Data: 5 lutego 2009[19]
 • Wydawca: StoProcent Records
Sobotaż
 • Data: 28 października 2009[24]
 • Wydawca: StoProcent Records
Gorączka sobotniej nocy
 • Data: 8 października 2011[48]
 • Wydawca: StoProcent Records
8[52]
Dziesięć przykazań
 • Data: 7 grudnia 2013[69]
 • Wydawca: StoProcent Records
5[70]
Czekając na Sobotę
(mixtape; oraz Matheo)
 • Data: 8 kwietnia 2015[82]
 • Wydawca: StoProcent Records
Sobota
 • Data: 2015
 • Wydawca: StoProcent Records
"—" album nie był notowany.
Single
Tytuł Rok Pozycja na liście Album
SLiP
[83]
"Niespokojna dusza" (gościnnie: Chada, Słoń, Sobota)[84] 2012 Równonoc. Słowiańska dusza
"Nie kradnij" 2013 46 Dziesięć przykazań
"Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną"[85]
"Balans" (oraz Kieru)[86]
Rozbójnik Alibaba i Jan Borysewicz - "Uciec Stąd" (gościnnie: Sobota)[87] 2014 Bal maturalny
"Hej, jak leci?"[88]
"—" singel nie był notowany.
Inne
Album Rok Uwagi Źródło
Tony Jazzu - Tony Jazzu 2003 gościnnie rap w utworach "Kasa kasa"i "Styl nad style 2" [6]
Projektanci - Mamy to we krwi! 2005 gościnnie rap w utworze "Co jest w cenie" [11]
Mores RSH - Słowo droższe od złota 2006 członek zespołu [7]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 1: Tony Jazzu 2007 członek zespołu [14]
4P, Onil - Zorganizowana grupa rapowa gościnnie rap w utworze "Sztorm" [13]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 2: DJ Twister członek zespołu [15]
Projektanci - Braterstwo krwi 2008 gościnnie rap w utworach "Pomocna dłoń" i "Warto wiedzieć" [16]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 3: DJ Feel-X członek zespołu [18]
PMM - Polski mistrzowski manewr gościnnie rap w utworze "SZ-N wita!!!" [17]
Toony, DJ Tomekk - Ehrenkodex 2009 gościnnie rap w utworze "Bang, Bang" [22]
DSN - Dysonans gościnnie rap w utworze "Konkretnie" [23]
Sage - Hardcore Dealin' Department 2010 2010 gościnnie rap w utworach "StoPro odziej się" i "Problem" [27]
4P - Zły / Dobry chłopak gościnnie rap w utworze "Nie ma rzeczy niemożliwych" [28]
Buczer - Podejrzany o rap: Mixtape vol.2 gościnnie rap w utworze "Jestem sobą" [29]
Smagalaz - Czillen Am Grillen gościnnie rap w utworze "Jedno pytanie" [30]
DJ Tomekk, Toony - Ehrenkodex gościnnie rap w utworze "Toony - Bang, Bang" [31]
DJ Cube - Forfiter gościnnie rap w utworze "Forfiter 3" [33]
Bosski Roman - Krak 3 gościnnie rap w utworze "Niełatwy żywot ulicznego rapera" [32]
Vienio - Etos 2010 gościnnie rap w utworze "Gril te sprawy..." [36]
Grube jointy (kompilacja) rap wutworze "Za damski huj" [34]
Tony Jazzu - Dla każdego gościnnie rap w utworze "Liczy się wnętrze" [37]
Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - Mixtape 4: DJ Feel-X członek zespołu [39]
Marian Wielkopolski - High Quality gościnnie rap w utworze "Let's Clap" [38]
Rena - Mój monopol 2011 gościnnie rap w utworze "Reggae nad Odry brzegiem" [42]
Kali - 50/50 gościnnie rap w utworze "Lajla Lajla" [43]
Grube jointy 2: karani za nic (kompilacja) rap w utworach "Suszyć kruszyć" i "Rusz dupsko na marsz" [40]
Chada - WGW gościnnie rap w utworze "Rap zaufania" [44]
Vienio Vs. Way Side Crew - Wspólny mianownik gościnnie rap w utworze "Gril te sprawy..." [45]
Rafi - 200 ton gościnnie rap w utworze "Nie tylko dla kasy" [46]
Macca Squad - Maccaradża mówi dość gościnnie rap w utworze "Xanax" [47]
Kajman - K2 gościnnie rap w utworze "W jednej chwili" [53]
Projekt Nasłuch - Nieznani sprawcy gościnnie rap w utworze "Taki ja" [54]
Wini - Bóg jest miłością 2012 gościnnie rap w utworze "Nienawidzę raperów" [55]
Kamelito - Droga Kamelita gościnnie rap w utworze "Grzesznik" [56]
Borixon - Rap Not Dead gościnnie rap w utworze "Diler" [57]
Chada - Jeden z Was gościnnie rap w utworze "To koniec" [58]
Da NarkoholiXXX - Sex & przemoc. Zakazane piosenki gościnnie rap w utworze "Chodź wódkę pić" [59]
Bosskiskład - Braterska siła gościnnie rap w utworze "Bania u Romana" [62]
Donatan - Równonoc. Słowiańska dusza gościnnie rap w utworze "Niespokojna dusza" [63]
Buczer - Infamous Mixtape gościnnie rap w utworze "Fałsz" [64]
Popek - Monster 2013 gościnnie rap w utworze "Ja robię muzę, ty płaczesz" [65]
Drużyna mistrzów 2: sport, muzyka, pasja (kompilacja) rap w utworze "Ćpaj sport" [68]
Bezczel - A.D.H.D gościnnie rap w utworze "Rzeźnia" [67]
Kobra - Golden Era gościnnie rap w utworze "Piją i tańczą" [89]
WhiteHouse - Kodex 5 Elements 2014 gościnnie rap w utworze "Już tego nie robię" [90]
Nowe pokolenie 14/44 (kompilacja) rap w utworach "Dlaczego nie nam takiej mocy" i "Kołysanka (smutna rzeka)" [91]
Rozbójnik Alibaba, Jan Borysewicz - Bal maturalny gościnnie rap w utworze "Uciec stąd" [92]
Pih - Kino nocne gościnnie rap w utworze "Jest impreza" [93]

Teledyski[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Reżyseria/Realizacja Album Źródło
"Dzielnia" (gościnnie: Rena) 2009 GCM, ENTA Production Urodzony by przegrać, żyje by wygrać [20]
"Szczecin dawaj na majka"
(gościnnie: PMM, Wini, Rena, Specnaz, Sage, Oreu, Seba (Tony Jazzu), Łona, Rymek)
GCM [21]
"Stoprocent 2" (gościnnie: Kool Savas, Gural, Wall-e, Rytmus, Bigz, Matheo) Jasiek Holoubek, Filip Tymczyszyn,
Tomasz Jankowski, Filip Fijalkowski
Sobotaż [26]
"Tańcz głupia" 2010
[25]
"Jesteś już mój, jesteś już moja" 2011 Marcin Pawełczak Gorączka sobotniej nocy [49]
"Zabroń mi" Marcin Pawełczak, Winicjusz Bartków [50]
"Mój czas" (gościnnie: Matheo, Starszy, Doych) 2012 DirtMiron [51]
"Zrób na to ciach" 2013 5tayfresh
[94]
"Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" 9 Liter Filmy Dziesięć przykazań [95]
"Nie kradnij" [96]
"Kochaj bliźniego swego jak siebie samego"
(gościnnie: Tomb, Bonson, Matheo, Kieru, Freon, Strach, Mustafa, Borixon, Rena, Wini)
2014 [97]
"Hej, jak leci?" A1 Videos
[98]
"#Hot16Challenge" [99]
"Jebać miłość" (oraz Matheo) 2015 Czekając na Sobotę [100]
"Jeszcze będzie hajc" (oraz Matheo; gościnnie: Buczer, Bezczel) Piotr Gołdych, Ewelina Marcinkowska [101]
"Jazzowe manewry" (oraz Matheo; gościnnie: Wu) BNT [102]
"Na wszelki wypadek" (oraz Matheo) [103]
Gościnnie
Smagalaz - "Jedno pytanie" (gościnnie: Sobota, Sage, Rena) 2011
Czillen Am Grillen [104]
Donatan - "Niespokojna dusza" (gościnnie: Chada, Słoń, Sobota) 2012 Piotr Tutka Równonoc. Słowiańska dusza [105]
Wice Wersa - "Na chate cza iść" (gościnnie: Sage, Sobota, Tede)
[106]
Da NarkoholiXXX - "Chodź vódke pić" (gościnnie: Sobota, Bezczel) OGfilms Sex & przemoc. Zakazane piosenki [60]
Rena - "Ulice" (gościnnie: Sobota, Verte) 2013 9 Liter Filmy Uliczna psychologia [107]
HDS - "Smak zwycięstwa" (gościnnie: Sobota)
HDS [108]
Popek - "Ja robię muze, ty płaczesz" (gościnnie: Sobota, Rena, Wini) Hitvision Monster [66]
Matheo - "Essa Kolynda" (gościnnie: Wini, Rena, Sobota, Bonson, Tomb) A1 Videos [109]
Rozbójnik Alibaba i Jan Borysewicz - "Uciec stąd" (gościnnie: Sobota) 2014 9 Liter Filmy Bal maturalny [110]
Tony Jazzu - "Styl nad style 3" (gościnnie: Sobota) Rafał Latarnik W cenie sztuki [111]
Pih - "Jest impreza" (gościnnie: Sobota, Ero, Fu) Insane Film Kino nocne [112]
Inne
Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu - "Stoprocent Tour" 2007 Filip Tymczyszyn
[12]
"Za damski huj" 2010
Grube Jointy [35]
Sobota - "Rusz dupsko na marsz" (gościnnie: Łata, Czutek) 2011 85'sunrise Grube jointy 2: Karani za nic [41]
Sobota, Verte, Rak Raczej - "FFL" 2012 First Floor Studio
[113]
Sobota, Kieru - "Balans" 2013 Toczy Videos
[114]
VNM, Sobota, Tede, Kieru - "Na zajawie 2" Cam-L Studio
[115]
Sobota, Mateusz Krautwurst - "Dlaczego nie mam takiej mocy" 2014 9 Liter Filmy Nowe pokolenie 14/44 [116]
Sobota, Anna Karwan - "Kołysanka (smutna rzeka)" 2015 [117]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
"Kozackie klimaty" 2005 film dokumentalny, realizacja: ZKF Skandal [8][9][10]

Przypisy

 1. Dominika Węcławek, Marcin Flint, Tomasz Kleyff, Andrzej Cała, Kamil Jaczyński: Antologia Polskiego Rapu. Narodowe Centrum Kultury, 2014, s. 413. ISBN 978-83-7982-041-2.
 2. Sobota (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2010-02-25].
 3. Behemoth i Kamil Bednarek najpopularniejszymi polskimi artystami na Facebooku (pol.). www.blitznews.pl. [dostęp 2013-10-17].
  Formacja Behemoth i Kamil Bednarek najpopularniejszymi polskimi artystami w serwisie społecznościowym Facebook (pol.). muzyka.ddv.pl. [dostęp 2013-10-17].
 4. Sobota chwali się synem (video) (pol.). www.glamrap.pl. [dostęp 2013-10-17].
 5. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 456-457. ISBN 83-89738-75-9.
 6. 6,0 6,1 Tony Jazzu - "Tony Jazzu" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 7. 7,0 7,1 Mores RSH - "Słowo Droższe Od Złota" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 8. 8,0 8,1 "Kozackie klimaty" w całości (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-03].
 9. 9,0 9,1 "Kozackie klimaty - zwiastun filmu" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-03].
 10. 10,0 10,1 Kozackie klimaty (2005) (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-07-03].
 11. 11,0 11,1 Projektanci - "Mamy To We Krwi!" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 12. 12,0 12,1 Peja, Gural, Kaczor, Pih, Borixon, Kajman, Sobota, Miodu - "Stoprocent Tour" (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 13. 13,0 13,1 4P & Onil - "Zorganizowana Grupa Rapowa" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 14. 14,0 14,1 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 1 - Tony Jazzu" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 15. 15,0 15,1 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 2 - DJ Twister" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 16. 16,0 16,1 Projektanci - "Braterstwo Krwi" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 17. 17,0 17,1 PMM - "Polski Mistrzowski Manewr" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 18. 18,0 18,1 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 3 - DJ Feel-X" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 19. 19,0 19,1 Sobota - "Urodzony by przegrać, żyje by wygrać" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 20. 20,0 20,1 Sobota - "Dzielnia ft. Rena" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 21. 21,0 21,1 Sobota - "Szczecin dawaj na majka (feat. PMM, Wini, Rena, Specnaz, Sage, Oreu, Seba (Tony Jazzu), Łona, Rymek," (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 22. 22,0 22,1 DJ Tomekk & Toony. Ehrenkodex (pol.). hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-11].
 23. 23,0 23,1 DSN - "Dysonans" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 24. 24,0 24,1 Sobota - "Sobotaż" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 25. 25,0 25,1 Sobota - "Tańcz Głupia" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 26. 26,0 26,1 Sobota - "Stoprocent 2 ft. Kool Savas, Gural, Wall-e, Rytmus, Bigz, Matheo" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 27. 27,0 27,1 Sage - "Hardcore Dealin' Department 2010" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 28. 28,0 28,1 4P - "Zły / Dobry Chłopak" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 29. 29,0 29,1 Buczer - "Podejrzany O Rap: Mixtape Vol.2" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 30. 30,0 30,1 Smagalaz - "Czillen Am Grillen" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 31. 31,0 31,1 DJ Tomekk & Toony - "Ehrenkodex" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 32. 32,0 32,1 Bosski Roman - "Krak 3" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 33. 33,0 33,1 DJ Cube - "Forfiter" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 34. 34,0 34,1 Grube Jointy (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 35. 35,0 35,1 Sobota - "Za Damski Huj" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 36. 36,0 36,1 Vienio - "Etos 2010" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 37. 37,0 37,1 Tony Jazzu - "Dla Każdego" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 38. 38,0 38,1 Marian Wielkopolski - "High Quality" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 39. 39,0 39,1 Spółdzielnia (Ogarnij Się!) - "Mixtape 4: DJ Feel-X" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 40. 40,0 40,1 Daniel Wardziński: "Grube Jointy 2: Karani Za Nic" - gruba tracklista! (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 41. 41,0 41,1 SOBOTA FT. ŁATA, CZUTEK - "Rusz dupsko na marsz" (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2011-09-30].
 42. 42,0 42,1 Rena - "Mój Monopol" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 43. 43,0 43,1 Kali - "50/50" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 44. 44,0 44,1 Daniel Wardziński: Chada "Wiara Gwarancją Wygranej" - lista gości i producentów (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 45. 45,0 45,1 Vienio Vs. Way Side Crew - "Wspólny Mianownik" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-06-11].
 46. 46,0 46,1 Mateusz Natali: Rafi "200 Ton" - odsłuchaj całość! (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-15].
 47. 47,0 47,1 Macca Squad - "Maccaradża Mówi Dość" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 48. 48,0 48,1 Sobota "Gorączka Sobotniej Nocy" 8 października/ tracklista (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-09-15].
 49. 49,0 49,1 Sobota - "Jesteś już mój, jesteś już moja" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2011-06-11].
 50. 50,0 50,1 Sobota - Zabroń mi (prod. Matheo) (pol.). youtube.com. [dostęp 2011-11-06].
 51. 51,0 51,1 Mateusz Natali: Video Dnia: Sobota feat. Matheo, Starszy, Doych "Mój Czas" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 52. 52,0 52,1 OLiS - sprzedaż w okresie 03.10.2011 - 09.10.2011 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2011-10-14].
 53. 53,0 53,1 Kajman – K2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-11-17].
 54. 54,0 54,1 Projekt Nasłuch - "Nieznani Sprawcy" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 55. 55,0 55,1 Wini - "Bóg Jest Miłością" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 56. 56,0 56,1 Kamelito - "Droga Kamelita" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 57. 57,0 57,1 Borixon - "Rap Not Dead" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-16].
 58. 58,0 58,1 Jeden Z Was (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-06-22].
 59. 59,0 59,1 Da NarkoholiXXX - "Sex & przemoc. Zakazane piosenki" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 60. 60,0 60,1 Krystian Krupiński: Da NarkoholiXXX feat. Sobota, Bezczel "Chodź vódke pić" (Sex & Przemoc Mixtape) (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 61. Sobota & Weekend - Ona Tańczy Dla Mnie (2sty Blend) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 62. 62,0 62,1 Bosskiskład - "Braterska Siła" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-17].
 63. 63,0 63,1 Donatan - Równonoc (pol.). www.hhbd.pl. [dostęp 2012-09-26].
 64. 64,0 64,1 Buczer – Infamous Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-03-09].
 65. 65,0 65,1 Popek - "Monster" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-10-01].
 66. 66,0 66,1 Mateusz Natali: Popek feat. Sobota, Wini, Rena "Ja Robię Muzę, Ty Płaczesz" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 67. 67,0 67,1 Bezczel - "A.D.H.D." (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-03-30].
 68. 68,0 68,1 Drużyna Mi2trzów: Sport Muzyka Pasja (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-06-30].
 69. 69,0 69,1 SOBOTA "X PRZYKAZAŃ" - PREMIERA 7 GRUDNIA / PREORDER (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-11-06].
 70. 70,0 70,1 OLiS - sprzedaż w okresie 06.01.2014 - 12.01.2014 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2014-01-17].
 71. I. Nie Będziesz Miał Bogów Cudzych Przede Mną - Single - Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-12-10].
 72. Maciej Sulima: Sobota i Matheo "X Przykazań" - materiał video z prac (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 73. Maciej Sulima: Sobota "II. Nie będziesz brał imienia Pana, Boga swego, nadaremnie." - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 74. Maciej Sulima: Sobota "III. Pamiętaj, abyś dzień święty święcił." - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 75. Maciej Sulima: Sobota "IV. Czcij ojca swego i matkę swoją" - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 76. Maciej Sulima: Sobota "V. Nie zabijaj" - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 77. Piotr Zdziarstek: Sobota "VI. Nie cudzołóż" - making of "Dziesięciu przykazań" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 78. SOBOTA PRACUJE NAD 7 PRZYKAZANIEM (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 79. Maciej Sulima: Sobota "VIII.Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu." - making of (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-10].
 80. SOBOTA PRACUJE NAD IX PRZYKAZANIEM (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 81. SOBOTA I DZIESIĄTE PRZYKAZANIE (VIDEO) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2013-12-10].
 82. Sobota & Matheo - "Czekając na Sobotę" - ruszyła przedsprzedaż mixtape'u (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2015-03-25].
 83. Notowanie 1176 - Notowanie 1176 z 13 grudnia 2013 roku (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2013-12-14].
 84. Donatan - Równonoc - Single - Chada, Słoń & Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2013-02-01].
 85. I. Nie Będziesz Miał Bogów Cudzych Przede Mną - Single Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-12-16].
 86. Balans - Single Sobota & Kieru (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-12-16].
 87. Uciec Stąd (feat. Sobota & Jan Borysewicz) – Single Rozbójnik Alibaba. itunes.apple.com. [dostęp 2014-10-28].
 88. Hej, Jak Leci? - Single Sobota (ang.). itunes.apple.com. [dostęp 2014-12-16].
 89. Kobra - Golden Era (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2013-12-14].
 90. Whitehouse – Kodex V: Elements (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 91. Krystian Krupiński: Matheo & Grzech Piotrowski "Nowe Pokolenie 14/44" - tracklista, promomix i preorder (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-01].
 92. Rozbójnik Alibaba, Jan Borysewicz - Bal Maturalny (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 93. Pih - "Kino Nocne" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2014-06-01].
 94. Mateusz Natali: Video Dnia: Sobota "Zrób Na To Ciach" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 95. Mateusz Natali: Sobota "I. Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-11-06].
 96. Mateusz Natali: Sobota "VII Nie Kradnij" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-12-04].
 97. Mateusz Natali: Sobota feat. Tomb, Bonson, Matheo, Kieru, Freon, Strach, Mustafa, Borixon, Rena, Wini "XI Kochaj bliźniego swego jak siebie samego" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 98. "Hej, jak leci"? - nowy klip Soboty (pol.). cgm.pl. [dostęp 2014-08-07].
 99. Mateusz Natali: Sobota, RDI, Pono, Ks. Jakub Bartczak, PeeRZeT, AK47, Wergawer, CNE i inni odpowiadają na "Hot16Challenge" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-01-26].
 100. Mateusz Natali: Sobota "Jebać miłość (Hello Love remix by Matheo)" - pierwszy singiel z mixtape'u (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 101. Mateusz Natali: Sobota, Matheo, Buczer i Bezczel remiksują "Jeszcze będzie czas" WWO (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 102. Mateusz Natali: video Sobota, Matheo i Wu remiksują "Manewry" Killaz Group - video (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 103. Mateusz Natali: Sobota i Matheo remiksują Yelawolfa - video (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].
 104. Smagalaz feat. Sobota, Sage, Rena - Jedno pytanie (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 105. Donatan RÓWNONOC "Niespokojna dusza" Chada, Słoń, Sobota (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2012-08-03].
 106. Video Dnia: Wice Wersa feat. Sage, Sobota, Tede "Na Chate Cza Iść" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 107. Maciej Sulima: Rena feat. Verte, Sobota "Ulice" (prod. Matheo) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 108. Hds feat.Sobota - Smak zwycięstwa (official video) (pol.). www.youtube.com. [dostęp 2013-10-17].
 109. Maciej Sulima: video Matheo gośc. Wini, Rena, Sobota, Bonson, Tomb "Essa Kolynda" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 110. Mateusz Natali: Video Dnia: Rozbójnik Alibaba & Jan Borysewicz feat. Sobota "Uciec Stąd" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-11-01].
 111. Mateusz Natali: Tony Jazzu feat. Sobota "Styl nad style 3" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 112. Mateusz Natali: Video Dnia: Pih feat. Sobota, Ero, Fu "Jest Impreza" (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-12].
 113. Krystian Krupiński: FFL - Sobota, Verte, Rak Raczej (prod. GPD) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 114. Maciej Sulima: Sobota, Kieru "Balans" (prod. Matheo) - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 115. Mateusz Natali: VNM, Sobota, Tede, Kieru "Na Zajawie 2" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2013-10-17].
 116. Mateusz Natali: Sobota i Mateusz Krautwurst "Dlaczego nie mam takiej mocy" - teledysk (pol.). www.popkiller.pl. [dostęp 2014-12-16].
 117. Mateusz Natali: Sobota i Anna Karwan "Kołysanka (Smutna Rzeka)" - teledysk (ang.). www.popkiller.pl. [dostęp 2015-03-25].