Sodexo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sodexo
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 1966
Lokalizacja 80 krajów świata
Siedziba Issy-les-Moulineaux, Francja
Branża catering, outsourcing, obsługa nieruchomości, prowadzenie systemu kuponów i kart usługowych
Zatrudnienie 391 148 (sierpień 2010)

Sodexo (wcześniej Sodexho Alliance) - francuska korporacja międzynarodowa świadcząca usługi masowego żywienia (cateringu), obsługę (administrowanie) nieruchomości, jak również prowadząca system kuponów i kart usługowych.

Usługi masowego żywienia (catering) i obsługa nieruchomości[edytuj | edytuj kod]

Sodexo świadczy usługi masowego żywienia i obsługę nieruchomości w ponad 29 tys. placówek w 80 krajach świata[1] w firmach, urzędach, szkołach, wyższych uczelniach, szpitalach, domach starości, stołówkach wojskowych i więzieniach.

Ostatnia zmiana nazwy[edytuj | edytuj kod]

Spółka zmieniła swą nazwę z Sodexho Alliance do prostego Sodexo. Powodem usunięcia litery 'h' z nazwy, wymienionym w raporcie grupy za 2007 r., było to, iż "w niektórych językach 'h' następujące po literze 'x' jest trudne do wymówienia".

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Działalność przedsiębiorstwa w więzieniach i szkołach wzbudziła kontrowersje w amerykańskich college`ach i instytucjach. W filmie Super Size Me Sodexo zostało poddane krytyce za sposób żywienia dzieci w szkołach, które korzystają z jej usług. W 2004 r. telewizja brytyjska TV Channel 4 pokazała film dokumentalny ukazujący niehigieniczny sposób przygotowania posiłków przez firmę Tillery Valley (część grupy Sodexo). Na uniwersytetach (głównie amerykańskich), korzystających z usług Sodexo miało miejsce co najmniej 5 bojkotów firmy. Protesty były spowodowane praktykami biznesowymi i powiązaniami przedsiębiorstwa: jej interesami z Armią USA, działalnością w więzieniach, niskimi płacami, złymi warunkami pracy w firmie. W Wielkiej Brytanii Sodexo dostało się pod ogień krytyki za prowadzenie interesów w Harmondsworth Detention Center, centrum wydalania nielegalnych imigrantów przy lotnisku Heathrow.

Główni konkurenci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy