Sodomia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
François Elluin, Sodomites provoquant la colère divine, dans Le pot-pourri (1781)

Sodomia – w języku polskim termin określający zoofilię[1]. W języku angielskim (a zwłaszcza w USA)[potrzebne źródło] słowo sodomy oznacza stosunek analny między osobami tej samej lub przeciwnej płci[2]. Jest jednym z tzw. grzechów wołających o pomstę do nieba.

Termin ten często używany jest w rozumieniu grzechu sodomii[3] i pochodzi od nazwy biblijnego miasta Sodoma, które według Starego Testamentu zostało zniszczone przez Boga[4]. W znaczeniu biblijnym "sodomia" oznacza grzechy rozwiązłości płciowej i nie była łączona z zoofilią[5].

Autor Słownika Biblii, W.R.F. Browning, zaznacza, że o Sodomie mówiło się jako o miejscu wielkiej niegodziwości, w jakim dochodziło do prób zbiorowego gwałtu i że nie istnieją żadne racjonalne świadectwa traktujące o jakimkolwiek związku miasta z upowszechnionym dziś pojęciem „przestępstw sodomii”, czyli pejoratywnym określeniem aktów homoseksualnych[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. SJP: sodomia
  2. Merriam-Webster: sodomy
  3. Katechizm Kościoła Katolickiego
  4. Opis zniszczenia Sodomy i Gomory w Starym Testamencie Rdz: 18-19
  5. Tomasz Terlikowski: Ks. Kieniewicz: Parada Równości jednoznacznie promuje sodomię. Fronda, 2012-06-04. [dostęp 2012-06-05].
  6. W.R.F. Browning: A Dictionary of the Bible. przeł. Stanisław Slawik. 1996, s. 194-195, 472. ISBN 83-7391-319-X. (pol.)