Sodomia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
François Elluin, Sodomites provoquant la colère divine, dans Le pot-pourri (1781)

Sodomia – w języku polskim termin określający zoofilię[1]. W okresie od wczesnego średniowiecza po czasy nowożytne, termin ten oznaczał również wszelkie nieprokreacyjne stosunki seksualne[2]. W języku angielskim (a zwłaszcza w USA)[potrzebne źródło] słowo sodomy oznacza stosunek analny między osobami tej samej lub przeciwnej płci[3]. Jest jednym z tzw. grzechów wołających o pomstę do nieba.

Termin ten często używany jest w rozumieniu grzechu sodomii[4] i pochodzi od nazwy biblijnego miasta Sodoma, które według Starego Testamentu zostało zniszczone przez Boga[5]. W znaczeniu biblijnym "sodomia" oznacza grzechy rozwiązłości płciowej i nie była łączona z zoofilią[6]. Za sprawą ojców Kościoła katolickiego nastąpił podział na sodomię i bestialitas, które określało stosunki seksualne ze zwierzętami[7].

Autor Słownika Biblii, W.R.F. Browning, zaznacza, że o Sodomie mówiło się jako o miejscu wielkiej niegodziwości, w jakim dochodziło do prób zbiorowego gwałtu i że nie istnieją żadne racjonalne świadectwa traktujące o jakimkolwiek związku miasta z upowszechnionym dziś pojęciem „przestępstw sodomii”, czyli pejoratywnym określeniem aktów homoseksualnych[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. SJP: sodomia
  2. P. Lewandowski, Grzech sodomii w przestrzeni polityczne, prawnej i społecznej Polski nowożytnej, 2014, http://www.e-bookowo.pl/nowosci/grzech-sodomii.html
  3. Merriam-Webster: sodomy
  4. Katechizm Kościoła Katolickiego
  5. Opis zniszczenia Sodomy i Gomory w Starym Testamencie Rdz: 18-19
  6. Tomasz Terlikowski: Ks. Kieniewicz: Parada Równości jednoznacznie promuje sodomię. Fronda, 2012-06-04. [dostęp 2012-06-05].
  7. P. Lewandowski, Grzech sodomii w przestrzeni polityczne, prawnej i społecznej Polski nowożytnej, 2014, http://www.e-bookowo.pl/nowosci/grzech-sodomii.html
  8. W.R.F. Browning: A Dictionary of the Bible. przeł. Stanisław Slawik. 1996, s. 194-195, 472. ISBN 83-7391-319-X. (pol.)