Soft shell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Soft shell – grupa tkanin stosowanych do szycia głównie odzieży turystycznej i wspinaczkowej.

Źródłem nazwy jest opozycja do tzw. "hard shella", czyli idei ubioru składającego się z bielizny termoaktywnej, warstwy ocieplającej (np. polaru) i kurtki zewnętrznej z membraną (np. goreteksu). Ta ostatnia warstwa jest wykonana z materiału wytrzymałego mechanicznie, stąd "hard". Przy takim podejściu, warstwa zewnętrzna jest wodoodporna, wiatroodporna i oddychająca. Z reguły jednak oddychalność nie jest zadowalająca w sytuacjach dużego wysiłku.

Soft shell jest wiatroodporny, ale nie wodoodporny (chroni go przez pewien czas warstwa impregnacji - DWR). Jest za to miękki i ma dużo lepszą oddychalność. Istnieje wiele tkanin, które producenci nazywają soft shellami. Pierwotna idea soft shella zakładała, że będzie to materiał bezmembranowy (np. Pertex), lecz z czasem producenci zaczęli nazywać soft shellem także materiały posiadające membranę, co zatarło pierwotną ideę.

W przeciwieństwie do kurtki membranowej, typowa kurtka z materiału soft shell w wielu sytuacjach może być noszona samodzielnie, bo jest na tyle gruba, że spełnia też funkcję ocieplającą. Bywają jednak kurtki (np. model Cipher firmy The North Face), które są tak cienkie, jak kurtka membranowa.