Sokół Millennium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sokół Millennium
Millennium Falcon in LEGO.jpg
Model z klocków Lego
Typ YT-1300
Przynależność Sojusz Rebeliantów
Nowa Republika
Dane techniczne
Długość 34,75 m
Prędkość maks.
w atmosferze
1,050 km/h[1]
Uzbrojenie działka laserowe
wyrzutnie torped
Załoga
Dowódca Han Solo
Chewbacca (drugi pilot)
Statki kosmiczne uniwersum Gwiezdnych wojen

Sokół Millennium (ang. Millennium Falcon) to statek kosmiczny pojawiający się w filmach, książkach i innych pozycjach z serii Gwiezdne wojny. Warto dodać, że Sokół Millennium pojawił się też w Łowcy Androidów. W niektórych polskich tłumaczeniach znany też jako Tysiącletni Sokół, Sokół Tysiąclecia itp.

Sokół to zmodyfikowany koreliański frachtowiec typu YT-1300, określany przez właściela jako "najszybsza kupa złomu w Galaktyce" - i faktycznie jedna z najszybszych jednostek jeśli chodzi o podróże w nadprzestrzeni. Zarówno statek, jak i właściciel, odegrali kluczową rolę podczas galaktycznej wojny domowej.


Chronologicznie pierwszy raz być może występuje w filmie Zemsta Sithów, co nie jest pewne, bo mógł to być inny transportowiec tego samego typu. Pierwszy raz pojawia się w ogóle w filmie Nowa Nadzieja. Następnie w posiadaniu Lando Calrissiana, później przechodzi w ręce Hana Solo w wyniku wygranej z Landem partii sabaka. Wykorzystywany głównie w działaniach przemytniczych - transport przyprawy z Kessel itp.

Spełnia znaczącą rolę w bitwie o Yavin, obecny podczas bitwy o Hoth i ucieczki Hana oraz Leii na Bespin. Po pochwyceniu Hana przez Bobę Fetta - tymczasowo pod dowództwem Calrissiana. Bierze udział w bitwie pod Endorem (zaliczone pół zestrzelenia drugiej Gwiazdy Śmierci), następnie zwrócony Hanowi i wykorzystywany w wielu misjach bojowych i dyplomatycznych (m. in. Bakura, Iphigin). Na przestrzeni lat wielokrotnie przebudowywany i modyfikowany, jak również uszkadzany i remontowany.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy