Solec-Zdrój

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Solec-Zdrój
Herb
Herb
Łazienki w parku zdrojowym
Łazienki w parku zdrojowym
Państwo  Polska
Województwo świętokrzyskie
Powiat buski
Gmina Solec-Zdrój
Liczba ludności ok. 900
Strefa numeracyjna (+48) 41
Kod pocztowy 28-131
Tablice rejestracyjne TBU
SIMC 0271035
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Solec-Zdrój
Solec-Zdrój
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Solec-Zdrój
Solec-Zdrój
Ziemia 50°21′59″N 20°53′13″E/50,366389 20,886944
Strona internetowa miejscowości
Sanatorium Świt
Kościół św. Mikołaja
W parku zdrojowym

Solec-Zdrójwieś uzdrowiskowa w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Solec-Zdrój[1], na łagodnym wzniesieniu na skraju Wyżyny Małopolskiej i Kotliny Sandomierskiej nad rzeką Rzoską, 17 km na południowy wschód od Buska-Zdroju.

W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie kieleckim.

Miejscowość jest siedzibą gminy Solec-Zdrój.

Historia Solca[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wsi pochodzi od słonych źródlisk występujących dawniej na pobliskich łąkach. Istnienie wsi potwierdzone jest już od I poł. XIV w. W poł. XV w. jej właścicielem był Jan Feliks Tarnowski, a do ówczesnej parafii soleckiej należało 6 wsi. Od 1508 r. Solec wraz z sąsiednim Zborowem przeszedł we władanie rodziny Zborowskich. Od XVIII w. zaczęto z miejscowych wód warzyć sól. W 1815 r. radca górniczy Królestwa Polskiego Becker w trakcie poszukiwania soli odkrył we wsi źródła wód mineralnych. Do kąpieli zaczęto ich używać od ok. 1820 r., po poznaniu właściwości leczniczych. W 1837 r. Karol Godeffroy założył w Solcu uzdrowisko. Wybudowano wówczas budynki leczniczo-kąpielowe i mieszkaniowe oraz przyłączono do Solca przyległe 100 ha lasu iglastego.

W 1974 roku zmieniono nazwę wsi z Solec na Solec-Zdrój[2].

Solec-Zdrój dziś[edytuj | edytuj kod]

Dziś Solec-Zdrój jest niewielką miejscowością liczącą niespełna 900 mieszkańców. Jest również siedzibą gminy uzdrowiskowej. Na kuracjuszy czeka 400 miejsc. W uzdrowisku leczy się choroby narządu ruchu i reumatyczne, jak również choroby skóry i alergię. W pobliżu uzdrowiska w wyniku przeprowadzonych badań geologicznych natrafiono na solankę o zawartości siarkowodoru 8-krotnie większą niż dotychczas eksploatowane źródła. Jest to unikalne ujęcie wód mineralnych tego typu na świecie.

Solec-Zdrój jest punktem początkowym szlak turystyczny czerwony czerwonego szlaku turystycznego prowadzącego do Buska-Zdroju. Przez wieś przechodzi szlak turystyczny zielony zielony szlak turystyczny z Wiślicy do Grochowisk.

Uzdrowisko[edytuj | edytuj kod]

Uzdrowisko Solec-Zdrój Spółka z o.o. to niewielkie, zaciszne i bardzo spokojne uzdrowisko, oddalone od ośrodków przemysłowych i otoczone licznymi lasmi, dlatego też cieszy się dużym uznaniem wśród Kuracjuszy z całej Polski i z zagranicy. Obiekty Uzdrowiska zlokalizowane są w pięknym Parku Zdrojowym, do którego przylega kompleks lasu sosnowego i miejscowy zalew wodny. Wspaniały, z unikalnym drzewostanem park i malowniczo wkomponowana w jego pejzaż rzeka Rzoska tworzą wspaniałe miejsce do leczenia i wypoczynku. Wszystkie te elementy sprawiają, że Uzdrowisko w Solcu-Zdroju stanowi ekologiczną oazę, pełną spokoju, czystego powietrza i ciszy, zakłócanej jedynie śpiewem ptaków. Najcenniejszym bogactwem naturalnym Uzdrowiska Solec-Zdrój Sp. z o.o. i podstawą kuracji są pozyskiwane tutaj wody lecznicze. Solecka siarka jest najsilniejszą dostępną wodą leczniczą w Polsce i jedną z najlepszych w Europie. Taką renomę zawdzięcza nie tylko stężeniu jonów siarczkowych, wynoszącym 103 mg/litr, ale także wysokiej mineralizacji. Posiada ona wysoką wartość leczniczą, szczególnie w schorzeniach narządu ruchu, schorzeniach reumatycznych oraz ortopedyczno-urazowych. Uzdrowisko Solec-Zdrój to ponad 170 lat tradycji lecznia uzdrowiskowego, obecnie kontynuatorem tej tradycji jest prywatna firma – Uzdrowisko Solec-Zdrój Spółka z o.o. należąca do rodziny Daniewskich i rodziny Dzianottów. Od 1837 roku skutecznie leczone są tu: reumatoidalne zapalenia stawów, zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa, gościec tkanek miękkich, zapalenia korzonków nerwowych, stany pourazowe, dyskopatie, nerwobóle, choroby skóry, choroby układu krążenia i układu oddechowego, nerwice, zatrucia metalami ciężkimi oraz osteoporoza. Uzdrowisko Solec-Zdrój Spółka z o.o. to jedyne w Polsce prywatne Uzdrowisko, które posiada bardzo bogatą historię i wspaniałe tradycje. Dogodne położenie w niezwykle malowniczej okolicy, a przede wszystkim niepowtarzalne właściwości lecznicze miejscowych wód sprawiają, że jest to wymarzone miejsce do kuracji i relaksu.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół św. Mikołaja – parafia powstała prawdopodobnie w I poł. XIII w., jest odnotowana w wykazach świętopietrza z 1326 r.
  • Zabytkowe domy – bardzo ściśle z zabytkowym założeniem parkowo-krajobrazowym związane są zabytkowe domy: Sanatorium „Hotel” z 1918 r., willa „Jasna” z 1910 r., pawilon biura usług z 1910 r., willa „Prus” z 1918 r., willa „Irena” oraz budynek „Zdroju Soleckiego”. Zakład przyrodoleczniczy budowany w latach 1923-1925.
  • W okolicach Solca-Zdroju, w stanowisku z II w. n.e. archeologowie znaleźli egipską figurkę uszebti. Wydobyto ją z popielicy, w której Słowianie chowali prochy zmarłych.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. [dostęp 2013-03-10].
  2. M.P. z 1974 r. Nr 22, poz. 130