Somewhere

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

"Somewhere" - utwór muzyczny z musicalu West Side Story z 1957 roku. Jego autorami są Leonard Bernstein i Stephen Sondheim. Utwór zapożycza fragment melodii z V koncertu fortepianowego Beethovena, a także dłuższą frazę z Jeziora łabędziego Piotra Czajkowskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

"Somewhere" pojawia się w drugim akcie musicalu, wykonywane przez Reri Grist, wcialającą się w bohaterkę Consuelo. W 1957 pojawiło się na albumie zawierającym utwory wykorzystane w musicalu, a także w filmowej wersji produkcji z 1961 roku.

Od lat 60. utwór został nagrany przez wielu artystów. Wersja, jaką w 1964 roku przedstawił P. J. Proby, okazała się przebojem (numer 6. na brytyjskiej liście singli[1]). Rok później po "Somewhere" sięgnęło żeńskie trio The Supremes, choć ich wersja ujrzała światło dzienne dopiero w 2004 roku. Barbra Streisand nagrała utwór w 1985 roku i umieściła w programie swojej płyty The Broadway Album. "Somewhere" zostało wydane jako pierwszy singel promujący płytę i stało się częstą pozycją koncertowego repertuaru Streisand. W latach 90. piosenkę nagrał Phil Collins, a także duet Pet Shop Boys na album Bilingual.

Przypisy

  1. Chart Stats - PJ Proby - Somewhere (ang.). www.chartstats.com. [dostęp 2011-09-15]. [zarchiwizowane z adresu 2012-07-31].