Sonic the Hedgehog (postać)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy postaci. Zobacz też: inne znaczenia tego wyrażenia.
Jeż Sonic
Pierwsza gra Sonic the Hedgehog
Twórca Naoto Ōshima
Głosy Stany Zjednoczone Jaleel White, Ryan Drummond, Jason Anthony Griffith, Roger Craig Smith
Japonia Junichi Kanemaru
Polska Ireneusz Załóg, Marcin Przybylski, Paweł Ciołkosz
Dane postaci
Gatunek Jeż
Wiek 22
Miejsce narodzin Wyspa Bożego Narodzenia[1]
Wzrost 100 cm
Masa ciała 35 kg

Jeż Sonic (ang. Sonic the Hedgehog) – postać fikcyjna, bohater gier komputerowych z serii Sonic the Hedgehog wydawanych przez firmę Sega oraz seriali animowanych; niebieski humanoidalny jeż poruszający się pieszo z prędkością ponaddźwiękową (do czego nawiązuje jego imię, które po angielsku oznacza dosłownie "dźwiękowy, soniczny".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza gra z udziałem niebieskiego jeża to Sonic the Hedgehog wydana na konsolę Sega Mega Drive. Zadaniem gracza jest przemierzanie kolejnych poziomów gry zwanych strefami (ang. zones), które dzielą się z kolei na dwa lub trzy akty, zbierając złote pierścienie i eliminować wrogów – roboty, zwane badnikami, napędzane przez uwięzione w nich zwierzęta. Pod koniec każdej strefy dochodzi do potyczki z bossem, którym zawsze jest zły Doktor Eggman – gruby, szalony naukowiec z długimi wąsami, czarnymi obcisłymi spodniami oraz czerwonym garniturem.

Rozwój[edytuj | edytuj kod]

W Sonic 2, niebieski jeż poznaje swojego najlepszego przyjaciela, Tailsa. Tam też po raz pierwszy gracz może skorzystać z tzw. Spin Dash, rozpędzenia Sonica w miejscu poprzez rotację do bardzo dużej prędkości i uwolnienia go powodującego wystrzelenie z olbrzymią prędkością.

W Sonic 3 bohater otrzymuje możliwość korzystania z różnych rodzajów osłon (w pierwszej części dostępny jest tylko jeden) – każda z nich rozwija arsenał możliwości niebieskiego jeża. W tej części dochodzi również do pierwszej konfrontacji jeża z nowym rywalem – czerwoną kolczatką płci męskiej Knucklesem.

W 1998 pojawia się pierwsza w pełni trójwymiarowa gra z niebieskim jeżem w roli głównej, mianowicie Sonic Adventure. Gra została wydane na nową i dobrze zapowiadającą się konsolę Sega Dreamcast. Trzy lata później pojawił się sequel tej pozycji: Sonic Adventure 2, w której swój debiut ma nowa postać, Jeż Shadow, kolejny rywal Sonica i jeszcze na dodatek pojawił się w kolejnej grze Sonic Heroes wydanej na 5 różnych platform równocześnie (konsole Xbox, GameCube, PS2, PSN oraz komputery PC) w 2004 i 2012 roku.

Sonic dzisiaj[edytuj | edytuj kod]

W roku 2006, na piętnastolecie istnienia postaci[potrzebne źródło], wydano nową, „urodzinową” wersję gry Sonic the Hedgehog na konsole nowej generacji: PlayStation 3 i Xbox 360. Gra cechuje się szczegółową grafiką, wysoką dynamiką rozgrywki i zastosowaniem najnowszych technologii oraz efektów oferowanych przez ówczesne konsole. W zamierzeniach autorów gry, gracz miał poczuć "prędkość której nigdy wcześniej nie zaznał w żadnej innej grze platformowej"[2]. Sonic w tej odsłonie poznaje również nowego sprzymierzeńca, jeża Silvera, który debiutuje w tym tytule. Powstała również nowa pozycja na konsolę PlayStation PortableSonic Rivals oraz na Nintendo WiiSonic and the Secret Rings. Gry z tej serii nie są już więcej dostępne na konsole firmy Sega.

Sonic wystąpił u boku Mario i innych postaci Nintendo oraz Snake'a w grze Super Smash Bros. Brawl oraz w Mario and Sonic at the Olympic Games z postaciami ze świata Sonic the Hedgehog i Mario.

W nowych grach, Sonic zostaje poddany kolejnym trudnym próbom: w grze Sonic Chronicles: The Dark Brotherhood na Nintendo DS musi ratować Knucklesa i odnaleźć Szmaragdy Chaosu, zanim użyje ich złowroga armia Zoah. W Sonic Unleashed, Sonic w nocy zmienia się w "Jeżołaka" (Werehog), zaś w Sonic and the Black Knight na Wii Sonic otrzymuje miecz rycerski.

Oprócz tego Sonic występuje w swoim własnym anime, Sonic X. W Polsce serial emitowany był na kanałach Jetix oraz Polsat; pierwsze 13 odcinków wydano również na DVD. Pierwsza seria ma za zadanie osadzenie Sonica i jego przyjaciół w świecie ludzi, druga z kolei jest przeniesieniem gier Sonic Adventure, Sonic Adventure 2 i Sonic Battle (saga o Chaosie, Shadow i Emerlu) na ekran telewizora. Trzecia seria rozpoczyna nowy wątek dotyczący bezpieczeństwa nie tylko Ziemi (jak miało to miejsce w poprzednich), ale całego Wszechświata – uważana za najmroczniejszą z wszystkich trzech odsłon[potrzebne źródło]. Każda z nich liczy 26 odcinków.

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Sonic zmieniał się z biegiem czasu. W momencie wydania pierwszej gry z jego udziałem, jego tułów miał niemal kulisty kształt, w porównaniu z którym nogi były bardzo cienkie, a oczy były czarne. W grze Sonic CD bohater zaczął biec z rękoma odchylonymi do tyłu, co dodało realizmu postaci biegnącej z taką ogromną prędkością. Największa zmiana zaszła wraz z wydaniem pierwszej gry w pełni trójwymiarowej gry z jego udziałem, Sonic Adventure- ciało stało się smuklejsze, oczy zmieniły się na zielone, jeż stał się także nieco wyższy.

Sonic nosi charakterystyczne czerwono-białe buty ze złotą klamrą, zaś w grze Sonic Adventure 2 otrzymał do dyspozycji także nowe obuwie, tzw. Soap Shoes (ang. soap – mydło), specjalne buty, dzięki którym nabył czysto skaterskich umiejętności, grindowania po rurkach i wszelkiego rodzaju krawędziach.

Cechy fizyczne[edytuj | edytuj kod]

Sonic, oprócz swojej nadzwyczajnej prędkości, cechuje się znakomitym refleksem. Tak jak prawdziwe jeże, potrafi zwijać się w kształt kuli, formę tą przybiera najczęściej przy skakaniu, atakowaniu przeciwników i wspomnianym wcześniej Spin Dash. Jest też bardzo dobry w sztukach walki i snowboardingu. Niebieski jeż ponadto nie potrafi pływać (w jednym z wywiadów Yūji Naka przyznał, że to dlatego, iż wcześniej myślał, że jeże nie potrafią pływać[3].

Cechy wewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Sonic jest awanturnikiem, żyjącym "według własnych zasad". Nie znosi monotonii, ciągle szukając nowych przygód i wyzwań. Jest bardzo niecierpliwy i o topornym charakterze. Bywa narcystyczny (jednocześnie nie lubiąc schlebiania mu), gdy coś okazuje się dla niego za trudne, ciężko mu zapytać się kogoś o radę. Mimo wszystko jest lojalny wobec przyjaciół, dotrzymuje słowa i nie zostawia nikogo, kto jest w potrzebie.

Uwielbia ściganie się mogąc w biegu osiągnąć prędkość 280 kilometrów na godzinę[4]. Preferuje także wszelkie formy odpoczynku; jego ulubionym jedzeniem są tzw. chili dogi (hot-dogi z sosem chili).

W innych mediach[edytuj | edytuj kod]

Komiksy[edytuj | edytuj kod]

W serii komiksów stworzonej przez Archie Comics, Sonic mieszka na planecie Mobius w Sękowej Wiosce, walcząc wraz z grupą Wojowników Wolności o wyzwolenie ich krainy spod władzy despotycznego dyktatora, Dr Robotnika. Jest niebieskim jeżem posiadającym ponadprzeciętną prędkość.

Postać ta znacząco różni się od postaci Sonica znanego z serii gier komputerowych i wideo o tym samym tytule. W komiksie jego pełne, prawdziwe imię to Sonic Maurice Hedgehog. Znani są również rodzice Sonica – ojciec Jules Hedgehog oraz matka Bernadette "Bernie" oraz jego wuj, Sir Charles Hedgehog.

W świecie komiksu, niebieski jeż urodził się w Mobotropolis, stolicy Królestwa Acorn, za panowania króla Maximiliana Acorna. Ojciec Sonica był żołnierzem walczącym podczas Wielkiej Wojny pomiędzy Mobianami (antropomorficznymi zwierzętami zamieszkującymi planetę Mobius) a Cudzoziemcami (ang. Overlanders). Matka Sonica zajmowała się swoim synem podczas jego dzieciństwa wraz z bratem swojej siostry, Sir Charlesem. Spokój życia rodziny niebieskiego jeża został zachwiany, gdy Dr Robotnik, korzystając z Robotyzera, zamienił matkę i ojca Sonica w ubezwłasnowolnione roboty.[5]

Sir Charles, znany przez wszystkich jako "Wujek Chuck", robił co mógł, by samemu wychować Sonica i jednocześnie szukał sposobu, aby zamienić jego rodziców z powrotem w żyjące istoty. To on stworzył Robotyzer, gdyż chciał przedłużyć życie starych i schorowanych, jednak jego wynalazek został skradziony przez Robotnika. Ponieważ jego dzieło zostało wykorzystane w niecnych celach, zrezygnował on z funkcji Ministra Nauki i założył własną restaurację sprzedającą chilli-dogi. Podczas tego okresu, Sonic zaprzyjaźnił się z przyszłymi członkami Wojowników Wolności: Księżniczką Sally, Rotorem, Bunnie Rabbot i Antoine D'Coolette. Sonic również pomógł Rosemary Prower, gdy ta rodziła i w konsekwencji był przy narodzinach jego najlepszego przyjaciela, Milesa Prowera, znanego jako "Tails".

Sonic w komiksie ma też swojego złego sobowtóra z równoległego wymiaru - Jeża Scourge'a.

Głosy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Gamespot: 22 Years Sonic
  2. 9 września 2006 Konferencja prasowa Sonic Team
  3. http://sonic.wikia.com/wiki/Sonic_the_Hedgehog An interview with Yuji Naka states that, Sonic is scared of water because previously Yuji Naka thought that hedgehogs couldn't swim, but then he saw a picture of a hedgehog swimming but he couldn't get out of the water, so the hedgehog needed a tree to get out.
  4. Paulina Tomczyk: Ile w rzeczywistości wynosiłaby prędkość Sonica? (pol.). W: HC Gamer [on-line]. 2014-06-07 11:08:32. [dostęp 2014-06-07].
  5. Sonic the Hedgehog #78