Sonny Napolitano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dominick Napolitano, pseud. Sonny Black i Mr. Blackstein (ur. 16 czerwca 1936, zm. 17 sierpnia 1981) – capo rodziny Bonanno. Zyskał popularność po konspiracyjnej misji agenta FBI w szeregach mafii, działającego pod pseudonimem Donnie Brasco.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Dominick 'Sonny Black' Napolitano to jedna z ważniejszych postaci lat 80-tych w rodzinie Bonanno. Od młodych lat związany był ze strukturami przestępczymi nowojorskiego Brooklynu. Po przyjęciu go do rodziny Bonanno służył w oddziale capo Michaela Sabelli jako żołnierz. W 1979 roku był jednym ze spiskowców, którzy stali za morderstwem dotychczasowego szefa rodziny Bonanno, Carmine Galante. Po tej egzekucji Sonny Black zyskał status kapitana (capo), a jego kariera przestępcza nabrała tempa. Mniej więcej w tym samym czasie do jego oddziału trafił Benjamin Ruggiero, żołnierz rodziny, który wprowadził do ekipy Sonny`ego, Donniego Brasco. Siła Sonny`ego rosła wraz z kolejnymi działaniami przez niego podejmowanymi. Coraz bardziej wiązał się również z samym Brasco, widząc w nim duży potencjał. Zamierzał nawet zgłosić Brasco na listę osób, które mają oficjalnie stać się członkami Cosa Nostry. Pozycja Sonny`ego stawała się mocniejsza również z powodu jego współpracy z Phillipem Rustellim, pełniącym funkcję głowy rodziny (przebywał w tym czasie w więzieniu). Przewodnictwo Rustelliego i rosnąca potęga Sonny`ego nie podobała się jednak pozostałym capo w szeregach rodziny co ostatecznie doprowadziło do rozbicia rodziny na dwie przeciwstawne frakcje. Sytuacja ta doprowadziła do użycia siły, w wyniku której zginęli kapitanowie z przeciwnej frakcji: Alphonse "Sonny Red" Indelicato, Phillip Giaccone i Dominick Trinchera. Udział w ich morderstwie brał m.in. Benjamin Ruggiero. Po wygranym konflikcie, wydawało się, że potęga Sonny`ego w łonie rodziny będzie niepodważalna. Był to jednak początek jego końca. Alphonse Indelicato miał bowiem syna, Anothy`ego, któremu udało się wymknąć z Nowego Jorku po morderstwie ojca. Sonny zlecił więc zamordowanie go Donniemu Brasco. Ten fakt zadecydował o zakończeniu operacji FBI w szeregach rodziny Bonanno. Po ujawnieniu się Brasco, posypały się oskarżenia, co w ostateczności doprowadziło do skazania około 100 członków mafii. Mafia uznała, iż Sonny Black jest winnym tej sytuacji.

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

W wyniku tych wydarzeń, Sonny Black został zamordowany za to, iż wprowadził do rodziny agenta FBI. 17 sierpnia 1981 roku został zaproszony na spotkanie do Bensonhurst, w Brooklynie. Wiedząc, że zostanie zabity, zostawił swoja biżuterię oraz klucze do mieszkania zaprzyjaźnionemu barmanowi, który miał się zająć gołębiami Sonny`ego (Sonny Black był hodowcą gołębii). Po 17 sierpnia Sonny Black zniknął. 12 sierpnia 1982 roku znaleziono ciało przy South Avenue i Bridge Street na Staten Island. Ciało było w tragicznym stanie, miało też odcięte dwie dłonie, tak więc konieczny był raport dentystyczny by stwierdzić tożsamość zmarłego. Po badaniach stwierdzono, iż odnalezione ciało to Dominick 'Sonny Black' Napolitano.

Książka i film[edytuj | edytuj kod]

Osoba Sonny`ego została szczegółowo opisana w książce Josepha D. Pistone, 'Donnie Brasco: My Undercover Life in the Mafia. W roku 1997 powstała adaptacja filmowa na podstawie książki Donnie Brasco. W rolę Napolitano wcielił się Michael Madsen.


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]