Spice Girls

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spice Girls
Spicegirlscologne.JPG
Spice Girls, 2007
Inna nazwa Spice Girls
Rok założenia 1994
Rok rozwiązania 2000
Gatunek muzyka klubowa[1], dance[1], dance pop[1], eurodance[1], euro pop[1], pop[1], teen pop[1]
Aktywność 1994–2000, 2007–2008
Wytwórnia płytowa Virgin
Ostatni skład
Melanie Brown
Victoria Beckham
Melanie Chisholm
Geri Halliwell
Emma Bunton
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Spice Girlsbrytyjska żeńska grupa muzyczna założona około 1994 roku, popularna głównie w drugiej połowie lat 90. XX wieku.

Wykonujący głównie muzykę pop zespół Spice Girls odniósł ogólnoświatowy sukces, sprzedając 75-80 milionów płyt na całym świecie[2][3], najwięcej spośród wszystkich żeńskich grup śpiewających w XX wieku.

Nie był to typowy girlsband, gdyż członkinie zespołu miały duży wpływ na tworzoną przez siebie muzykę oraz same kreowały swój styl, a także już przy premierze drugiej płyty zwolniły swojego pierwszego menedżera.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Touch[edytuj | edytuj kod]

Zanim powstała grupa Spice Girls, z inicjatywy łowców talentów w drodze przesłuchań założono w 1994 roku zespół "Touch". W zespole znalazło się pięć dziewczyn, w tym cztery późniejsze członkinie Spice Girls – trzy wyłonione poprzez eliminacje oraz czwarta – Geri Halliwell, która choć nie spełniła wszystkich wymagań castingowych i nie wykazywała większych zdolności tanecznych oraz nie pojawiła się na przesłuchaniach, została zaangażowana w projekt ze względu na siłę przebicia i wyróżniającą się osobowość. Piątą z nich była Michelle Stephenson, która jednak nie rozumiała się z koleżankami tak doskonale jak reszta i odeszła z grupy z powodu problemów rodzinnych jakie miała w tym czasie[potrzebne źródło]. Po odejściu Michele, do grupy dołączyła – polecona przez nauczycielkę śpiewu Pepi Lemer – osiemnastoletnia absolwentka Barnet Technical College Emma Bunton.

3 marca 1995 zespół "Touch" zakończył działalność z powodu konfliktów członkiń grupy z producentami będącymi inicjatorami powstania projektu[potrzebne źródło]. Wtedy dziewczyny przejęły kontrolę nad zespołem, nazwały się Spice Girls i rozpoczęły poszukiwanie managera i działalność na własną rękę.

Spice Girls[edytuj | edytuj kod]

Nowym menadżerem zespołu został Simon Fuller, który pomógł im zakończyć poprzednią współpracę ugodą prawniczą i podpisać kontrakt z wytwórnią Virgin Records.

Nazwa "Spice Girls" została wymyślona przez Geri Halliwell, która pewnego dnia w trakcie nagrywania piosenek na pierwszy album obdarowała przyjaciółki pierścionkami z napisem SPICE, które stały się symbolem przynależności do zespołu – to stąd wziął się też tytuł ich pierwszej płyty i jej motyw graficzny[potrzebne źródło].

Wannabe[edytuj | edytuj kod]

Wytwórnia Virgin nalegała, aby pierwszym singlem grupy został utwór Love Thing, jednak członkinie zespołu chciały, aby był nim utwór Wannabe. Ostatecznie w 1996 w dzielnicy Camden w starym opuszczonym Grand Hotelu przy londyńskiej stacji metra St. Pancras nakręcono teledysk do piosenki Wannabe. Singel pojawił się w sklepach 8 lipca 1996, po pierwszym tygodniu sprzedaży znajdując się na szóstym miejscu, po drugim tygodniu piosenka była na trzecim miejscu, a po trzecim tygodniu weszła na szczyt listy i pozostała tam przez 7 tygodni, stając się jednym z największych hitów lat 90. i docierając do pierwszego miejsca list przebojów w ponad 32 krajach[potrzebne źródło].

Spice i Spiceworld[edytuj | edytuj kod]

Zespół szybko wydał dwie kolejne płyty – Spice (listopad 1996) i Spiceworld (1997). Spice Girls podpisały w 1997 rekordową liczbę kontraktów reklamowych[potrzebne źródło] – reklamowały m.in. czekoladki, polaroidy, dezodoranty, skutery, lizaki Chupa Chups, chipsy, gumy do żucia, grę Playstation i napój Pepsi.

Zaraz po premierze płyty Spiceworld wokalistki Spice Girls zwolniły menadżera Simona Fullera, jako powód podając zarzut, że "za bardzo kontroluje ich życie poświęcając wszystko dla sukcesu"[potrzebne źródło].

W grudniu 1997 – premierę miał film Spice World. Mimo raczej złych recenzji spotkał się on z entuzjastycznym przyjęciem i okazał się kolejnym sukcesem[potrzebne źródło].

Odejście Geri Halliwell[edytuj | edytuj kod]

31 maja 1998 roku Geri Halliwell odeszła z zespołu. Pozostałe cztery wokalistki postanowiły kontynuować karierę bez niej – w tamtym okresie zaczynały wielką światową trasę koncertową, a w lipcu wyszedł ich ostatni singel – Viva Forever.

We wrześniu 1998 zespół zakończył turnee, a Victoria i Melanie B zaszły w ciążę. Ponadto Melanie B wyszła za mąż i wydała swój pierwszy solowy singel, który trafił na pierwsze miejsce listy przebojów. Na listach przebojów konkurowała z nią wówczas Geri, która rozpoczęła karierę solową z singlem Look At Me. Piosenki Geri i "I Want You Back" Melanie B, przez kilka tygodni na zmianę zajmowały pozycję numer 1 między innymi na listach w Wielkiej Brytanii. W grudniu Spice Girls wydały singel Goodbye z piosenką napisaną dla Geri przez Emmę, Mel C i Victorię. Melanie B nie chciała nagrać piosenki, gdyż nie darzyła już sympatią Geri, jednak po namowach przyjaciółek zgodziła się na to.

Kariera solowa[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu Geri wydała swoją pierwszą solową płytę, a 18 września to samo zrobiła Melanie C. W listopadzie pierwszy singel bez Spice Girls wydała Emma – trafił on na drugie miejsce listy sprzedaży (pierwsze zajmowała płyta Geri)[potrzebne źródło]. W lipcu Victoria wzięła ślub z Davidem Beckhamem, a w grudniu 1999 cztery Spice Girls wystąpiły na wielkim koncercie na Earls Court, na którym zaprezentowały zarówno znane, jak i nowe piosenki.

W roku 2000 Geri i Mel C kontynuowały promocje solowych albumów, Victoria wydała swoją piosenkę Out Of Your Mind, a Melanie B płytę Hot. Każda z dziewczyn miała swój własny projekt, jednak jednocześnie opracowywały wspólnie kolejną płytę. W pierwszy poniedziałek listopada w sklepach pojawił się nowy album Spice Girls zatytułowany Forever, poprzedzony singlami: podwójnym Holler i Let Love Lead The Way. Płyta nie powtórzyła sukcesu komercyjnego poprzednich albumów sprzedając się ostatecznie w liczbie 6 mln kopii na całym świecie i docierając do drugiego miejsca na liście sprzedaży albumów muzycznych w Wielkiej Brytanii.

W 2001 roku płyty solowe wydały Emma (A Girl Like Me z singlem What Took You So Long?) i Geri (Scream If You Wanna Go Faster, It's Raining Man). W październiku jako ostatnia z piątki solowy album wydała Victoria Beckham. Płyta została zupełnie zignorowana przez krytyków i media i nie osiągnęła sukcesu, do czego miało przyczynić się też szybkie przerwanie promocji przez Victorię, która po raz drugi zaszła w ciążę[potrzebne źródło].

W 2002 roku Victoria wydała swój drugi singel z solowej płyty – A Mind Of Its Own . Dziewczyny zakończyły solowe kontrakty z Virgin – jako ostatnia straciła go Melanie C pod koniec 2003 roku. Dziewczyny postanowiły kontynuować karierę niezależnie, Emma nagrała drugi album i rozpoczęła jego promocję z pomocą Simona Fullera, który miał też swój udział w nowym podwójnym singlu Victorii – Let Your Head Go / This Groove, wydanym na przełomie 2003/2004.

Obecnie Spice Girls wydają co jakiś czas kolejne solowe single i płyty, jednak nie odnoszą już one komercyjnego sukcesu. W 2005 roku pojawiły się albumy: Beautiful Intentions (Melanie C), Passion (Geri) i L.A. State Of Mind (Melanie B).

W 2006 roku Emma Bunton wydała nowy, trzeci już w swej karierze album Life In Mono z coverem piosenki Downtown, który dotarł do 3 miejsca na brytyjskiej liście przebojów. Sam album sprzedał się w liczbie przekraczającej próg 45 000 egzemplarzy.

Melanie C pochłonięta jest koncertowaniem i promocją płyty w Niemczech, gdzie odniosła sukces. Geri Halliwell zajmuje się swoją córką, która urodziła się 14 maja 2006, Victoria Beckham planuje własną linię perfum i najprawdopodobniej nowy album, a Melanie Brown zajęta jest aktorstwem, zagrała w kilku filmach u boku m.in. Kelly Rowland z Destiny's Child.

Powrót na scenę[edytuj | edytuj kod]

Spice Girls, 2008

W 2007 zespół Spice Girls postanowił odnowić działalność i wydać płytę podsumowującą dotychczasowe dokonania, pt. Greatest Hits. Piosenkarki podpisały także kontrakt na światową trasę koncertową, bilety na grudniowy występ Spice Girls w Londynie zostały wyprzedane w 38 sekund, przez co zwiększono liczbę koncertów[potrzebne źródło] do 17 i zmieniony dalszy plan trasy. Podsumowująca płyta Spice Girls zawiera oprócz 13 znanych przebojów, dwa zupełnie nowe utwory Headlines (Friendship Never Ends) oraz Voodoo.

Światowa trasa koncertowa rozpoczęła się 2 grudnia w Vancouver. Zespół po pierwszych koncertach w Ameryce Północnej przyciągał fanów bardzo szybko i skutecznie. Media mówiły o sumie 20 mln dolarów, które mają zarobić podczas całej trasy. Niespodziewane z niepodanych do tej pory powodów, trasa koncertowa "The Return Of The Spice Girls" została nagle przerwana. 26 lutego miał miejsce ostatni jak na razie koncert, w Toronto w Kanadzie. Nie odbyły się zapowiedziane wcześniej koncerty w Australii, Chinach, Argentynie i Republice Południowej Afryki, co wywołało falę niezadowolenia wśród sporej części zawiedzionych fanów na całym świecie.

Zespół nie wydał żadnego oświadczenia w tej sprawie, na stronie internetowej pojawiło się jedynie krótkie video, w którym członkinie grupy tłumaczą, że musiały przerwać trasę ze względu na osobiste zobowiązania (przede wszystkim rodzinne) oraz zdecydowanie dementują plotki o jakichkolwiek napięciach w zespole.

Niektóre późniejsze wypowiedzi wokalistek sugerują, że jest to jedynie kolejna przerwa w karierze zespołu – w marcu 2008 Melanie Chisholm odpowiedziała na zarzuty o wyrachowane przerwanie trasy, że "nie należy oceniać Spice Girls dopóki nie powiedzą ostatniego słowa", zaś Melanie Brown w jednym z wywiadów powiedziała: "That's it for the Spice Girls. We'll never sing together again" ("To tyle na Spice Girls. Już nigdy więcej nie zaśpiewamy razem").

Rok 2012[edytuj | edytuj kod]

Melanie C na swoim Twitterze poinformowała, że wciąż utrzymuje kontakt z koleżankami z zespołu. Powiedziała też, że w styczniu 2012 roku spotkała się na prywatnej kolacji z Geri Halliwell, Victorią Beckham i Emmą Bunton. Pojawiły się wtedy plotki o rzekomym występie Spice Girls na Jubileuszu Królowej Elżbiety II. Do występu jednak nie doszło.

26 czerwca 2012 spotkały się oficjalnie z fanami na promocji musicalu Viva Forever, zainspirowanego ich karierą i wykorzystujący ich piosenki w ścieżce dźwiękowej. Później na Twitterze Spicetki dodawały różne wpisy i zdjęcia sugerujące ponowną reaktywację zespołu. Były widywane na próbach wokalnych na kilka dni przed zakończeniem olimpiady. Spice Girls ponownie zaśpiewały wspólnie podczas Ceremonii Zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie 12 sierpnia 2012. Wykonały performance z symbolem Wielkiej Brytanii- charakterystycznymi taksówkami. Wykonały mix piosenek Wannabe i Spice Up Your Life.

Sukces grupy[edytuj | edytuj kod]

Wokalistki Spice Girls są autorkami oraz współautorkami wszystkich tekstów swoich piosenek. Grupa znalazła się na liście najlepiej sprzedających artystów z liczbą ponad 55 milionów sprzedanych płyt na całym świecie, najwięcej spośród wszystkich żeńskich grup śpiewających w XX wieku[potrzebne źródło]. Spośród ich piosenek 11 dotarło na szczyt listy przebojów w Wielkiej Brytanii. W USA grupa Spice Girls wypromowała swój album Spice trzema singlami, które następnie dotarły do Top 5, a singel Wannabe sprzedał się w 7 milionach egzemplarzy. Twórczość zespołu obejmuje także 14 longplayów, zarówno tych nagranych wspólnie, jak i solo. Poza tym zespół udzielał się także na charytatywnych singlach, m.in. (How Does It Feel) To Be On Top Of The World i It's Only Rock 'n' Roll. Spice Girls swoją muzyką promowały napój Pepsi, wydając na potrzeby promocji singel Step To Me, a następnie Move Over / Generation Next, który zawierał nagranie live tego utworu. Grupa wystąpiła także w filmie Spiceworld zajmującym 2 miejsce w Wielkiej Brytanii tuż po Titanicu z 1997.

Co roku każda z dziewczyn Spice Girls dostaje dwa miliony dolarów ze sprzedaży wszystkiego, co dotyczy nazwy ich zespołu.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Spice Girls.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Reklamy TV[edytuj | edytuj kod]

  • 1996 Channel 5 – z piosenką The Power Of Five
  • 1997 Impulse Spice – z piosenką Spice Up Your Life
  • 1997 Pepsi – z piosenką Move Over (Generation Next)
  • 2007 Sieć sklepów TESCO (świąteczna reklama bez żadnej piosenki)

Literatura przedmiotu[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Stephen Thomas Erlewine: Spice Girls Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2012-12-19].
  2. Simon Fuller and Judy Craymer plan Spice Girls musical (ang.). bbc.co.uk. [dostęp 21 maja 2013].
  3. Spice Girls collection mission for Liz West (ang.). bbc.co.uk. [dostęp 21 maja 2013].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]