Sporty ekstremalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sporty ekstremalne - sporty, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają ponadprzeciętnych zdolności fizycznych lub psychicznych oraz odpowiedniego przygotowania.

Z uwagi na charakter uprawianych sportów wydaje się, że najodpowiedniejszą definicję przedstawiają firmy ubezpieczeniowe w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia z uwagi na fakt, iż jako najbardziej zainteresowane w określeniu ryzyka dokładnie analizują je pod tym kątem. I tak okazuje się, że aktualnie uprawianie sportu dzieli się na dwie kategorie:

  • sporty ekstremalne
  • sporty wysokiego ryzyka

Przykładowe definicje w/w sportów zawarte w OWU Hestii wyglądają następująco[1]:

  • Sporty ekstremalne - uważa się je za dyscypliny sportowe, w których uprawianie wymaga ponadprzeciętnych umiejętności, odwagi i działania w warunkach dużego ryzyka, często zagrożenia życia, w szczególności: skoki bungee, B.A.S.E, jumping, speleologia, sporty lotnicze (z wyjątkiem sportu balonowego, spadochronowego i paralotniarstwa), kolarstwo górskie, motocross, jazda na skuterach wodnych, wyścigi łódek motorowych itp.
  • sporty wysokiego ryzyka - uważa się rafting i inne sporty wodne uprawiane na rzekach górskich, nurkowanie z wykorzystaniem aparatów oddechowych, wspinaczkę, chodzenie po górach powyżej 1600 m, nurkowanie w rafach koralowych, loty na spadochronie nad motorówką, sport spadochronowy i balonowy, paralotniarstwo, sztuki walki i wszelkiego rodzaju sporty obronne, myślistwo, jazdę konną, narciarstwo, snowboard, bobsleje, skoki narciarskie, surfing, windsurfing, jazdę na nartach wodnych oraz sporty, w których wykorzystywane są pojazdy przeznaczone do poruszania się po śniegu lub lodzie.

Jak wynika z powyższego wiele sportów pomimo obiegowej opinii nie należą wcale do niebezpiecznych. Dla przykładu paralotniarstwo jest traktowane na równi z myślistwem, narciarstwem, jazdą konną czy sztukami walk. Zaliczają się do nich:

a także paintball, i wyczynowe formy jazdy na deskorolce, BMXie, rowerze górskim, hulajnodze, rolkach itp.

Coraz częściej powstają nowe dyscypliny, które są wariacjami na temat sportów ekstremalnych. Przykładem takiej dyscypliny jest extreme ironing, czyli "ekstremalne prasowanie".

Przypisy

  1. Hestia: Słownik terminów ubezpieczeniowych (pol.). ergohestia.pl. [dostęp 7 stycznia 2011].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]