Sprint Air

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sprint Air
Saab 340 linii Sprint Air
Saab 340 linii Sprint Air
IATA
-
ICAO
SRN
Znak
SprintAir
Historia
Data założenia 2003
Rozpoczęcie działalności 2004
Lokalizacja
Państwo  Polska
Baza Lotnisko Chopina w Warszawie
Węzeł Lotnisko Chopina w Warszawie
Flota
Liczba samolotów 15 + 2 szkolne
Przedsiębiorstwo
Siedziba ul. Ruchliwa 22, 02-182 Warszawa, Polska
Członkowie zarządu Anna Baltaziuk (Prezes)
Strona internetowa
Sprint Air S.A.
Forma prawna spółka akcyjna
Państwo  Polska
Lokalizacja Polska Polska
Siedziba 02-182 Warszawa
ul. Ruchliwa 22
Numer KRS 0000320053
Prezes Baltaziuk Anna
Branża transport
Produkty transport lotniczy, logistyka
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Sprint Air S.A.
Sprint Air S.A.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Sprint Air S.A.
Sprint Air S.A.
Ziemia 52°10′30,4″N 20°56′49,2″E/52,175111 20,947000

SprintAir - grupa kapitałowa skupiająca trzech spółek SprintAir SA, SprintAir Cargo Sp. z o.o., oraz SprintAir Aviation School Sp. z o.o. Spółki grupy SprintAir świadczą usługi na rynku lotniczym, specjalizując się zarówno w przewozach ładunków, realizując operacje na zlecenie kontrahentów takich jak UPS, TNT oraz Poczta Polska, jak i w lotach pasażerskich w obu typach operacji w lotach rozkładowych jak i czarterowych. Od czerwca 2011 r. SprintAir realizuje regularne pasażerskie połączenie lotnicze na trasie Zielona Góra - Warszawa.Od listopada 2011 r. w charakterze podwykonawcy Polskich Linii Lotniczych LOT przewoźnik wykonywał codzienne loty z i do Bydgoszczy. W kwietniu 2013 r. rozpoczął, również na zlecenie PLL LOT, obsługiwać codzienne połączenie Warszawa - Katowice, z listopada 2013 LOT zrezygnował z usług SprintAir SA. W roku Bazą operacyjną jest Lotnisko Chopina w Warszawie.

Poza przewozem lotniczym spółki grupy realizują również działalność szkoleniową, prowadzoną za pośrednictwem funkcjonujących w grupie dwóch ośrodków szkoleniowych: TRTO (szkolenia dla pilotów na typ SF340) oraz ośrodek szkoleń Aviation Security (szkolenia operatorów kontroli bezpieczeństwa).

Struktura grupy[edytuj | edytuj kod]

  • SprintAir SA - spółka dominującą grupy SprintAir, funkcjonuje od lipca 2003 roku (wcześniej jako SkyExpress i Air Polonia Cargo)
  • SprintAir Cargo Sp. z o.o. - rozpoczęła działalność w grudniu 2006 roku jako SkyCarrier Sp. z o.o. Do Grupy SprintAir dołączyła 1 kwietnia 2008 roku
  • SprintAir Aviation School Sp. z o.o. - rozpoczęła działalność 1 marca 2008 roku. Od początku swojej działalności należy do Grupy SprintAir

Historia[edytuj | edytuj kod]

Spółka została stworzona w lipcu 2003 roku oraz rozpoczęła swą działalność w kwietniu 2004r. jako Air Polonia Cargo Sp. z o.o. używając jednego samolotu Let L-410 Turbolet wykonującego loty towarowe. We wrześniu spółka zmienia nazwę na Sky Express (posiadanie 3 samolotów typu Let L-410). W tym samym miesiącu zakupiono dodatkowo dwa samoloty Saab 340A.

W 2006r. rozpoczęto przewozów lotniczy dla PPUP Poczta Polska. W tym samym roku firma zaczęła loty pasażerskie dla Direct Fly, które wstrzymano w kwietniu 2007 roku.

W 2008r. do floty samolotów SAAB 340A dołączają kolejne dwa w sierpniu i jeden w październiku. Wycofano z eksploatacji dwóch z trzech samolotów L-410, które zostały sprzedane operatorowi z Czech. Kilka miesięcy później, Sky Express zostaje przekształcona w Sprint Air oraz utworzenie Grupy SprintAir. W czerwcu do celów szkolnych zostaje zakupiony pierwszy samolot typu Diamond DA20 w grudniu zaś drugi. W ostatnim miesiącu tego roku zostaje utworzone UAB SprintAir Kaunas, a SprintAir Sp z o.o. zostaje przekształcona w SprintAir SA.

W 2009r. ośrodka szkolenia lotniczego FTO SprintAir Aviation School zostaje certyfikowany. Do floty samolotów SprintAir Group dochodzi SAAB 340A – tym razem w wersji pasażerskiej nieco później kolejny SAAB 340A.

W 2010r. do floty dochodzi kolejny SAAB 340A, co ugruntowuje pozycję największego użytkownika samolotów tego typu w wersji cargo.

27 maja 2012 linie SprintAir zainaugurowały swoją własną działalność czarterową samolotem Airbus A320 wypożyczonym od linii White Airways.

Kierunki lotów[edytuj | edytuj kod]

Loty rozkładowe pasażerskie[edytuj | edytuj kod]

Przewozy towarowe[edytuj | edytuj kod]

Flota[edytuj | edytuj kod]

Samoloty własne[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]