Sprite

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy obrazków używanych w grafice komputerowej. Zobacz też: Sprite – napój produkowany przez The Coca-Cola Company.
Przykład dwuwymiarowego sprite'a
Duszek animowany

Sprite (ang. dosł. duszek, chochlik) – dwuwymiarowy obrazek używany w systemach grafiki dwuwymiarowej i 2.5-wymiarowej, który po przesunięciu i ewentualnie przeskalowaniu jest przenoszony na ekran. Sprite'y pozwalają na bardzo łatwe uzyskiwanie na ekranie niezbyt wyszukanych obiektów animowanych. Wiele układów graficznych 2D jest wyposażonych w zdolność do automatycznego generowania i animacji sprite'ów.

Namiastkę trzeciego wymiaru można uzyskać przez skalowanie sprite'ów oraz ich wyświetlanie w kolejności od dalszych do bliższych (w ten sposób bliższe częściowo zakrywają dalsze, daje to swoisty efekt światłocieni).

W systemach grafiki 3D zamiast sprite'ów używa się raczej modeli opartych na wielokątach, chociaż można je spotkać jako element efektów specjalnych np. w grach wyścigowych może to być dym z opon.

Technika ta w latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i na początku lat dziewięćdziesiątych kiedy jeszcze dominowały komputery 8-bitowe miała powszechną nazwę "duszki" (zdrobnienie mnogiej liczby rzeczownika duch). W różnych systemach mikrokomputerowych miała różne nazwy, np. w Atari nazywała się "Player and Missile Graphics" (grafika graczy i pocisków) – "P/M G"[1].

Technika ta została stworzona w celu poprawy możliwości graficznych mikrokomputerów w czasie gdy ich procesory nie były tak wydajne jak obecnie powszechne. Technika ta polegała na nakładaniu na "gotowy" obraz analogowy wzorów graficznych duszków – operacje z tym związane nie były wykonywane na zawartości pamięci RAM, ale na "gotowym" sygnale Video przez wyspecjalizowane układy[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Player/Missile Graphics (pol.). [dostęp 11 sierpnia 2009].
Wikimedia Commons