Spiridon Luis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Spyridon Luis)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spiridon Luis
Albert Meyer 5 Olympia 1896.jpg
Data i miejsce urodzenia 12 stycznia 1873
Marusi
Data i miejsce śmierci 27 marca 1940
Marusi
Dyscypliny lekkoatletyka
Dorobek medalowy

Spiridon "Spiros" Luis (nazwisko często pisane Spyridon Louis, ur. 12 stycznia 1873 w Marusi, zm. 27 marca 1940 tamże) – grecki lekkoatleta, który był pierwszym zwycięzcą maratonu (wówczas na dystansie 40 km) w historii nowożytnych igrzysk olimpijskich. Złoty medal olimpijski zdobył podczas igrzysk w 1896 w Atenach. Zwycięstwo greckiego zawodnika w biegu maratońskim przypomniało wszystkim historię legendarnego ateńskiego żołnierza Filippidesa.

Spiridon Luis pochodził z ubogiej rodziny, zamieszkującej miasto Marusi, obecne północne przedmieścia stolicy Grecji. Jego ojciec sprzedawał wodę mineralną w Atenach, a młody Spiridon zajmował się jej rozwożeniem po mieście. Do startu w biegu zachęcił go major Papadiamantopoulos, pod którego rozkazami pozostawał, gdy Luis odbywał swoją służbę wojskową w latach 1893-1895. Luis dał się poznać wówczas jako dobry i wytrzymały biegacz. Major zajmował się przygotowaniem greckich biegaczy do igrzysk. Luis wystartował w biegach eliminacyjnych, zakwalifikował się do biegu olimpijskiego, który później wygrał. Zwycięstwo Luisa zostało przyjęte z niezwykłym entuzjazmem przez jego rodaków, traktujących maraton jako najbardziej grecki ze sportów. Na ostatniej prostej do mety wraz z Luisem biegli synowie królewscy, Konstantyn i Jerzy. Jeden z najbogatszych ludzi w Atenach, Jeorjos Awerof, obiecał zwycięzcy maratonu rękę swojej córki, ale ten (już zaręczony z dziewczyną z rodzinnego miasta imieniem Heleni) nie skorzystał z tej oferty.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Podczas biegu olimpijskiego, po pokonaniu dystansu ok. 30 km, Luis osłabł. Wszedł wtedy do przydrożnej tawerny w miejscowości Pikiermi na szklaneczkę wina. Wzmocniony w ten sposób wygrał bieg[1].
  • Wspomniany major Papadiamantopulos zachęcił Luisa do biegu, gdy pewnego ranka ten przebiegł 20 kilometrów w niespełna 2 godziny, gdyż zapomniał szpady niezbędnej do uroczystości paradnych. "- Mój koń nie umywa się do Ciebie." - miał rzec wówczas major.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]