Stadion Miejski w Białymstoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Na mapach: 53°06′21,8″N 23°08′57,0″E/53,106056 23,149167

Stadion Miejski w Białymstoku
Stadion Miejski w Białymstoku budowa (2014) 5.jpg
Stadion Miejski w Białymstoku - budowa.
Przydomek: Stadion na Słonecznej
Państwo  Polska
Adres ul. Słoneczna 1
Lata budowy 7 października 1971
Właściciel Białystok
Klub Jagiellonia Białystok
Inauguracja 22 lipca 1972
Pojemność 7 500[1] (wszystkie siedzące) - (22 409 w 2014)
Rekordowa frekwencja 36 tys. na meczu z Widzewem Łódź w 87r.
Wymiary boiska 105 x 68
Oświetlenie 1200 lx
Nawierzchnia naturalna
Dodatkowe wyposażenie podgrzewana płyta boiska
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Stadion Miejski w Białymstoku – stadion piłkarski znajdujący się w Białymstoku przy ul. Słonecznej 1. Na tym stadionie rozgrywane są spotkania, grającej w ekstraklasie, Jagiellonii Białystok.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stadion Miejski (wówczas Gwardii, a od 1991 r. Hetmana Białystok) został oddany do użytku w roku 1971. Początkowo na jego trybunach mogło zasiąść 15 tys. osób. Po dwóch latach obiekt zmodernizowano, podniesiono trybuny, a jego pojemność zwiększyła się do około 30 tys. miejsc. W owym okresie był to jeden z dziesięciu największych i najnowocześniejszych stadionów w Polsce.

Pod koniec lat 80., rozgrywała spotkania na tym obiekcie, przy ponad dwudziestotysięcznej publiczności, grająca w ekstraklasie Jagiellonia.

W latach 90. obiekt niszczał, będąc jedynie areną zmagań grającego w IV bądź III lidze Hetmana.

Sytuacja zmieniła się na początku XXI w. wraz z poprawą kondycji sportowej i finansowej Jagiellonii. Na stadionie zaczęła rozgrywać mecze grająca w ówczesnej drugiej lidze Jagiellonia. W 2005 r. za pieniądze klubu odnowiono jedną trybunę i zainstalowano na niej 5 tys. krzesełek. W tym samym roku, na przeciwległej trybunie zamontowano kolejny 1 tys. krzesełek.

W 2006 r. stadion został skomunalizowany, co otworzyło drogę do dalszego unowocześnienia, przy większym niż dotychczas udziale władz miasta. Na początku 2007 r. rozpoczęły się dalsze prace mające na celu dostosowanie stadionu do wymogów ekstraklasy. W budżecie miasta na rok 2007, na modernizację obiektu przeznaczono 5 mln zł. Pierwszą zakończoną inwestycją sfinansowaną przez budżet Białegostoku była instalacja podgrzewanej płyty boiska i ułożenie nowej murawy w marcu 2007 r. Koszt tej inwestycji wyniósł 3 mln 900 tys. zł. Umożliwiła ona rozgrywanie meczów niezależnie od warunków pogodowych. W lipcu 2007 r. zostały powiększone i wyremontowane szatnie, zbudowano także nowoczesną salę konferencyjną, pokój do badań antydopingowych oraz pokój dla delegata PZPN. Na początku sierpnia oddano do użytku nową trybunę z 3 tys. miejsc stojących (pojemność stadionu zwiększyła się do około 10 tys. miejsc) oraz zadaszenie trybuny VIP. Wymieniono także ogrodzenie trybuny, a od dawna zadaszony sektor na dole trybuny VIP udostępniono dziennikarzom i doprowadzono Internet. We wrześniu na obiekcie zostało zainstalowane sztuczne oświetlenie o mocy około 1 200 lx.

Nowy stadion[edytuj | edytuj kod]

Etapy budowy stadionu
kwiecień 2012
kwiecień 2012

Prowadzone na stadionie prace modernizacyjne pozwalały na doraźne spełnienie wymogów Komisji PZPN ds. licencji klubów ekstraklasy, jednak w kontekście zaostrzania wymogów w przyszłości, klub potrzebował budowanego od podstaw, nowoczesnego stadionu.

Ogłoszony w ostatnich miesiącach 2006 r. konkurs na projekt nowego stadionu wygrała firma APA "Kuryłowicz & Associates" pod kierownictwem Stefana Kuryłowicza. Projekt przewidywał wybudowanie nowego stadionu w miejscu starego, o pojemności 22,4 tys. miejsc.

W listopadzie 2008 r. rozpoczęła się rozbiórka trybuny głównej i sektora gości. W ich miejscu w pierwszym etapie budowy powstanie zachodnia części stadionu ze strefą przeznaczoną na zaplecze zawodników oraz strefą VIP. Na czas ukończenia pierwszego etapu budowy, sektor VIP wraz z zadaszeniem przeniesiony został na środek Trybuny Ultra, a szatnie umieszczono w specjalnych kontenerach. Podzielenie budowy na dwa etapy było konieczne, aby umożliwić rozgrywanie na stadionie meczów ekstraklasy w trakcie prac. Drugi etap robót rozpocznie się zaraz po zakończeniu etapu pierwszego. Obejmie on rozbiórkę pozostałej części starych trybun, budowę wschodniej trybuny stadionu oraz infrastruktury technicznej ulokowanej w tej części działki. 25 maja 2010 r. Białystok podpisał umowę na budowę stadionu ze zwycięzcą przetargu - polsko-francuskim konsorcjum Eiffage Budownictwo Mitex i Eiffage Construction. Koszt budowy wyniesie 156,1 mln zł brutto.

Mecze[edytuj | edytuj kod]

Obecnie na stadionie swoje mecze rozgrywa występująca w Ekstraklasie Jagiellonia Białystok. Na stadionie tym rozgrywane były także mecze międzynarodowe, zarówno reprezentacji jak i klubowe.

Reprezentacja[edytuj | edytuj kod]

Mecze klubowe[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Strzelcy bramek dla Jagiellonii:

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Stadion Miejski w Białymstoku

Przypisy

  1. Stadion Miejski. jagiellonia.pl. [dostęp 5 sierpnia 2013].
  2. "Franek" znów trafił! Jagiellonia – Pogoń 1:0. sport.tvp.pl. [dostęp 30 maja 2013].
  3. Transmisja meczu: Jagiellonia Białystok 6:0 Ruch Chorzów. jagiellonia.pl, 2013-09-15. [dostęp 2013-09-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]