Stanisław Albrecht Radziwiłł

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Książę Stanisław Albrecht Radziwiłł herbu Trąby (ur. 21 lipca 1914 w Szpanowie, zm. 27 lipca 1976 w Londynie) – syn księcia Janusza Franciszka i Anny Jadwigi Marii Lubomirskiej. Miał dwóch starszych braci księcia Edmunda Ferdynanda oraz księcia Ludwika Radziwiłła.

Był trzykrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Rose Monleon, z którą nie miał dzieci. Drugą żoną była Grace Kolin, z którą miał syna Jana Radziwiłła. Trzeci i ostatni raz ożenił się 19 marca 1959 z Caroline Lee Bouvier, zostając szwagrem Johna Fitzgeralda Kennedy’ego. Z tego małżeństwa urodziło mu się dwoje dzieci: syn Antoni Radziwiłł oraz córka Tina Radziwiłł. Radziwiłł rozwiódł się z Caroline Lee w 1974, na dwa lata przed swoją śmiercią.

Stanisław Albrecht Radziwiłł spędził większość swego życia w Anglii. W trakcie pobytu w Wielkiej Brytanii, wnioskował o możliwość używania tytułu Księcia, aczkolwiek nie otrzymał takiej zgody od Królowej Elżbiety II. Na mocy Konstytucji Marcowej z 1921 r. zniesiono możliwość używania tytułów szlacheckich na terenie Polski.

Był on jednym z organizatorów Sikorski Historical Institute w Londynie oraz budowniczym kościoła Św. Anny w Fawley Court. Delegat Polskiego Czerwonego Krzyża, chargé d’affaires Polski przy Lidze Narodów, doktor filozofii.