Stanisław Szpinalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stanisław Szpinalski
Stanisław szpinalski.jpg
Stanisław Szpinalski przed II wojną światową
Imię i nazwisko (Leopold) Stanisław Szpinalski
Data i miejsce urodzenia 15 listopada 1901
Jekaterinodar
Data i miejsce śmierci 12 czerwca 1957
Paryż
Instrument fortepian
Gatunek muzyka poważna
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

(Leopold) Stanisław Szpinalski (ur. 15 listopada 1901 w Jekaterinodarze, zm. 12 czerwca 1957 w Paryżu) – polski pianista i pedagog, laureat II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość i wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Gry na fortepianie uczył się od najmłodszych lat. W latach 1911–1918 uczył się w Konserwatorium Moskiewskim. Po zakończeniu I wojny światowej powrócił z rodziną do Polski i rozpoczął studia w Konserwatorium Warszawskim. Ponadto w latach 1925–1926 przebywał na studiach w Paryżu.

Kariera pianistyczna[edytuj | edytuj kod]

W 1927 wystąpił na I Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, gdzie zdobył II nagrodę. Cały Konkurs wygrał Rosjanin Lew Oborin. Sukces na Konkursie pozwolił Szpinalskiemu rozwinąć karierę. Do czasu wybuchu II wojny światowej wystąpił w Szwajcarii, Anglii, Niemczech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Belgii, Holandii i we Francji. O jego talencie przychylnie wypowiadał się m.in. Ignacy Jan Paderewski. W 1934 został profesorem, a potem dyrektorem w Konserwatorium Wileńskim.

W czasie drugiej wojny światowej mieszkał w Wilnie. W 1951 został rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. W 1949 i 1955 był zapraszany do grona jurorów Konkursów Chopinowskich. Do jego uczniów należeli m.in. Andrzej Czajkowski i Jerzy Godziszewski.

Dysponował bogatym repertuarem, ale w trakcie swej kariery nagrał tylko trzy płyty (dla wytwórni Polskie Nagrania Muza i HMV).

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1937) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1951).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Literatura dodatkowa[edytuj | edytuj kod]

  • Jacek Juliusz Jadacki, O Stanisławie Szpinalskim, Muzyka r. XXII/1977 nr 1 s. 14–39.