StarCraft II: Legacy of the Void

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
StarCraft II: Legacy of the Void
Producent Blizzard Entertainment
Wydawca Blizzard Entertainment
Seria gier StarCraft
Projektant Dustin Browder (główny projektant)[1][2]
Artysta Samwise Didier (dyrektor artystyczny)
Scenarzysta Chris Metzen (dyrektor ds. historii)
James Waugh (główny scenarzysta)[3]
Licencja EULA[4]
Silnik Havok 4.0 (silnik fizyki)[5][6]
Gatunek RTS
Tryby gry jednoosobowa
wieloosobowa
Język angielski US/GB, polski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, portugalski, rosyjski, koreański, chiński
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows XP, Vista, 7, 8[5][7]
Mac OS X[8][7]
Nośniki 1 DVD DL, Download
Wymagania
 • Procesor 2,6 GHz lub lepszy
 • 1,5 GB RAM dla XP i Vista, 2 GB dla 7 i 8
  2 GB RAM dla Mac OS X
 • Karta graficzna 128 MB (Minimalna)
  Karta graficzna 512 MB (Zalecana)
 • DirectX wersja 9.0c lub lepszy
 • 20 GB HDD
 • DVD-ROM (dla wersji detalicznej)
 • Połączenie internetowe[7]
Kontrolery klawiatura, mysz
Poprzednik StarCraft II: Heart of the Swarm (2013)

StarCraft II: Legacy of the Void – nadchodzący dodatek do strategii czasu rzeczywistego z elementami gry zręcznościowej, umieszczonej w realiach science fiction, opracowywany przez studio Blizzard Entertainment. Jest trzecią częścią trylogii StarCraft II po wydanym w 2010 roku Wings of Liberty i wydanym 2013 roku dodatku Heart of the Swarm[9][10][11][12]. Będzie przeznaczony na systemy operacyjne Microsoft Windows i Mac OS X.

Akcja gry będzie miała miejsce po wydarzeniach przedstawionych w StarCraft II: Heart of the Swarm i będzie skupiała się na rasie protossów, gatunku o potężnych zdolnościach psionicznych i wysoce zaawansowanej technologii[13][14]. Kampania będzie składała się z około 20 misji[15], oscylujących wokół postaci Mrocznego Templariusza Zeratula, który będzie głównym bohaterem trzeciego epizodu[16]. Ponadto rozszerzenie będzie zawierać nowe jednostki i wprowadzi zmiany do trybu wieloosobowego z Wings of Liberty[15].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Protossi umierali lub byli systematycznie tępieni już około wieku przez wielką wojną[17]. Następnie przez lata ponosili wiele krwawych porażek podczas kolejnych walk z zergami i terranami, i tak jest do chwili obecnej. Protossi giną jeden po drugim, a ich cywilizacja jest rozbita na wiele mniejszych plemion, często walczących między sobą. Potrzebują więc bohatera, który spróbuje ponownie zjednoczyć podzielone i skłócone ze sobą plemiona i sekty protossów, żeby uchronić ich rasę przed zagładą[18].

Protossi będą główną rasą, której historia zostanie przedstawiona w Legacy of the Void. Jim Raynor i Sarah Kerrigan również będą częścią tej opowieści, natomiast głównym przeciwnikiem będzie Amon, upadły xel'naga oraz twórca hybryd zergów i protossów. Dyrektor ds. rozwoju franczyzy Chris Metzen porównał tę historię do filmu 300, gdzie niewielka siła angażuje się w konflikt z wielką potęgą w ostatnim rozpaczliwym starciu. Fabuła zakończy trylogię StarCrafta II[19].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra jednoosobowa[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak w poprzednich częściach, które koncentrują się się kolejno na Jimie Raynorze i Sarah Kerrigan, trzeci epizod StarCrafta II skupi się na Mrocznym Templariuszu Zeratulu jako głównym bohaterze[16]. Kampania Legacy of the Void będzie opierała na dyplomacji pomiędzy skłóconymi frakcjami protossów[14][20]. Gracz będzie miał możliwość pracy z różnymi plemionami[21] i sektami protossów, m.in. pomagając liderom niektórych szczepów, które są wrogo nastawione do innych (w wyniku współpracy z plemionami, które przejdą na stronę gracza, inne w tym samym czasie mogą stać się wrogie w stosunku do gracza)[22]. Tym samym korzystanie z jednostek sojuszniczych szczepów może wykluczać stosowanie tych, pochodzących od plemion wrogo nastawionych do gracza[20]. Ponadto w wyniku obranej drogi dyplomacji jedno lub więcej szczepów może zostać wyłączonych z części kampanii[22]. Ostatecznym celem kampanii będzie zjednoczenie plemion w sprawną i zunifikowaną siłę, która będzie mogła zapewnić przetrwanie rasie protossów w przyszłości[17]. W grze pojawi się również funkcja wyboru ulepszeń dla jednostek, na podobieństwo zbrojowni i komory ewolucyjnej z poprzednich epizodów[23].

Dustin Browder stwierdził, że kampania protossów musi mieć swój bardzo specyficzny klimat, jak było to w przypadku Wings of Liberty i Heart of the Swarm. Przykładowo w drugim epizodzie "moc Kerrigan była na tyle potężna, że mogła stanowić więcej niż połowę siły swojej armii i można było tylko nią przejść niektóre misje". Browder uważał, że w Legacy of the Void nie może powtórzyć się sytuacja, że "jeden wojownik protossów będzie niszczył całe armie" i dodał, że "Zeratul mógłby być wyjątkiem, ale w tym przypadku powinny być misje oparte np. na ukrywaniu się. Zabij dowódcę i wymknij się". Moc protossów ma pochodzić od protossów jako całości, a nie skupiać się wyłącznie w jednostce[2][24].

Zasygnalizowano również, że w trzecim epizodzie pojawi się Nova, duch w służbie Dominium Terran[25] oraz hybrydy, które odegrają "kluczową rolę"[26].

Gra wieloosobowa[edytuj | edytuj kod]

W 2011 roku główny producent StarCrafta II Chris Sigaty wyraził obawy, czy w dodatku do trybu wieloosobowego zostaną dodane nowe jednostki, jak było to w przypadku Heart of the Swarm, a nawet jeśli zostaną wprowadzone to prawdopodobnie cześć obecnych zostanie usunięta[27][28]. Pod koniec 2013 r. w serwisie Reddit pojawiły się wśród graczy głosy, że deweloper nie zamierza wprowadzić nowych jednostek wraz z dodatkiem. Jednakże menadżer społeczności SCII Kevin "Cloaken" Johnson uciął te spekulacje stwierdzając, że kierunek "żadnych nowych jednostek" nigdy nie był brany pod uwagę czy nawet kiedykolwiek rozważany, a nowe jednostki zostaną dodane do gry, tak jak było to w pierwszym dodatku[29].

12 marca 2014 roku David Kim na pytanie czy są planowane jakieś zmiany na dużą skalę w Legacy of the Void, stwierdził, że są omawiane i wypróbowywane możliwości zmian we wszystkich aspektach rozgrywki, w tym m.in. zmiany w statystykach umiejętności (force field), wykorzystanie jednostek usuniętych z gry (lurker) czy dodanie nowych umiejętności tym istniejącym (swarm host). Wspomniano również, że wysoko na liście potencjalnych zmian znalazło się wprowadzenie zautomatyzowanych turniejów na Battle.net[30][31][32][33].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Produkcja StarCraft II została ogłoszona w dniu 19 maja 2007 roku na Blizzard Worldwide Invitational w Seulu, w Korei Południowej[34][35]. W czerwcu 2008 roku na Blizzard Worldwide Invitational, wiceprezes wykonawczy Blizzarda Rob Pardo powiedział, że StarCraft II zostanie wydany jako trylogia gier, począwszy od Wings of Liberty, skupiającej się na terranach, a następnie powstaną: Heart of the Swarm, oscylujący wokół zergów i wreszcie Legacy of the Void, poświęcony protossom[9][10][11][12]. W 2010 roku Blizzard rozpoczął prace nad historią pierwszego dodatku, wówczas gdy podstawowa wersja gry była dopracowywana przed wydaniem[36]. Następnie przez kilka lat (od 2008 r.) nie pojawiały się informacje na temat produkcji części trzeciej[37].

W lutym 2013 roku ujawniono, że głównym scenarzystą dodatku został pisarz i starszy producent historii, James Waugh[3][38], autor różnych opowieści z serii StarCraft[39][40][41] i z serii Warcraft[42][43]. Ostatecznie produkcja Legacy of the Void rozpoczęła się w okolicach połowy marca 2013 roku, kiedy zbliżała się premiera pierwszego dodatku do gry; pracowano wówczas nad tworzeniem historii, skryptów oraz misji[19][44]. 12 marca 2013 roku producent Heart of the Swarm Tony Hsu w wywiadzie dla serwisu T3 powiedział, że "mają już podstawy do historii oraz początkowe zarysy kilku misji" oraz dodał, że "zastanawiają się, co mogliby z tego zrobić"[45]. Natomiast dyrektor gry StarCraft II Dustin Browder stwierdził, że "na pewno będą robić wszystko, żeby zmniejszyć czas oczekiwania na dodatek", zauważając jednak, że "szybkie i efektowne opracowanie gry nie jest tradycyjnie czymś dobrym"[44]. Ujawnił również, że wówczas nad dodatkiem pracowało 80 pracowników Blizzarda, odpowiedzialnych za tworzenie gry oraz setki testerów i osób od przerywników filmowych i innych elementów produkcji[46]. 12 sierpnia 2013 roku, aktor głosowy Robert Clotworthy ujawnił, że scenariusz Legacy of the Void i wiele przerywników zostało już ukończonych, a duża liczba aktorów była w studiu nagraniowym i pracowała nad nimi[47]. W listopadzie 2013 roku, Dustin Browder stwierdził, że "jest zadowolony z powstałej historii, ale czuje, że misje i mechanika kampanii potrzebuje jeszcze pracy", aby było "czuć", że są to misje protossów[2].

6 lutego 2014 roku podczas konferencji ze sprawozdania finansowego Activision Blizzard za rok 2013, Michael Morhaime poinformował, że firma nadal "ciężko pracuje" nad Legacy of the Void[48]. Dzień później aktorka Tricia Helfer poinformowała na Facebooku, że zakończyła swoją pracę nad głosem dla Sarah Kerrigan[49][50]. 12 marca 2014 w serwise Reddit odbyła się trzygodzinna sesja pytań i odpowiedzi z projektantem balansu gier Davidem Kimem i menadżerem społeczności SCII Randym Jordanem, który odpowiadali na pytania dotyczące balansu w Heart of the Swarm i pracy nad drugim dodatkiem[30][31][32][33]. 17 kwietnia 2014 r. menadżer społeczności Kapeselus podał, że zespół pracujący nad Legacy of the Void skupiał się wówczas głównie na produkcji gry Heroes of the Storm. Natomiast prace nad dodatkiem prowadziła mniejsza grupa twórców[51]. Na gamescom 2014 starszy producent gier Kaeo Milker w wywiadzie dla gamona.de wypowiedział się na temat trzeciej części StarCrafta II. Powiedział, że nad jego produkcją czuwa wew. zespół deweloperski Blizzarda zwany "Drużyną 1" (ang. Team 1), który został podzielony na trzy mniejsze grupy jednocześnie pracujące nad Heroes of the Storm, Legacy of the Void oraz patchami i nowymi funkcjami do SCII. Milker stwierdził, że "zespół tak znacznie powiększył się w celu produkcji dwóch gier w tym samym czasie"[52]. Pod koniec sierpnia 2014 w dyskusji o sugestiach dotyczących dodatku wziął udział menedżer społeczności David "Psione" Ortiz, zachęcając do dyskusji i do dzielenia się swoimi przemyśleniami[53].

Przypisy

 1. Gameplay Trailer (ang.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2011-05-13].
 2. 2,0 2,1 2,2 John Keefer: StarCraft 2: Legacy of the Void: Campaign Needs More Work, Blizzard Says (ang.). WarCry, 09.11.2013. [dostęp 2013-11-23].
 3. 3,0 3,1 Grand Old Podcast – Episode 88: Interview with Micky Neilson and James Waugh (ang.). Rival Cast Media, 14.02.2013. [dostęp 2013-11-21].
 4. StarCraft II: Wings of Liberty End User License Agreement (ang.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2013-08-26].
 5. 5,0 5,1 Oficjalny FAQ Starcraft 2 (ang.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2011-07-11].
 6. Blizzard Entertainment Licenses Havok Physics Technology (ang.). Havok, 12.09.2006. [dostęp 2013-03-11].
 7. 7,0 7,1 7,2 StarCraft II Wymagania Sprzętowe (pol.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2013-03-22].
 8. IGN Staff: StarCraft II Unveiled: PC and Mac owners get the game they've always wanted (ang.). IGN, 19.05.2007. [dostęp 2013-03-06].
 9. 9,0 9,1 Tom Magrino: BlizzCon 2008: Starcraft II split into trilogy (ang.). Gamespot, 10.10.2010. [dostęp 2013-03-06].
 10. 10,0 10,1 Ryan Fleming: StarCraft 2 Expansion Packs: What We Know (ang.). Digital Trends, 04.08.2010. [dostęp 2013-03-06].
 11. 11,0 11,1 Krzysztof Baranowski: Dzień 3 – StarCraft 2 Trilogy (pol.). Battlenet.pl, 11.10.2008. [dostęp 2013-03-06].
 12. 12,0 12,1 Krzysztof Baranowski: Wywiad Starcraft2.net.pl z Dustinem Browderem (pol.). Starcraft2.net, 12.10.2008. [dostęp 2013-03-06].
 13. Rasy – Protosi (pol.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2013-11-20].
 14. 14,0 14,1 StarCraft II: Legacy of the Void (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2013-11-23].
 15. 15,0 15,1 WellPlayed.org & /r/StarCraft Heart of the Swarm Preview and Information Blowout! (ang.). WellPlayed. [dostęp 2013-11-20].
 16. 16,0 16,1 GameReplays: Starcraft 2 Trilogy Announcement (ang.). WeGame, 20.03.2008. [dostęp 2013-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 17. 17,0 17,1 Jonathan Ross: Destructoid interview: StarCraft II's Dustin Browder (ang.). Destructoid, 29.06.2009. [dostęp 2013-11-20].
 18. BlizzCon 2009 StarCraft 2 Fansite Q&A – Part 4/5 (ang.). YouTube, 10.07.2010. [dostęp 2010-07-10].
 19. 19,0 19,1 Andrei Dumitrescu: Starcraft 2: Legacy of the Void Is Similar to 300, Says Game Director (ang.). Softpedia, 18.03.2013. [dostęp 2013-11-21].
 20. 20,0 20,1 Allen Rausch: StarCraft II: Making the Split (ang.). GameSpy, 10.10.2008. [dostęp 2013-11-20].
 21. Thierry Nguyen: Exclusive StarCraft 2: Wings of Liberty Interview (PC): Exclusive single-player campaign screens plus new details from StarCraft 2's lead designer (ang.). 1UP, 30.12.2008. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 22. 22,0 22,1 BlizzCon Chris Sigaty StarCraft 2 Interview (ang.). IncGamers, 13.10.2008. [dostęp 2013-03-23].
 23. Apolon: StarCraft 2: Legacy Of The Void Release Date: Will The Protoss Expansion Even Come Out In 2015? (ang.). iDigital Times, 20.07.2014. [dostęp 2014-08-12].
 24. Steve Watts: StarCraft 2: Legacy of the Void still finding right fit for Protoss (ang.). Shacknews, 12.11.2013. [dostęp 2013-11-23].
 25. SoMuchMass: BlizzCon 2011 – Starcraft 2: Heart of the Swarm – Campaign and Lore Panel (Full) (ang.). YouTube, 22.10.2011. [dostęp 2013-11-23].
 26. Zorine Te: Which Blizzard Characters Should Appear in Heroes of the Storm? (ang.). GameSpot, 08.04.2014. [dostęp 2014-04-27].
 27. Tom Senior: StarCraft 2: Legacy of the Void could have less units than Heart of the Swarm (ang.). PC Gamer, 31.05.2011. [dostęp 2013-11-20].
 28. StarCraft 2: Legacy of the Void Possible Removal (ang.). Gamersbook, 03.06.2011. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 29. Cloaken: Mana vs Firecake Money war... (ang.). Reddit, 22.10.2013. [dostęp 2013-03-21].
 30. 30,0 30,1 Randy "Kaivax" Jordan: StarCraft II: Heart of the Swarm Balance Reddit Q&A with Blizzard Senior Game Designer David Kim -- March 12, 1:00-3:00 p.m. PDT (ang.). Reddit, 12.03.2014. [dostęp 2014-03-17].
 31. 31,0 31,1 davidjayhawk: David Kim reddit Q&A transcript (ang.). TeamLiquid, 12.03.2014. [dostęp 2014-03-17].
 32. 32,0 32,1 General Mengsk: David Kim äußert sich zu Balance und Legacy of the Void (ang.). StarCraft Ingame, 13.03.2014. [dostęp 2014-03-17].
 33. 33,0 33,1 Kuribo: Starcraft II: A Reddit Q&Afternoon with David Kim (ang.). StarCraft Ingame, 13.03.2014. [dostęp 2014-03-17].
 34. Charles Onyett: Blizzard's Worldwide Invitational Begins: Updates directly from the show floor (ang.). IGN, 19.05.2007. [dostęp 2013-11-22].
 35. Andrew Park: Starcraft II warps into Seoul (ang.). GameSpot, 18.05.2007. [dostęp 2013-11-22].
 36. Medievaldragon: GiantBomb: Chris Metzen Talks StarCraft II and World of Warcraft: Cataclysm (ang.). Blizzplanet, 30.04.2010. [dostęp 2013-11-22].
 37. Brad Shoemaker: Q&A: The Starcraft II Brain Trust (ang.). Giant Bomb, 17.10.2008. [dostęp 2013-11-22].
 38. James Waugh Profile (ang.). LinkedIn. [dostęp 2013-11-23].
 39. James Waugh: Demony wojny (pol.). Blizzard Entertainment, 2013-02-13. [dostęp 2013-11-23].
 40. James Waugh: Kameleon (pol.). Blizzard Entertainment, 18.11.2009. [dostęp 2013-11-23].
 41. Will Brinkman: Q&A With Blizzard's Manga Team (ang.). Cryptozoic, 22.06.2011. [dostęp 2013-11-23].
 42. James Waugh: Genn Greymane: Lord of His Pack (ang.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2013-11-23].
 43. Medievaldragon: World of Warcraft: Curse of the Worgen Dated (ang.). Blizzplanet, 16.08.2010. [dostęp 2013-11-23].
 44. 44,0 44,1 Kaivax: Reddit AMA Full Transcript (ang.). Blizzard Entertainment, 06.03.2013. [dostęp 2013-11-22].
 45. T3 Online: Starcraft 2 Legacy Of The Void in the works (ang.). T3, 12.03.2013. [dostęp 2014-02-18].
 46. Sarge: Blizzard pracuje już nad grą StarCraft II: Legacy of the Void (pol.). Gry-Online, 08.03.2013. [dostęp 2013-11-22].
 47. Medievaldragon: Robert Clotworthy Announced Voice Recording for the StarCraft II: Legacy of the Void Expansion Has Begun (ang.). Blizzplanet, 12.08.2013. [dostęp 2013-11-22].
 48. Medievaldragon: Activision Blizzard Q4 2013 Conference Call – Transcript (ang.). BlizzPlanet, 06.02.2014. [dostęp 2014-02-07].
 49. Andrei Dumitrescu: Tricia Helfer Finishes Kerrigan Voice Work for Starcraft 2: Legacy of the Void (ang.). Softpedia, 07.02.2014. [dostęp 2014-02-28].
 50. Tricia Helfer: Post o pracy nad StarCraftem II (ang.). Facebook, 07.02.2014. [dostęp 2014-02-28].
 51. Kapeselus: Kiedy wyjdzie Legacy of the Void? (pol.). Blizzard Entertainment, 17.04.2014. [dostęp 2014-04-18].
 52. Thomas Hinsberger: Heroes of the Storm-Interview: „Ein weltenübergreifendes Projekt“ – Seite 2: Einsteigerfreundlichkeit des MOBA-Genres (niem.). Gamona, 19.08.2014. [dostęp 2014-08-26].
 53. David "Psione" Ortiz: Legacy of the Void: What we know so far (ang.). Blizzard Entertainment, 27.08.2014. [dostęp 2014-09-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]