StarCraft II: Legacy of the Void

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
StarCraft II: Legacy of the Void
Logo gry
Logo gry
Producent Blizzard Entertainment
Wydawca Blizzard Entertainment
Seria gier StarCraft
Projektant Dustin Browder (główny projektant)[1][2]
Artysta Samwise Didier (dyrektor artystyczny)
Scenarzysta Chris Metzen (dyrektor ds. historii)
James Waugh (główny scenarzysta)[3]
Licencja EULA[4]
Silnik StarCraft II Engine[a] (silnik gry)[5][6]
Havok 4.0[b] (silnik fizyki)[7][8]
Aktualna wersja 2.5.1[9] (beta patch, 14 kwietnia 2015)
Gatunek RTS
Tryby gry jednoosobowa
wieloosobowa
Język angielski US/GB, polski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, portugalski, rosyjski, koreański, chiński
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows XP, Vista, 7, 8[5][10]
Mac OS X[11][10]
Nośniki 1 DVD DL, Download
Wymagania
 • Procesor 2,6 GHz lub lepszy
 • 1,5 GB RAM dla XP i Vista, 2 GB dla 7 i 8
  2 GB RAM dla Mac OS X
 • Karta graficzna 128 MB (Minimalna)
  Karta graficzna 512 MB (Zalecana)
 • DirectX wersja 9.0c lub lepszy
 • 20 GB HDD
 • DVD-ROM (dla wersji detalicznej)
 • Połączenie internetowe[10]
Kontrolery klawiatura, mysz
Poprzednik StarCraft II: Heart of the Swarm (2013)
Strona internetowa

StarCraft II: Legacy of the Void – nadchodzący samodzielny dodatek do strategii czasu rzeczywistego z elementami gry zręcznościowej, umieszczonej w realiach science fiction, opracowywany przez studio Blizzard Entertainment. Jest trzecią częścią trylogii StarCraft II po wydanym w 2010 roku Wings of Liberty i wydanym 2013 roku dodatku Heart of the Swarm[12][13][14][15]. Będzie przeznaczony na systemy operacyjne Microsoft Windows i Mac OS X[16]. Oficjalna zapowiedź i prezentacja Legacy of the Void odbyła się podczas BlizzConu 2014[17], na którym ujawniono równiez, że zostanie on wydany jako samodzielna gra, nie wymagająca do instalacji oraz rozgrywki dwóch poprzednich części trylogii[18][19]. Beta gry rozpoczęła się 31 marca 2015 roku[20][21].

Akcja gry będzie miała miejsce zaraz po wydarzeniach przedstawionych w StarCraft II: Heart of the Swarm[22] i będzie skupiała się na rasie protossów, gatunku o potężnych zdolnościach psionicznych i wysoce zaawansowanej technologii[23][24]. Kampania będzie składała się z około 20 misji[25], oscylujących wokół postaci Hierarchy Artanisa, który będzie głównym bohaterem trzeciego epizodu[26][27][28]. Ponadto rozszerzenie będzie zawierać nowe jednostki i wprowadzi wiele zmian do trybu wieloosobowego ze StarCrafta II[29][30].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Protossi umierali lub byli systematycznie tępieni już około wieku przed pierwszą wielką wojną[31]. Następnie przez lata ponosili wiele krwawych porażek podczas kolejnych walk z zergami i terranami, i tak jest do chwili obecnej. Protossi giną jeden po drugim, a ich cywilizacja jest rozbita na wiele mniejszych frakcji, często walczących między sobą. Potrzebują więc bohatera, który spróbuje ponownie zjednoczyć podzielone i skłócone ze sobą plemiona i sekty protossów, żeby uchronić ich rasę przed zagładą[32].

Wiele lat temu podczas pierwszej wielkiej wojny ojczysta planeta protosów Aiur została opanowana przez krwiożerczy rój zergów i pozostawała pod jego kontrolą do chwili obecnej. Po niemal pięciu latach Hierarsze Artanisowi, przywódcy protossów nareszcie udaje się zgromadzić olbrzymią flotę zwaną Złotą Armadą i rozpoczyna przygotowania do odbicia Aiuru. Jednakże w tym samym czasie w sektorze Koprulu objawia się pradawne zło w postaci upadłego xel’naga Amona, który zagraża przyszłości całego wszechświata. W tym momencie jedynie Artanis jest w stanie zjednoczyć zwaśnione frakcje protossów przeciwko Amonowi, zanim pochłonie on wszelkie życie w galaktyce[26][28]. Nadchodząca ostateczna walka o przetrwanie pomiędzy trzema zjednoczonymi rasami a starożytnym złem, zdecyduje o dalszych losach Jima Raynora, Kerrigan, Zeratula i innych[28][33].

Protossi będą główną rasą, której historia zostanie przedstawiona w Legacy of the Void. Jim Raynor i Sara Kerrigan również będą częścią tej opowieści[26], natomiast głównym przeciwnikiem będzie Amon, upadły xel'naga oraz twórca hybryd zergów i protossów. Dyrektor ds. rozwoju franczyzy Chris Metzen porównał tę historię do filmu 300, gdzie niewielka siła angażuje się w konflikt z wielką potęgą w ostatnim rozpaczliwym starciu[34]. Ponadto trzeci epizod ostatecznie zakończy fabułę rozpoczętą w StarCraft i kontynuowaną w StarCraft II, a "wszystkie główne postacie doczekają się satysfakcjonującej konkluzji"[35][36][37]. Jednakże ze względu na status samodzielnego dodatku historia została napisana w taki sposób, aby ci, którzy nie grali w poprzednie części niczego nie stracili[38].

Podczas BlizzConu 2014 zaprezentowano pierwszy 2-minutowy zwiastun o nazwie "Zapomnienie" (ang. Oblivion), ukazujący Artanisa zamierzającego odbić Aiur z rąk zergów oraz prowadzącego swoje wojska przeciwko Amonowi[39][40].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Gra jednoosobowa (kampania)[edytuj | edytuj kod]

Legacy of the Void jest przede wszystkim kampanią jednoosobową[41], składającą się z ok. 20 misji[42][43]. Podobnie jak w poprzednie części, które koncentrują się się kolejno na Jimie Raynorze i Sarze Kerrigan, trzeci epizod będzie skupiony na Hierarsze Artanisie jako głównym bohaterze[26][27]. Początkowo we wczesnych zapowiedziach miał nim być Mroczny Prałat Zeratul[44], jednak w 2014 roku zdecydowano, ze to Artanis będzie centralną postacią[26]. Mimo tej zmiany Zeratul nadal będzie odgrywał bardzo ważną rolę w drugim dodatku, walcząc u boku dowódcy protossów[45]. Gra będzie zawierać prolog przedstawiony w podobny sposób jak w poprzednich grach[46].

Artanis podczas kampanii będzie podróżował na pokładzie pradawnej arki zwanej Włócznią Aduna, będącą okrętem flagowym, skarbcem wiedzy oraz bazą wypadową dla protoskich wojowników. Statek co prawda nie był wykorzystywany przez ostatnie 100 lat i wymaga modernizacji, ale podczas misji gracze będą mogli skorzystać z jego uzbrojenia, bombardując armie przeciwnika z orbity. Ponadto na arce Artanis będzie mógł wchodzić w interakcje m.in. z fazmatorem Karaxem (specjalistą od uzbrojenia) lub sukcesorką Rohaną, protoską zajmującą się ochroną i przekazywaniem wspomnień przyszłym pokoleniom[26][28][47].

Kampania Legacy of the Void będzie opierała na dyplomacji pomiędzy skłóconymi frakcjami protossów[24][19][48]. Gracz będzie miał możliwość pracy z różnymi plemionami[49] i sektami protossów, m.in. pomagając liderom niektórych frakcji, które są wrogo nastawione do innych (w wyniku współpracy z plemionami, które przejdą na stronę gracza, inne w tym samym czasie mogą stać się wrogie w stosunku do gracza)[50]. Tym samym korzystanie z jednostek sojuszniczych frakcji może wykluczać stosowanie tych, pochodzących od plemion wrogo nastawionych do gracza[48]. Ponadto w wyniku obranej drogi dyplomacji jedna lub więcej frakcji może zostać wyłączonych z części kampanii[50]. Ostatecznym celem kampanii będzie zjednoczenie plemion w sprawną i zunifikowaną siłę, która będzie mogła zapewnić przetrwanie rasie protossów w przyszłości[31].

W grze pojawi się również funkcja wyboru ulepszeń dla jednostek dokonywana w radzie wojennej, znajdującej się na pokładzie Włóczni Aduna[27][28] i pełniącej podobną rolę co zbrojownia u terran i komora ewolucyjna u zergów w poprzednich epizodach[51]. Jednak w porównaniu do nich ulepszenia dla jednostek i budynków protossów w Legacy of the Void nie będą ostateczne i będzie możliwość ich zmiany pomiędzy misjami[52]. Kolejne modyfikacje dla jednostek będą odblokowywane po ukończeniu kolejnych misji. Przykładowo zealot będzie mógł atakować za pomocą zdolności "wir" lub ogłuszać podczas szarży, z kolei stalker będzie mógł korzystać z niewidzialności lub posiadać zwiększoną żywotność. Ponadto będzie możliwość udoskonalenia stalkera do postaci przypominającej klasycznych dragonów z oryginalnego StarCrafta[27][28][52].

Dustin Browder stwierdził, że kampania protossów musi mieć swój bardzo specyficzny klimat, jak było to w przypadku Wings of Liberty i Heart of the Swarm. Przykładowo w drugim epizodzie "moc Kerrigan była na tyle potężna, że mogła stanowić więcej niż połowę siły swojej armii i można było tylko nią przejść niektóre misje". Browder uważał, że w Legacy of the Void nie może powtórzyć się sytuacja, że "jeden wojownik protossów będzie niszczył całe armie" i dodał, że "Zeratul mógłby być wyjątkiem, ale w tym przypadku powinny być misje oparte np. na ukrywaniu się. Zabij dowódcę i wymknij się". Moc protossów ma pochodzić od protossów jako całości, a nie skupiać się wyłącznie w jednostce[2][53].

Zasygnalizowano również, że w trzecim epizodzie pojawi się Nova, duch w służbie Dominium Terran[54] oraz hybrydy, które odegrają "kluczową rolę"[55]. Podczas kampanii gracz odwiedzi takie lokalizacje jak Korhal, będący stołeczną planetą Dominium Terran czy Shakuras, dom mrocznych templariuszy[56].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Angielska Wersja
Wysoki Templariusz/Hierarcha Artanis Patrick Seitz
Mroczny Prałat Zeratul Fred Tatasciore
Sukcesorka Rohana (obecnie nieznany)
Fazmator Karax (obecnie nieznany)
Mroczna Templariuszka Vorazun (obecnie nieznany)
Królowa Ostrzy Sarah Louise Kerrigan Tricia Helfer[19][57]
James Eugene „Jim” Raynor Robert Clotworthy[58][59]
Matthew „Matt” Horner Brian Bloom
Imperator Valerian Mengsk Josh Keaton
November Annabella „Nova” Terra Grey DeLisle
Executor Selendis Cree Summer
Urun Jonathan Cook
Amon Rick D. Wasserman

Gra wieloosobowa[edytuj | edytuj kod]

Na BlizzConie 2014 oficjalnie ujawniono siedem nowych jednostek dla trybu wieloosobowego (wśród nich znalazły się m.in. cyclone, disruptor czy lurker ze StarCrafta) oraz zaprezentowano zmiany dotyczące tych istniejących (m.in. zdolność "skoku taktycznego" u krążownika czy "wypuszczenie przechwytywaczy" u lotniskowca)[29][30][60][61][62]. Blizzard zastrzegł jednak, że wszystkie nowe jednostki i zdolności nie są ostateczne i mogą być w każdym momencie usunięte przed lub w trakcie beta testów gry[63].

Blizzard chce również osiągnąć większą różnorodność map w porównaniu do poprzednich części, zwłaszcza w zakresie tych nastawionych na szybki szturm w stosunku do map stworzonych z naciskiem na makrozarządzanie[64]. Ponadto wiele nowych map w rozgrywce wieloosobowej będzie wykonanych w stylu i tematyce protossów[46].

Wśród nowości znalazły się również nowe tryby kooperacyjne, mające na celu urozmaicenie rozgrywki wieloosobowej. Jednym z nich jest "Tryb Archonta" (ang. Archon Mode), gdzie dwóch graczy współpracuje ze sobą i jednocześnie kontroluje tę samą bazę i zasoby, walcząc z pojedynczym przeciwnikiem lub dwoma, którzy również kontrolują jedną bazę. W podobny sposób działa nowy tryb "Sprzymierzeni Dowódcy" (ang. Allied Commanders), w którym gracze będą kontrolować wybranego sławnego dowódcę z uniwersum Starcrafta i razem z innymi graczami wykonywać konkretne zadania i misje, ulepszając w ich trakcie umiejętności postaci[26][45][29][40]. W grze zostaną także wprowadzone nowe mapy do rozgrywki wieloosobowej oraz zautomatyzowane turnieje codzienne (trwające po ok. 3–4 godz.) i cotygodniowe (trwające tydzień) na Battle.net[29][33], o których wspomniał David Kim podczas sesji Q&A w serwisie Reddit w marcu 2014[65][66].

Blizzard zapowiedział również zmiany w zarządzaniu armią, podstawach rozgrywki oraz zmiany istniejących jednostek i elementów mechaniki, aby wprowadzić do rozgrywek wieloosobowych więcej akcji (w celu zmniejszenia pasywności podczas gry) i więcej możliwości nękania przeciwników, a także zachęcić graczy do bardziej ofensywnej gry. Jednak priorytetem deweloperów jest zwiększenie znaczenia mikrozarządzania wśród graczy. Ponadto zostaną poprawione słabiej zaprojektowane jednostki/zdolności. Z kolei zmiany w mechanice rozgrywki obejmują zmniejszenie ilości minerałów i wespanu (o 50% względem Heart of the Swarm) w celu tworzenia nowych ekspansji i agresywniejszej gry. Natomiast początkowa liczba jednostek robotniczych wzrośnie z 6 do 12, a zaopatrzenie zapewniane przez centra dowodzenia, nexusy i wylęgarnie zostanie odpowiednio wyskalowane[29][67][68][69]. Ulepszenia jednostek mechanicznych i latających zostaną rozdzielone w celu przywrócenia możliwości wyboru, którą technologię ulepszyć[67].

Z kolei prędkość gry zostanie zmniejszona i dostosowana do czasu rzeczywistego. Będzie miało to wpływ na wartości określające szybkość ataku, szybkość poruszania się, czas odnawiania zdolności, czas opracowywania ulepszeń, tworzenia jednostek oraz budowli. Jest to zmiana dotycząca głównie graczy profesjonalnych, ponieważ to oni najczęściej prosili o jej wprowadzenie[70][69]. Na początku marca 2015 r. Blizzard zapowiedział również korekty w rankingu po wydaniu dodatku Legacy of the Void w celu zapewnienia większej dokładności systemu rankingowego oraz jego większą przejrzystość dla nowych graczy[71].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Produkcja gry[edytuj | edytuj kod]

Produkcja StarCraft II została ogłoszona w dniu 19 maja 2007 roku na Blizzard Worldwide Invitational w Seulu, w Korei Południowej[72][73]. W czerwcu 2008 roku na Blizzard Worldwide Invitational, wiceprezes wykonawczy Blizzarda Rob Pardo powiedział, że StarCraft II zostanie wydany jako trylogia gier, począwszy od Wings of Liberty, skupiającej się na terranach, a następnie powstaną: Heart of the Swarm, oscylujący wokół zergów i wreszcie Legacy of the Void, poświęcony protossom[12][13][14][15]. Następnie przez kilka lat nie pojawiały się informacje na temat produkcji części trzeciej[74]. Dopiero w 2011 roku główny producent StarCrafta II Chris Sigaty wyraził obawy, czy w dodatku do trybu wieloosobowego zostaną dodane nowe jednostki, jak było to w przypadku Heart of the Swarm, a nawet jeśli zostaną wprowadzone to prawdopodobnie cześć obecnych zostanie usunięta[75][76]. W lutym 2013 roku ujawniono, że głównym scenarzystą dodatku został pisarz i starszy producent historii, James Waugh[3][77], autor różnych opowieści z serii StarCraft[78][79][80] i z serii Warcraft[81][82].

Oficjalnie produkcja Legacy of the Void rozpoczęła się ok. połowy marca 2013 roku, kiedy zbliżała się premiera pierwszego dodatku; pracowano wówczas nad tworzeniem historii, skryptów oraz misji[34][83]. Jak podano na BlizzCon 2014 historia była pierwszym punktem rozwoju gry, żeby rozgrywka była jak najlepiej zespolona z poprzednimi tytułami. Pracowali nad nią w okresie kilku miesięcy scenarzysta James Waugh, wiceprezes Chris Metzen, dyrektor artystyczny Samwise Didier, projektanci poziomów Jason Huck i Matt Morris, artyści Allen Dilling i Justin Thavirat oraz dyrektor gry Dustin Browder[84]. 12 marca 2013 roku producent Heart of the Swarm Tony Hsu w wywiadzie dla serwisu T3 powiedział, że "mają już podstawy do historii oraz początkowe zarysy kilku misji" oraz dodał, że "zastanawiają się, co mogliby z tego zrobić"[85]. Natomiast dyrektor gry StarCraft II Dustin Browder stwierdził, że "na pewno będą robić wszystko, żeby zmniejszyć czas oczekiwania na dodatek", zauważając jednak, że "szybkie i efektowne opracowanie gry nie jest tradycyjnie czymś dobrym"[83]. Ujawnił również, że wówczas nad dodatkiem pracowało 80 pracowników Blizzarda, odpowiedzialnych za tworzenie gry oraz setki testerów i osób od przerywników filmowych i innych elementów produkcji[86].

12 sierpnia 2013 roku, aktor głosowy Robert Clotworthy ujawnił, że scenariusz Legacy of the Void i wiele przerywników zostało już ukończonych, a duża liczba aktorów była w studiu nagraniowym i pracowała nad nimi[58]. W listopadzie 2013 roku, Dustin Browder stwierdził, że "jest zadowolony z powstałej historii, ale czuje, że misje i mechanika kampanii potrzebuje jeszcze pracy", aby było "czuć", że są to misje protossów[2]. Jego zamierzeniem było stworzenie wyraźnej historii protossów, będącej częścią trylogii, jednak z założeniem, że koncentruje się ona głównie wokół tej rasy j jej tradycji. Ponadto chciał stworzyć ostateczny scenariusz, od którego będzie czuć grozę Amona[84]. Pod koniec 2013 w serwisie Reddit pojawiły się głosy wśród graczy, że deweloper nie zamierza wprowadzić nowych jednostek wraz z dodatkiem. Jednakże menadżer społeczności SCII Kevin "Cloaken" Johnson uciął te spekulacje stwierdzając, że kierunek "żadnych nowych jednostek" nigdy nie był brany pod uwagę czy nawet kiedykolwiek rozważany, a nowe jednostki zostaną dodane do gry, tak jak było to w pierwszym dodatku[87].

6 lutego 2014 roku podczas konferencji ze sprawozdania finansowego Activision Blizzard za rok 2013, Michael Morhaime poinformował, że firma nadal "ciężko pracuje" nad Legacy of the Void[88]. Dzień później aktorka Tricia Helfer poinformowała na Facebooku, że zakończyła swoją pracę nad głosem dla Sarah Kerrigan[57][89]. 28 lutego 2014 artysta Phill Gonzales potwierdził zaawansowane prace nad filmikami z gry[90]. 12 marca 2014 w serwisie Reddit odbyła się trzygodzinna sesja pytań i odpowiedzi z projektantem balansu gier Davidem Kimem i menadżerem społeczności Randym Jordanem, którzy odpowiadali na pytania dotyczące m.in. pracy nad LotV. Wówczas Kim na pytanie czy są planowane zmiany na dużą skalę, stwierdził, że są omawiane i wypróbowywane możliwości zmian we wszystkich aspektach rozgrywki (w tym m.in. zmiany w statystykach zdolności, wykorzystanie jednostek usuniętych z gry czy dodanie nowych zdolności tym istniejącym)[65][66][91][92].

17 kwietnia 2014 r. menadżer społeczności Kapeselus podał, że zespół pracujący nad Legacy of the Void skupiał się wówczas głównie na produkcji gry Heroes of the Storm. Natomiast prace nad dodatkiem prowadziła mniejsza grupa twórców[93]. Na gamescom 2014 starszy producent gier Kaeo Milker w wywiadzie dla gamona.de wypowiedział się na temat trzeciej części StarCrafta II. Powiedział, że nad jego produkcją czuwa wew. zespół deweloperski Blizzarda zwany "Drużyną 1" (ang. Team 1), który został podzielony na trzy mniejsze grupy jednocześnie pracujące nad Heroes of the Storm, Legacy of the Void oraz patchami i nowymi funkcjami do SCII. Milker stwierdził, że "zespół tak znacznie powiększył się w celu produkcji dwóch gier w tym samym czasie"[94]. Pod koniec sierpnia 2014 menedżer społeczności David "Psione" Ortiz zachęcał do dyskusji i do dzielenia się swoimi przemyśleniami na temat dodatku[95].

W dniach 29 października oraz 3, 5 i 6 listopada w serwisie Twitter i SoundCloud publikowano posty z przesłaniem "Do zobaczenia na BlizzCon" (ang. "See you at BlizzCon"), które były zapowiedzią wydarzenia związanego ze StarCraftem[96][97][98]. 7 listopada 2014 roku podczas ceremonii otwarcia konferencji BlizzCon Dustin Browder zapowiedział drugi dodatek Legacy of the Void[17], a podczas jego wystąpienia został zaprezentowany trailer "Oblivion"[39][40] i wspomniano również, że pojawi się jako samodzielny produkt (standalone)[18][19]. W czasie zapowiedzi dodatku uruchomiono oficjalną stronę Legacy of the Void na stronie społecznościowej Battle.net[99]. Następnie odbył się ponad 40-minutowy panel dotyczący kampanii, w którym udział wzięli James Waugh, Jason Huck, Allen Dilling, Justin Thavirat i Matt Morris. Podczas panelu wspomniano również, że artyści pracujący na trzecim epizodem nie brali udziału w pracach nad Heart of the Swarm[84][26]. Drugiego dnia imprezy odbył się panel dotyczący trybu wieloosobowego, podczas którego przedstawiono nowe jednostki i zdolności, zmiany u istniejących jednostek oraz nowe tryby gry. Wzięli w nim udział projektanci gry David Kim, David Sum i Aron Kirkpatrick[100][29]. Podczas BlizzConu była również możliwość zagrania w Legacy of the Void (dostępny był m.in. nowy Archon Mode)[101].

W grudniu 2014 serwis sclegacy.com opublikował na YouTube wywiad ze scenarzystą Jamesem Waughem z BlizzConu. Waugh stwierdził, że historia dotyczy głównie protossów oraz kontynuuje wątki z poprzednich gier, natomiast tematycznie opiera się wokół idei rasy, potrzebującej zmiany odnośnie sposobu myślenia, który łączył protossów w dawnych czasach. Ponadto powiedział, że wyzwaniem dla scenarzystów było to, że protossi nie posiadają takiej samej natury i mowy ciała jak u człowieka. W tym celu oglądali odcinki serialu Ostry dyżur, aby spróbować odwzorować zachowanie (przede wszystkim ruch oczu) u postaci protoskich[46]. 6 marca 2015 roku na PAX East stwierdzono, że historia w Legacy of the Void ma uchwycić tragizm wojny i ma być zachowana w mrocznym tonie[102]. Na początku kwietnia na Gamers Assembly 2015 przeprowadzono wywiad z projektantem Davidem Kimem, który odpowiadał na pytania dotyczące rozwoju LotV[103].

Beta testy[edytuj | edytuj kod]

7 listopada 2014 podczas BlizzConu rozpoczęto zapisy na beta testy gry[24], które początkowo przewidywano na pierwsza połowę 2015 roku[104][105]. Na początku marca serwis „The Daily Dot” poinformował, że Blizzard rozesłał zaproszenia do zamkniętej bety wybranym organizacjom e-sportowym i serwisom informacyjnym[106]. Z kolei anonimowe źródła twierdziły, że testy ruszą na przełomie marca i kwietnia 2015 roku[107][108][109]. 18 marca Blizzard oficjalnie zapowiedział, że beta testy rozpoczną się dwa tygodnie później, ostatniego dnia marca i potrwają dłużej niż zazwyczaj (ponad 6 miesięcy). Dodano również, że testy rozpoczną się wcześniej niż zwykle w celu lepszego dopracowania gry[70][110][111].

31 marca 2015 oficjalnie rozpoczęto zamknięte beta testy Legacy of the Void (pierwsza faza) oraz opublikowano FAQ dotyczący testów[20][21][112]. Tego samego dnia pojawił się również pierwszy patch oznaczony nr. 1.0[113]. W pierwszej fazie testów zaproszenia otrzymają tylko wybrane konta na Battle.net, natomiast w kolejnym etapie bety klucze będą rozsyłane partiami oraz będzie możliwość zdobycia ich poprzez akcje promocyjne Blizzarda, a także za pośrednictwem stron fanowskich. Pierwszymi, którzy otrzymają klucze będą posiadacze biletów (lub "wirtualnego biletu") na BlizzCon 2014 oraz uczestnicy finałów World Championship Series 2014[20][114][112][115]. W testach mogą uczestniczyć również użytkownicy komputerów Mac. Beta jest dostępna we wszystkich regionach świata po za Chinami[20][116].

Uwagi

 1. Blizzard Entertainment przy produkcji StarCrafta II stworzył całkowicie nowy silnik, jednak jego oficjalna nazwa nie została jak dotąd ujawniona.
 2. Początkowo gra korzystała z silnika Havok, jednak w okolicach wydania Heart of the Swarm został on zastąpiony innym.

Przypisy

 1. Gameplay Trailer (ang.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2011-05-13].
 2. 2,0 2,1 2,2 John Keefer: StarCraft 2: Legacy of the Void: Campaign Needs More Work, Blizzard Says (ang.). WarCry, 09.11.2013. [dostęp 2013-11-23].
 3. 3,0 3,1 Grand Old Podcast – Episode 88: Interview with Micky Neilson and James Waugh (ang.). Rival Cast Media, 14.02.2013. [dostęp 2013-11-21].
 4. StarCraft II: Wings of Liberty End User License Agreement (ang.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2015-03-28]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 5. 5,0 5,1 Oficjalny FAQ Starcraft 2 (ang.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2015-01-11].
 6. Jimmy Blocksom: SC2 Q&A #39 – Map Makers Series (ang.). GosuGamers, 29.05.2009. [dostęp 2015-01-11].
 7. Blizzard Entertainment Licenses Havok Physics Technology (ang.). Havok, 12.09.2006. [dostęp 2013-03-11].
 8. Kalos: Wreaking Havok with Starcraft II (ang.). IncGamers, 13.07.2008. [dostęp 2014-06-13].
 9. Wersja beta Legacy of the Void – aktualizacja 2.5.1 (pol.). Blizzard Entertainment, 15.04.2015. [dostęp 2015-04-18].
 10. 10,0 10,1 10,2 StarCraft II Wymagania Sprzętowe (pol.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2013-03-22].
 11. IGN Staff: StarCraft II Unveiled: PC and Mac owners get the game they've always wanted (ang.). IGN, 19.05.2007. [dostęp 2013-03-06].
 12. 12,0 12,1 Tom Magrino: BlizzCon 2008: Starcraft II split into trilogy (ang.). Gamespot, 10.10.2010. [dostęp 2013-03-06].
 13. 13,0 13,1 Ryan Fleming: StarCraft 2 Expansion Packs: What We Know (ang.). Digital Trends, 04.08.2010. [dostęp 2013-03-06].
 14. 14,0 14,1 Krzysztof Baranowski: Dzień 3 – StarCraft 2 Trilogy (pol.). Battlenet.pl, 11.10.2008. [dostęp 2013-03-06].
 15. 15,0 15,1 Krzysztof Baranowski: Wywiad Starcraft2.net.pl z Dustinem Browderem (pol.). Starcraft2.net, 12.10.2008. [dostęp 2013-03-06].
 16. Tomas Hernandez: StarCraft II: Legacy of the Void Warps into BlizzCon 2014 (ang.). Blizzplanet, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-11].
 17. 17,0 17,1 World of Warcraft: BlizzCon 2014 Opening Ceremony (ang.). YouTube, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-11].
 18. 18,0 18,1 Piotrek66: StarCraft II: Legacy of the Void samodzielnym dodatkiem z dwoma trybami co-op (WIDEO) (pol.). CD-Action, 09.11.2014. [dostęp 2014-01-14].
 19. 19,0 19,1 19,2 19,3 Katie Williams: BlizzCon 2014: Starcraft 2: Legacy of the Void is a Standalone Game (ang.). IGN, 07.11.2014. [dostęp 2014-01-14].
 20. 20,0 20,1 20,2 20,3 Beta-testy Legacy of the Void rozpoczęte! (pol.). Blizzard Entertainment, 01.04.2015. [dostęp 2015-04-06].
 21. 21,0 21,1 Łukasz Gołąbiowski: Ruszyły beta-testy StarCraft II: Legacy of the Void (pol.). Gry-Online, 01.04.2015. [dostęp 2015-04-06].
 22. Karune: StarCraft II Q&A - Batch 46 (ang.). Blizzard Entertainment, 17.11.2008. [dostęp 2015-01-11]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 23. Rasy – Protosi (pol.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2013-11-20].
 24. 24,0 24,1 24,2 StarCraft II: Legacy of the Void [PC] (pol.). Gry-Online. [dostęp 2013-11-23].
 25. WellPlayed.org & /r/StarCraft Heart of the Swarm Preview and Information Blowout! (ang.). WellPlayed. [dostęp 2013-11-20].
 26. 26,0 26,1 26,2 26,3 26,4 26,5 26,6 26,7 StarCraft II: Legacy of the Void – Zapowiedź kampanii (pol.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2014-12-02].
 27. 27,0 27,1 27,2 27,3 Legacy of the Void: zapowiedź kampanii jednoosobowej (pol.). Blizzard Entertainment, 08.11.2014. [dostęp 2014-12-02].
 28. 28,0 28,1 28,2 28,3 28,4 28,5 Łukasz Gołąbiowski: Graliśmy w Legacy of the Void – finałowy epizod trylogii StarCraft II! (ang.). Gry-Online, 09.11.2014. [dostęp 2014-12-02].
 29. 29,0 29,1 29,2 29,3 29,4 29,5 Legacy of the Void – zapowiedź zmian w trybie wieloosobowym (pol.). Blizzard Entertainment, 09.11.2014. [dostęp 2015-01-15].
 30. 30,0 30,1 Łukasz Gołąbiowski: Testujemy Legacy of the Void, najnowszy dodatek do gry StarCraft II (pol.). Gry-Online, 09.04.2014. [dostęp 2015-04-10].
 31. 31,0 31,1 Jonathan Ross: Destructoid interview: StarCraft II's Dustin Browder (ang.). Destructoid, 29.06.2009. [dostęp 2013-11-20].
 32. BlizzCon 2009 StarCraft 2 Fansite Q&A – Part 4/5 (ang.). YouTube, 10.07.2010. [dostęp 2010-07-10].
 33. 33,0 33,1 Tomas Hernandez: BlizzCon 2014 – StarCraft II: Legacy of the Void Overview (ang.). Blizzplanet, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-15].
 34. 34,0 34,1 Andrei Dumitrescu: Starcraft 2: Legacy of the Void Is Similar to 300, Says Game Director (ang.). Softpedia, 18.03.2013. [dostęp 2013-11-21].
 35. Entelarmer: StarCraft 2: Legacy of the Void zamknie fabułę StarCrafta (pol.). Gry-Online, 20.03.2015. [dostęp 2015-03-31].
 36. Patryk Purczyński: StarCraft II: Legacy of the Void "satysfakcjonującym finałem" (pol.). gram.pl, 20.03.2015. [dostęp 2015-03-31].
 37. Chris Pereira: StarCraft's Story Concludes With Legacy of the Void (ang.). GameSpot, 19.03.2015. [dostęp 2015-03-31].
 38. Steve Farrelly: AusGamers StarCraft 2: Legacy of the Void Developer Interview with Blizzard's Allen Dilling (ang.). AusGamers, 25.11.2014. [dostęp 2015-01-11].
 39. 39,0 39,1 StarCraft: StarCraft II: Legacy of the Void - Oblivion (ang.). YouTube, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-12].
 40. 40,0 40,1 40,2 Ender: StarCraft II: Legacy of the Void – pierwszy filmowy zwiastun (pol.). Gry-Online, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-15].
 41. Apolon: StarCraft 2: Legacy Of The Void Release Date: Are Heroes Of The Storm & Hearthstone Going To Delay The StarCraft 2 Expansion? (ang.). iDigital Times, 24.05.2014. [dostęp 2015-01-12].
 42. Patrick Mulhern: BlizzCon: All You Need to Know About Legacy of the Void (Interview) (ang.). Lore Hound, 18.11.2014. [dostęp 2015-01-18].
 43. Julian Aidan: Legacy of the Void Brings High-Octane Multiplayer To Starcraft II (ang.). Hardcore Gamer, 08.11.2014. [dostęp 2015-01-18].
 44. GameReplays: Starcraft 2 Trilogy Announcement (ang.). WeGame, 20.03.2008. [dostęp 2013-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 45. 45,0 45,1 StarCraft II: Legacy of the Void triumfalnie wylądował na BlizzConie 2014 (pol.). Blizzard Entertainment, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-12].
 46. 46,0 46,1 46,2 SCLegacy: BlizzCon 2014 LotV Lore Community Corner Discussion with James Waugh (ang.). YouTube, 01.12.2014. [dostęp 2015-04-05].
 47. Daniel Kłosiński: Zwiastun StarCraft 2: Legacy of the Void prezentuje protossów w akcji (pol.). Eurogamer, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-14].
 48. 48,0 48,1 Allen Rausch: StarCraft II: Making the Split (ang.). GameSpy, 10.10.2008. [dostęp 2013-11-20].
 49. Thierry Nguyen: Exclusive StarCraft 2: Wings of Liberty Interview (PC): Exclusive single-player campaign screens plus new details from StarCraft 2's lead designer (ang.). 1UP, 30.12.2008. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 50. 50,0 50,1 BlizzCon Chris Sigaty StarCraft 2 Interview (ang.). IncGamers, 13.10.2008. [dostęp 2013-03-23]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 51. Apolon: StarCraft 2: Legacy Of The Void Release Date: Will The Protoss Expansion Even Come Out In 2015? (ang.). iDigital Times, 20.07.2014. [dostęp 2014-08-12].
 52. 52,0 52,1 Rasmus Lund-Hansen: Preview: StarCraft II: Legacy of the Void (ang.). Gamereactor, 05.12.2014. [dostęp 2015-01-15].
 53. Steve Watts: StarCraft 2: Legacy of the Void still finding right fit for Protoss (ang.). Shacknews, 12.11.2013. [dostęp 2013-11-23].
 54. SoMuchMass: BlizzCon 2011 – Starcraft 2: Heart of the Swarm – Campaign and Lore Panel (Full) (ang.). YouTube, 22.10.2011. [dostęp 2013-11-23].
 55. Zorine Te: Which Blizzard Characters Should Appear in Heroes of the Storm? (ang.). GameSpot, 08.04.2014. [dostęp 2014-04-27].
 56. Tomas Hernandez: BlizzCon 2014 – StarCraft II: Legacy of the Void Screenshots (ang.). Blizzplanet, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-15].
 57. 57,0 57,1 Andrei Dumitrescu: Tricia Helfer Finishes Kerrigan Voice Work for Starcraft 2: Legacy of the Void (ang.). Softpedia, 07.02.2014. [dostęp 2014-02-28].
 58. 58,0 58,1 Medievaldragon: Robert Clotworthy Announced Voice Recording for the StarCraft II: Legacy of the Void Expansion Has Begun (ang.). Blizzplanet, 12.08.2013. [dostęp 2013-11-22].
 59. Eldorian: Robert Clotworthy – Voice Acting for Legacy of the Void Started Last Week (ang.). BlizzPro, 11.08.2013. [dostęp 2013-11-02].
 60. StarCraft: Legacy of the Void - Multiplayer Update: Terran (pol.). YouTube, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-14].
 61. StarCraft: Legacy of the Void - Multiplayer Update: Protoss (pol.). YouTube, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-14].
 62. StarCraft: Legacy of the Void - Multiplayer Update: Zerg (pol.). YouTube, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-14].
 63. David Kim: Nowe informacje o trybie wieloosobowym Legacy of the Void – 19 listopada 2014 (pol.). Blizzard Entertainment, 19.11.2014. [dostęp 2015-01-15].
 64. Omówienie zmian w balansie Legacy of the Void (pol.). Blizzard Entertainment, 14.04.2015. [dostęp 2015-04-18].
 65. 65,0 65,1 Randy "Kaivax" Jordan: StarCraft II: Heart of the Swarm Balance Reddit Q&A with Blizzard Senior Game Designer David Kim -- March 12, 1:00-3:00 p.m. PDT (ang.). Reddit, 12.03.2014. [dostęp 2014-03-17].
 66. 66,0 66,1 davidjayhawk: David Kim reddit Q&A transcript (ang.). TeamLiquid, 12.03.2014. [dostęp 2014-03-17].
 67. 67,0 67,1 David Kim: Nowe informacje o trybie wieloosobowym Legacy of the Void – 17 grudnia 2014 (pol.). Blizzard Entertainment, 18.12.2014. [dostęp 2015-01-15].
 68. David Kim: Legacy of the Void: informacja o pracach nad trybem wieloosobowym – 12 lutego 2015 (pol.). Blizzard Entertainment, 12.02.2015. [dostęp 2015-02-15].
 69. 69,0 69,1 Daniel Kirschey: Starcraft 2 - Legacy of the Void: So spielt sich der Mehrspielermodus (niem.). Spieletipps, 21.04.2015. [dostęp 2015-04-21].
 70. 70,0 70,1 Zapowiedź beta-testów Legacy of the Void (pol.). Blizzard Entertainment, 18.03.2015. [dostęp 2015-03-31].
 71. Informacje o zmianach w rankingu StarCrafta II (2 marca 2015) (pol.). Blizzard Entertainment, 02.03.2015. [dostęp 2015-03-31].
 72. Charles Onyett: Blizzard's Worldwide Invitational Begins: Updates directly from the show floor (ang.). IGN, 19.05.2007. [dostęp 2013-11-22].
 73. Andrew Park: Starcraft II warps into Seoul (ang.). GameSpot, 18.05.2007. [dostęp 2013-11-22].
 74. Brad Shoemaker: Q&A: The Starcraft II Brain Trust (ang.). Giant Bomb, 17.10.2008. [dostęp 2013-11-22].
 75. Tom Senior: StarCraft 2: Legacy of the Void could have less units than Heart of the Swarm (ang.). PC Gamer, 31.05.2011. [dostęp 2013-11-20].
 76. StarCraft 2: Legacy of the Void Possible Removal (ang.). Gamersbook, 03.06.2011. [dostęp 2013-03-21]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 77. James Waugh Profile (ang.). LinkedIn. [dostęp 2013-11-23].
 78. James Waugh: Demony wojny (pol.). Blizzard Entertainment, 2013-02-13. [dostęp 2013-11-23].
 79. James Waugh: Kameleon (pol.). Blizzard Entertainment, 18.11.2009. [dostęp 2013-11-23].
 80. Will Brinkman: Q&A With Blizzard's Manga Team (ang.). Cryptozoic, 22.06.2011. [dostęp 2013-11-23].
 81. James Waugh: Genn Greymane: Lord of His Pack (ang.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2013-11-23].
 82. Medievaldragon: World of Warcraft: Curse of the Worgen Dated (ang.). Blizzplanet, 16.08.2010. [dostęp 2013-11-23].
 83. 83,0 83,1 Kaivax: Reddit AMA Full Transcript (ang.). Blizzard Entertainment, 06.03.2013. [dostęp 2013-11-22].
 84. 84,0 84,1 84,2 Krystian Popow: StarCraft II Legacy of the Void Campaign Overview (ang.). YouTube, 07.11.2014. [dostęp 2014-12-02].
 85. T3 Online: Starcraft 2 Legacy Of The Void in the works (ang.). T3, 12.03.2013. [dostęp 2014-02-18].
 86. Sarge: Blizzard pracuje już nad grą StarCraft II: Legacy of the Void (pol.). Gry-Online, 08.03.2013. [dostęp 2013-11-22].
 87. Cloaken: Mana vs Firecake Money war... (ang.). Reddit, 22.10.2013. [dostęp 2013-03-21].
 88. Medievaldragon: Activision Blizzard Q4 2013 Conference Call – Transcript (ang.). BlizzPlanet, 06.02.2014. [dostęp 2014-02-07].
 89. Tricia Helfer: Post o pracy nad StarCraftem II (ang.). Facebook, 07.02.2014. [dostęp 2014-02-28].
 90. Phill Gonzales: Starcraft 2: Hybrid Destroyer (ang.). DeviantArt, 28.02.2014. [dostęp 2015-01-31].
 91. General Mengsk: David Kim äußert sich zu Balance und Legacy of the Void (ang.). StarCraft Ingame, 13.03.2014. [dostęp 2014-03-17].
 92. Kuribo: Starcraft II: A Reddit Q&Afternoon with David Kim (ang.). StarCraft Ingame, 13.03.2014. [dostęp 2014-03-17].
 93. Kapeselus: Kiedy wyjdzie Legacy of the Void? (pol.). Blizzard Entertainment, 17.04.2014. [dostęp 2014-04-18].
 94. Thomas Hinsberger: Heroes of the Storm-Interview: „Ein weltenübergreifendes Projekt“ – Seite 2: Einsteigerfreundlichkeit des MOBA-Genres (niem.). Gamona, 19.08.2014. [dostęp 2014-08-26].
 95. David "Psione" Ortiz: Legacy of the Void: What we know so far (ang.). Blizzard Entertainment, 27.08.2014. [dostęp 2014-09-29].
 96. See... (ang.). Twitter, 29.10.2014. [dostęp 2015-02-15].
 97. #BlizzCon (ang.). Twitter, 06.11.2014. [dostęp 2015-02-15].
 98. StarCraft II - See you at BlizzCon (ang.). SoundCloud. [dostęp 2015-02-15].
 99. StarCraft II: Legacy of the Void (pol.). Blizzard Entertainment. [dostęp 2015-02-15].
 100. Krystian Popow: StarCraft II Legacy of the Void Multiplayer (ang.). YouTube, 09.11.2014. [dostęp 2015-01-15].
 101. Philip Kollar: StarCraft 2: Legacy of the Void's crazy new two-player mode revealed early (ang.). Polygon, 07.11.2014. [dostęp 2015-01-15].
 102. Blizzplanet: PAX East 2015 Blizzard Panel (ang.). YouTube, 06.03.2015. [dostęp 2015-04-07].
 103. Nelson Monfort: WCS 2015 - Interview de David Kim (fr.). millenium.org, 07.04.2015. [dostęp 2015-04-07].
 104. David "Psione" Ortiz: Legacy of the Void Beta? (ang.). Forum Blizzard Entertainment, 10.11.2014. [dostęp 2015-01-11].
 105. Andy Lau: StarCraft II: Legacy of the Void beta planned for early 2015, sign-ups have begun (ang.). Neoseeker, 10.11.2014. [dostęp 2015-01-11].
 106. Richard Lewis: Legacy of the Void beta 'to arrive end of March, early April' (ang.). The Daily Dot, 03.03.2015. [dostęp 2015-04-01].
 107. luckie: Wieści ze świata (Resident Evil: Revelations 2, StarCraft II: Legacy of the Void, Call of Duty: Advanced Warfare) 4/3/15 (pol.). Gry-Online, 04.03.2015. [dostęp 2015-04-01].
 108. Patryk Purczyński: Beta StarCraft II: Legacy of the Void ruszy już za kilka tygodni? (pol.). gram.pl, 04.03.2015. [dostęp 2015-04-01].
 109. JG: Beta StarCraft II: Legacy of the Void już pod koniec marca? (pol.). onet.pl, 04.03.2015. [dostęp 2015-04-01].
 110. Łukasz Gołąbiowski: StarCraft II: Legacy of the Void – zapowiedziano nową jednostkę i początek zamkniętej bety (pol.). Gry-Online, 18.03.2015. [dostęp 2015-04-06].
 111. Łukasz Gołąbiowski: Zamknięte testy beta StarCraft II: Legacy of the Void wystartują 31 marca (pol.). Gry-Online, 19.03.2015. [dostęp 2015-04-06].
 112. 112,0 112,1 Patryk Purczyński: Beta StarCraft II: Legacy of the Void wystartowała (pol.). gram.pl, 02.04.2015. [dostęp 2015-04-06].
 113. Zamknięta beta StarCraft II: Legacy of the Void – informacje o aktualizacji 1.0 (pol.). Blizzard Entertainment, 31.03.2015. [dostęp 2015-04-06].
 114. Paula Smith: How To Get ‘StarCraft II: Legacy Of The Void’ Beta Keys? E-mail Notification Might Be A Scam! Find Out The Real Deal Here (ang.). The Franchise Herald, 05.04.2015. [dostęp 2015-04-06].
 115. Chris Pereira: PSA: You May Be in the StarCraft 2: Legacy of the Void Beta (ang.). GameSpot, 04.04.2015. [dostęp 2015-04-06].
 116. Ryan Parreno: StarCraft 2: Legacy Of The Void Beta Invites Rolling Out Now (ang.). Gameranx, 01.04.2015. [dostęp 2015-04-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]