Star Trek: Voyager

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Star Trek: Voyager
Gatunek

Fantastycznonaukowy

Kraj produkcji

USA

Oryginalny język

angielski

Główne role

Kate Mulgrew
Robert Beltran
Jeri Ryan

Liczba odcinków

172

Liczba serii

7 sezonów

lista odcinków na IMDb.com
Produkcja
Produkcja

Rick Berman
Michael Piller
Jeri Taylor

Czas trwania odcinka

45 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

16 stycznia 1995

Lata emisji

1995-2001

Chronologia
Poprzednik

Star Trek: Stacja kosmiczna

Kontynuacja

Star Trek: Enterprise

Powiązane

Star Trek

Strona internetowa

Star Trek: Voyager – czwarty (nie licząc Star Trek: Seria animowana) serial z serii Star Trek. Został stworzony przez Ricka Bermana, Michaela Pillera i Jeri Taylor. Pierwotnie nadawany w sieci UPN w latach 1995–2001. W Polsce był najpierw emitowany w wersji dubbingowanej przez Canal+[1] (pierwsze cztery sezony, od 1997), potem zaś przez TV4 (od 2000). Wznowienie emisji serialu w TV 4, które miało miejsce w 2004, zostało przerwane na początku czwartego sezonu.

Jesienią 2023 roku serial (wszystkie siedem sezonów) został udostępniony abonentom płatnego serwisu streamingowego SkyShowTime.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o przygodach załogi statku Voyager NCC-74656 (jednego z najnowszych okrętów Zjednoczonej Federacji Planet), który w trakcie ścigania galaktycznych anarchistów Maquis został przeniesiony przez nieznaną siłę do odległego sektora kosmosu – Kwadrantu Delta. Załoga postanawia wrócić na Ziemię, lecz podróż nawet z maksymalną prędkością warp potrwałaby minimum 75 lat.

Załoga[edytuj | edytuj kod]

To pierwsza seria cyklu Star Trek, w której dowódcą statku jest kobieta. Pierwszym oficerem jest były Maquis, zaś lekarzem pokładowym program komputerowy. W załodze brak oficera naukowego i psychologa.

Załoga składa się częściowo z oficerów floty, a częściowo z Maquis, których Voyager ścigał. Napięcia na linii Maquis - Gwiezdna Flota są osią napędową pierwszego sezonu serialu. W pierwszych dwóch seriach ważną rolę odgrywa demoniczna Seska, kardasjańska agentka chirurgicznie zmieniona w bajorankę, której zadaniem było infiltrowanie Maquis.

Choć akcja serii dzieje się w innym kwadrancie galaktyki, porusza nie tylko znane z wcześniejszych serii problemy, ale też nawiązuje do znanych już ras i wrogów (Ferengi, Borg, Q) oraz wątków znanych z „Następnego pokolenia” i oryginalnej serii. Mimo tego charakter Voyagera przyciągnął do świata Star Trek rzesze nowych fanów, zwłaszcza od trzeciego sezonu, kiedy to scenarzyści wprowadzili nowe, ciekawe wątki i gatunki, np. Gatunek 8472.

Obsada, podobnie jak obsada „Następnego pokolenia”, zaznaczyła się w folklorze Star Trek reżyserując liczne odcinki tej i późniejszej serii.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

W pozostałych rolach i epizodach wystąpili m.in.: Brad Dourif, John Savage, John Rhys-Davies, Kurtwood Smith, Leland Orser, Ray Wise, Gregory Itzin, Dwayne Johnson, Megan Gallagher, Virginia Madsen, Joel Grey, Michael Ansara, Sharon Lawrence, Kristanna Loken oraz obsada poprzednich serii Star Trek: John de Lancie, Marina Sirtis, LeVar Burton, Armin Shimerman, Jonathan Frakes, George Takei[2].

Wersja polska (dubbing)[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie wersji polskiej na zlecenie Canal+Master Film
Reżyseria: Henryka Biedrzycka
Dialogi: Elżbieta Łopatniukowa
Dźwięk: Urszula Ziarkiewicz
Montaż: Agnieszka Kołodziejczyk
Kierownictwo produkcji: Romuald Cieślak
Konsultacja: Paweł Ziemkiewicz
Wystąpili:

i inni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Star Trek” wczoraj i dziś [online], marcinzwierzchowski.pl (pol.).
  2. Full Cast & Crew. IMDB. [dostęp 2019-11-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]