Stara wieża pośród pól

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stara wieża pośród pól
De oude toren ’s avonds
Ilustracja
Autor

Vincent van Gogh

Data powstania

1884

Medium

olej na płótnie i na kartonie

Wymiary

35,0 × 47,0 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

kolekcja prywatna

Stara wieża pośród pól (niderl. De oude toren ’s avonds, ang. The Old Tower in the Fields)[1]obraz olejny (nr kat.: F 40, JH 507) namalowany przez Vincenta van Gogha w lipcu 1884 r. podczas jego pobytu w Nuenen. Obraz znajduje się w zbiorach prywatnych, do których został sprzedany 10 grudnia 1969 r. na aukcji w Sotheby’s w Londynie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Vincent van Gogh po przybyciu do Nuenen poświęcił się całkowicie malarstwu, próbując udoskonalić trzy gatunki malarskie, którymi się dotychczas zajmował: martwą naturę, pejzaż i sceny rodzajowe[3]. Wśród tematów jego pejzaży znalazła się m.in. stara wieża, stanowiąca frapującą pozostałość po pewnym gotyckim kościele[4]. Artysta zaczął malować Starą wieżę już w połowie maja 1884, o czym poinformował swojego brata Theo:

Przy okazji – w ostatnim czasie nadal ciężko pracowałem nad dużym obrazem tkacza (...) i zacząłem też płótno z tą małą wieżą, którą znasz[5].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Stojące nisko na niebie i spowite draperią z mgły słońce wydaje się dodatkiem do tajemniczej, niewyraźnej, ubranej na czarno kobiety, której postać naśladuje kształt wieży. Ciemna, potężna sylwetka wieży, zbudowanej ręką ludzką w celu duchowego wsparcia, tu wzbudza grozę i poczucie bezradności. Poczucie lęku i osamotnienia dopełnia też przedstawiona na obrazie natura. Vincent van Gogh umiejętnie wykorzystał melancholijne elementy, aby stworzyć w pełni romantyczny nastrój, ale zarazem zdystansował się od typowych, romantycznych pejzaży; jego wieża nie ma w sobie nic z elokwentnego detalu, który tak lubił Caspar David Friedrich malując ruiny[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. David Brooks (The Vincent Van Gogh Gallery): The Paintings: Old Tower in the Fields, The. [dostęp 2012-03-13]. (ang.).
  2. Ingo F. Walther, Rainer Metzger: Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. s. 45.
  3. Ingo F. Walther, Rainer Metzger: Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. s. 107.
  4. Ingo F. Walther, Rainer Metzger: Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. s. 113.
  5. Van Gogh Museum, Amsterdam: 446: To Theo van Gogh. Nuenen, between about Monday, 12 and about Thursday, 15 May 1884.. [dostęp 2012-03-13]. Cytat: Ik heb overigens in den laatsten tijd druk doorgeschilderd aan den grooten Wever (...) en ook een doek aangezet van het torentje dat ge kent. (fr.).
  6. Ingo F. Walther, Rainer Metzger: Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. s. 114.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ingo F. Walther, Rainer Metzger, Michael Hulse (tłum.): Van Gogh: The Complete Paintings. Vol. I & II. Köln: Taschen, 2010. ISBN 978-3-8365-2299-1. (ang.).