Starscream

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy postaci z filmu. Zobacz też: DJ Starscream.
Postać Transformers
Starscream
Przynależność Decepticony
Podgrupa Seekers
Funkcja Zastępca Megatrona; dowódca Decepticonów seekerów
Motto Podbijać, zamieniając wrogów w popiół
Transformacje F-15 Eagle; w Transformers F-22 Raptor
Serie Generacja I
Głosu użyczył Chris Latta Stany Zjednoczone
Hirotaka Suzuoki Japonia

Starscream, Gwiazdowrzask[1] – fikcyjna postać w uniwersum Transformers, jeden z Decepticonów, robot zamieniający się w samolot. Występuje w kilku wersjach w serii komiksów, seriali telewizyjnych oraz w filmie The Transformers i Transformers z 2007 Jest ambitny, nielojalny i okrutny. Inteligencja na różnym poziomie zależnie od seriali lub komiksu.

Generacja I[edytuj | edytuj kod]

W serii Generacja I Starscream nie ukrywa swoich ambicji obalenia Megatrona, wodza Decepticonów. Ma zupełnie odmienne poglądy na prowadzenie walki. Jest dowódcą Decepticonów latających, czasem dowodzi całą akcją, ale nie jest skuteczniejszy od swojego szefa. Pozbawiony skrupułów, atakuje przede wszystkim słabszych.

W wersji komiksowej Starscreamowi udaje się przejąc cześć energii legendarnego źródła wiedzy tzw. Bazy Podstawowej. Dzięki temu staje się potężniejszy od wszystkich Trasformerów.Autoboty i Decepticony łączą chwilowo siły by go pokonać ale nie udaje im się to i większość robotów zostaje przez Starscreama zniszczona lub ciężko uszkodzona. Dopiero podstęp Optimusa Prime’a okazuje się skuteczny. Pozwala on Decepticonowi na przejęcie całości energii Bazy Podstawowej, wiedząc o tym ze żadna istota nie jest w stanie tego przetrwać. I rzeczywiście Starscream zostaje rozerwany przez eksplozję. Starscream zostaje później przywrócony do życia przez Ratcheta, działającego pod przymusem, na rozkaz Megatrona, który chce użyć Starscreama (ze wzmocnioną siłą i wyczyszczonym umysłem) do zniszczenia swych wrogów, zarówno Autobotów, jak i Decepticonów. Jednak Ratchet niweczy plany Megatrona, pozostawiając aktywnymi cechy osobowe Starscreama. I rzeczywiście gdy tylko zostaje on zraniony, z właściwym sobie tchórzostwem, rezygnuje z walki błagając o litość.

Przekształca się w F-15 Eagle. Do walki używa miotaczy laserowych, które po transformacji wchodzą pod skrzydła.

Serial Generacja I[edytuj | edytuj kod]

W serialu Generacja I Starscream jest naukowcem w czasach Złotego wieku Cybertrona. Razem ze Skyfirerem bada nieznane okoliczne planety. Gdy jego partner zaginął na Ziemi podczas burzy śnieżnej, wybuchła wojna domowa na Cybertronie. Starscream postanawia przyłączyć się do Decepticonów, gdyż wojna "jest bardziej ekscytująca".

Mianowany zastępcą Megatrona, razem ze ze swoimi towarzyszami na statku Nemesis ścigał Autoboty, które po bitwie rozbiły się na Ziemi.

Beast Wars[edytuj | edytuj kod]

W serialu Beast Wars Starscream pojawia się tylko raz - w odcinku "Possesion" (Opętanie). Jego iskra, podróżując w czasie i przestrzeni dotarła do prehistorycznej Ziemi (70.000 lat p.n.e.), opętała ciało Predacona Waspinatora i próbowała przejąc władzę nad Predaconami. Jednak ciało Waspinatora zostało rozbite, a Starscream wyrzucony w kosmos. Później, w odcinku "Bad Spark" (Zła Iskra) dowiadujemy się, że iskra Starscream'a jest niezniszczalna, a próby zagięcia jej mutacji by otrzymać nieśmiertelnego Maximala skończyły się na agresywnym potworze - Protoformie X (później wcielonym do Predaconów i nazwanym Rampage).

Film The Transformers: The Movie[edytuj | edytuj kod]

W filmie The Transformers: The Movie spełniły się marzenia Starscreama o objęciu władzy. Cieszy się nią bardzo krótko, bo zostaje stracony za dokonanie zamachu stanu.

Film Transformers[edytuj | edytuj kod]

W filmie pojawia sie w końcowej walce, pod postacią F-22 Raptor. Po przegranej walce o "iskrę" odlatuje z Ziemi w końcowych scenach filmu. W drugiej części można go lepiej poznać, jest lojalny lecz tchórzliwy, mimo tego dobrym wojownikiem (dowodem jest to, że w pierwszej części pokonał Ironhide'a i Ratchet'a.). Zmienił się również jego wygląd na groźniejszy dzięki cybertrońskim tatuażom. W trzeciej części po porażce w "Zemście Upadłych" ukrywa się wraz z Megatronem i Soundwave'm w Afryce. Potem pojawia się w Waszyngtonie, gdzie jest zachwycony planem Megatrona. Dalej niszczy statek w którym miały znajdować się Autoboty by opuścić Ziemię (jak się okazało ci przeżyli, ponieważ schowali się w rakiecie nośnej Xanthium i spadli do Atlantyku. Później widzimy go kilka razy w Chicago, jak niszczy śmigłowce którymi NEST chcieli się tam przedostać, następnie jak siedzi na budynku gdzie znajdowali się Megatron i Sentinel Prime. Następnie atakuje Sama i Carly, lecz Sam za pomocą specjalnej rękawicy (którą dostał od Que) wbija mu hak na lince w oko. Decepticon zaczyna panikować, dalej zaczynają go ostrzeliwać żołnierze NEST, Sam wyciąga bombę czasową i wbija ją Starscream'owi w drugie oko. Lennox próbuję odciąć linę na której znajduje się Witwicky. Gdy odcina linę spadają z budynku na którym osiadł Starscream, łapie ich Bumblebee, a gdy Decepticon zaczyna im grozić, lecz w tym czasie wybucha mu głowa wraz z klatką piersiową.

Seria Transformerzy: Cybertron[edytuj | edytuj kod]

Postać z cyklu Transformery (Cybertron)
Starscream
Grupa Deceptikony
Podgrupa -
Funkcja Zastępca Megatrona
Motto Brak
Przemiana w Cybertroniański odrzutowiec
Pochodzenie Nieznane
Seria Transformerzy: Cybertron
Polski dubbing Mieczysław Morański

Podobnie jak we wcześniejszych utworach, w tym serialu Starscream jest pozbawionym skrupułów zdrajcą. Zdradza Megatrona w 23 odcinku pt. Pułapka i zamyka go i jego podwładnych w wielkiej kuli. Przez czas ich uwięzienia, póki nie uwolnił ich Scourge, Starscream przejmuje dowództwo nad armia i odbiera (w odcinku 24) Autobotom szyfr Omegi i trzy Klucze. Na wulkanicznej wyspie zmienia się w olbrzyma (odcinek 29).

Galvatron, wcześniejszy Megatron, zemścił się w odcinku 46 Starcie. Po zaciekłej walce wygrywa, choć z trudem. Starscream został wówczas zniszczony.

Transformers Animated[edytuj | edytuj kod]

W serialu TF:A Starscream podłożył Megatronowi ładunek, który przeciążył jego systemy i doprowadził do rozbicia na Ziemi wraz ze statkiem Autobotów. Starscream przez 50 lat tułał się po kosmosie, aż dotarł na Ziemię. Jego próby zdobycia Wszechiskry i władzy skończyły się na tym, że Megatron śmiertelnie go ranił, jednak fragment rozbitej Wszechiskry utkwił mu w głowie, doprowadzając do nieśmiertelności Starscream'a. Tworząc armię swoich klonów, Starscream szykuje się do natarcia na Ziemię.

Przypisy

  1. Imię czasem używane na kasetach VHS Generacji I z polskim lektorem.