Starszy zboru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 14:30, 18 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Starszy zboru (gr πρεσβυτερος, presbyteros) – przywilej w niektórych chrześcijańskich kościołach i związkach wyznaniowych.

Protestantyzm

Starszy metodystyczny błogosławi Wieczerzę Pańską

W wielu Kościołach protestanckich, niezależnie od urzędu pastora, istnieje także funkcja starszego zboru. Niektóre społeczności mają więcej niż jednego starszego, skupiając ich w radzie starszych. W większości denominacji starszymi zboru są osoby świeckie, choć np. w niektórych kościołach metodystycznych funkcję tę sprawują starsi duchowni. Niektóre wspólnoty ordynują na to stanowisko również kobiety.

W Polsce urząd starszych zboru występuje m.in. w:

Świadkowie Jehowy

Zebranie Świadków Jehowy prowadzone przez starszego zboru w Sali Królestwa (Portugalia)
Nadzorca podróżujący przemawia na kongresie (Sosnowiec, 2010)

Funkcja starszego zboru funkcjonuje w społecznościach badackich, takich jak: Świadkowie Jehowy, Świecki Ruch Misyjny „Epifania” czy Zrzeszenie Wolnych Badaczy Pisma Świętego.

W zborach Świadków Jehowy starszym zboru, zwanym również nadzorcą zboru jest ochrzczony mężczyzna sprawujący nadzór nad zborem[1]. Biblijne kryteria wyboru: 1Tm 3:1–7, Tyt 1:5–9 także: Jk 3:13, 17, 18. W organizacji Świadków Jehowy funkcja starszego zboru odpowiada biblijnej funkcji prezbitera (gr. πρεσβυτερος, presbyteros). Nie ma ograniczeń co do liczebności starszych (nadzorców) w jednym zborze. Starszy, który przestałby spełniać te kryteria, traci funkcję[2][3].

Starszy jest zalecany przez miejscowe grono starszych zboru, spośród sług pomocniczych usługujących w zborze. W trakcie wizyty w danym zborze nadzorca obwodu, po omówieniu zaleceń z miejscowym gronem starszych oraz po poznaniu kandydatów do zamianowania, mianuje ich na starszych i sług pomocniczych w danym zborze[4].

Starszy nie wyróżnia się spośród innych członków zboru, ani ubiorem ani tytułami. Nie otrzymuje żadnych gratyfikacji za sprawowanie tej funkcji[5]. Starszy przewodzi w działalności kaznodziejskiej zboru, naucza w nim oraz udziela pokrzepienia, rad oraz zachęt duchowych pozostałym członkom zboru[6].

Zadania

W zborze starszym (nadzorcom) przydzielane są funkcje[7]:

  • koordynator grona starszych – prowadzi spotkania wszystkich (grona) starszych danego zboru, jest odpowiedzialny za harmonijną współpracę w tym gronie. Przydziela prowadzenie punktów starszym i sługom pomocniczym w programie zebrania Chrześcijańskie życie i służba, konsultując przydziały z nadzorcą tego zebrania. Przydziela również lektorów do odczytywania akapitów na studium Strażnicy oraz w punkcie zborowe studium Biblii. Najczęściej też układa program (tzn. przydziela mówców do danego tematu i terminu) wykładów biblijnych, wygłaszanych na zebraniach w miejscowej Sali Królestwa i zajmuje się lokalnymi sprawami organizacyjnymi zboru. W razie klęski żywiołowej kontaktuje się z nadzorcami grup, by ocenić sytuacje[8]. Koordynator grona starszych nie czuje się ważniejszy od pozostałych starszych[9];
  • sekretarz – zajmuje się zapiskami zborowymi, na bieżąco informuje starszych o nadejściu ważnych listów do zboru, kompletuje sprawozdania miesięczne z działalności kaznodziejskiej miejscowych Świadków Jehowy;
  • nadzorca służby – planuje regularne wizyty w grupach służby, organizuje zborowe zbiórki do służby polowej, zajmuje się sprawami służby kaznodziejskiej zboru, sprawuje nadzór nad tymi sługami pomocniczymi, którzy opiekują się publikacjami i terenami do głoszenia na terenie zboru;

Tych trzech nadzorców tworzy miejscowy Zborowy Komitet Służby – wypełniają i podpisują różne formularze, np. zestawienia i zamówienia na publikacje Świadków Jehowy (otrzymują je od sług pomocniczych – sługi literatury i sługi czasopism), czuwają nad kontami zboru (dobrowolne datki ze skrzynek na Sali Królestwa). Rozważają prośby o udostępnienie Sali Królestwa na uroczystości ślubne i pogrzebowe członkom wspólnoty, przydzielają głosicieli do grup służby. Zatwierdzają zgłoszenia do stałej i pomocniczej służby pionierskiej. Działają pod nadzorem wszystkich starszych zboru.

  • nadzorca grupy służby – opiekuje się przydzieloną mu grupą (10–15 głosicieli). Pomaga również w zbieraniu od głosicieli w danej grupie, comiesięcznych sprawozdań z działalności kaznodziejskiej przekazując je potem sekretarzowi zboru, organizuje grupowe zbiórki do służby polowej wspiera duchowo wszystkich członków grupy w działalności ewangelizacyjnej i interesuje się ich kondycją duchową; wspiera i szkoli sług pomocniczych i innych głosicieli w grupie oraz dokonuje wizyt pasterskich z innym starszym lub sługą pomocniczym u osób należących do grupy, którą nadzoruje; nadzoruje grupowe sprzątanie Sali Królestwa po każdym zebraniu;
  • prowadzący studium Strażnicy – przewodniczy w tym cotygodniowym zebraniu, odbywającym się w Sali Królestwa;
  • nadzorca zebrania chrześcijańskie życie i służba – najczęściej przewodniczy w zebraniu o nazwie Chrześcijańskie życie i służba; współpracuje z koordynatorem zboru w przydzielaniu punktów oraz pokazów ćwiczebnych przeprowadzanych na tym zebraniu; opiekuje się również biblioteką zborową w Sali Królestwa[10].

Co tydzień różni starsi (oraz słudzy pomocniczy), przedstawiają punkty w programie zebrań zborowych, wygłaszają również publiczne wykłady biblijne, współpracują z pionierami i głosicielami w służbie kaznodziejskiej, starsi co tydzień na zmianę prowadzą zborowe studium Biblii.

Starsi również spotykają się z kandydatami na głosiciela czy kandydatami do chrztu omawiając z nimi podstawowe wymagania biblijne[11]. Odwiedzają poszczególnych członków na tzw.wizytach pasterskich, zachęcając ich i udzielając rad biblijnych[12]. W przypadku kiedy okaże się, że ochrzczony członek zboru postępuje wbrew zasadom biblijnym lub publicznie odejdzie od istotnej doktryny wiary, czy popełni jakiś grzech, a nie okaże szczerej skruchy i głębokiego żalu za swoje złe postępowanie, starsi zboru powołują spośród swego grona trzyosobowy Komitet Sądowniczy, który może go wykluczyć ze społeczności, a po pewnym czasie, gdy zmieni swe postępowanie ten sam komitet może go przywrócić do społeczności wyznawców[13][14].

Inne funkcje

  • nadzorca obwodu – starsi zamianowani przez Ciało Kierownicze Świadków Jehowy[4], którzy składają co pół roku wizyty w zborach (trwające od wtorku do niedzieli), tworzących obwód (ok. 20 zborów). Podczas tej wizyty starszy (jeżeli ma żonę, to wraz z nią), poświęca czas na osobiste rozmowy z członkami zboru (na zebraniach, w czasie służby kaznodziejskiej, w trakcie posiłków itp.). Wygłasza okolicznościowe przemówienia na zebraniach (wykłady), spotyka się również z miejscowymi pionierami, starszymi zboru i sługami pomocniczymi. Nadzorca obwodu odpowiada również za zgromadzenia obwodowe[15]. Ze względu na wykonywanie specjalnego zadania, nadzorca obwodu należy do Ogólnoświatowej Wspólnoty Specjalnych Sług Pełnoczasowych Świadków Jehowy[16];
  • Komitet Oddziału – w każdym Biurze Oddziału Świadków Jehowy na świecie co najmniej trzech doświadczonych nadzorców, którzy nadzorują działalność kaznodziejską w kraju lub krajach, które mu podlegają (w tych ostatnich jest Komitet Kraju), członków Komitetu Oddziału mianuje bezpośrednio Ciało Kierownicze Świadków Jehowy[17].

Starsi mogą też nadzorować również inne działy (funkcjonujące na zasadzie wolontariatu)[7]m.in.:

  • budowlany (Lokalny Dział Projektowo-Budowlany);
  • humanitarny (Komitet Pomocy Doraźnej);
  • medyczny (Komitet Łączności ze Szpitalami, Grupy Odwiedzania Chorych);
  • organizacyjny (Komitet Kongresu, Komitet Użytkowania Sali Królestwa, Komitet Użytkowania Sali Zgromadzeń i inne)

Szkolenia

Starsi zboru biorą udział w przeznaczonych dla nich specjalnych szkoleniach:

  • Kurs Służby Królestwa ze specjalnym podręcznikiem Paście trzodę Bożą” (1 Piotra 5:2) – organizowane przez Ciało Kierownicze dla nadzorców podróżujących, starszych zboru oraz osobne dla sług pomocniczych, wprowadzone 9 marca 1959 w South Lansing w Stanach Zjednoczonych, trwający wówczas miesiąc[18], obecnie przeprowadzane na całym świecie. W 1966 kurs skrócono do dwóch tygodni. W 1972 wydano nowy podręcznik – Kurs Służby Królestwa. Od 1977 wszyscy starsi zboru korzystają z 15-godzinnego szkolenia. Odtąd co kilka lat przeprowadza się je o różnej długości. Wydano pierwszą broszurę z serii „Uważajcie na samych siebie i na całe stado”. Od 1984 z kursu korzystają również – osobno – słudzy pomocniczy[19]. W 1991 wydano nowy podręcznik „Zważajcie na samych siebie i na całą trzodę”, a w 2010 obecny. Ostatni taki kurs – dla starszych zboru oraz sług pomocniczych – miał miejsce na przełomie 2010/2011, a tylko dla starszych – pod koniec 2014 roku. Nie jest żadnym seminarium duchownym. Kładzie nacisk na obowiązki religijne w zborach, szkolenie do opiekowaniem się powierzoną im trzodą i wywiązywania z zadań organizacyjnych. Omawia się aktualną sytuację w zborach, widoczne tendencje oraz zaistniałe potrzeby[20][21];
  • Kurs dla Starszych – pięciodniowe, wprowadzone w 2008 w Stanach Zjednoczonych, w celu podniesienia duchowych kwalifikacji, od 2011 organizowany jest we wszystkich krajach (w Polsce do 2013 skorzystało z niego ponad 4370 starszych zboru)[22]. Ma za cel pomóc starszym zboru kształtować usposobienie duchowe i wywiązywać się z zadań w zborze[21];
  • Niektórzy ze starszych zboru także w dodatkowych, m.in. będąc doświadczonym pionierem i gotowym opuścić rodzinne strony i działać tam, gdzie są potrzeby w Kurs dla Ewangelizatorów Królestwa. Nadzorcy obwodu – oraz (jeśli są żonaci) ich małżonki – korzystają z specjalnego dwumiesięcznego Kursu dla Nadzorców Obwodu i Ich Żon (w Polsce do marca 2014 odbyło się jedenaście takich kursów (klas))[23][24][21].

Zobacz też

Przypisy

  1. Jaka jest rola starszych zboru?. „Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?”, s. 18, 2014. 
  2. Nadzorca. „Wnikliwe poznawanie Pism tom 2”. s. 124, 125. 
  3. Starszy. „Wnikliwe poznawanie Pism tom 2”. s. 787–790. 
  4. a b Jak w poszczególnych zborach są mianowani starsi i słudzy pomocniczy?. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 28, 15 listopada 2014. 
  5. Watchtower: Czy Świadkowie Jehowy mają duchownych, którzy pobierają opłaty za swoje posługi?. jw.org. [dostęp 2014-08-31].
  6. Pasterze, naśladujcie Największych Pasterzy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 26–30, 15 listopada 2013. 
  7. a b Zorganizowani do spełnienia woli Jehowy. Towarzystwo Strażnica, 2015, s. 37–49.
  8. Królestwo Boże panuje!. Towarzystwo Strażnica, 2014, s. 214.
  9. Królestwo Boże panuje!. Towarzystwo Strażnica, 2014, s. 118–121.
  10. Jaką pomoc stanowi dla nas biblioteka w Sali Królestwa?. „Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?”, s. 30, 2014. 
  11. Dlaczego należy się ochrzcić?. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 13, 1 kwietnia 2002. 
  12. Chrześcijańscy starsi — ‛współpracownicy ku naszej radości’. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 29–31, 15 stycznia 2013. 
  13. Watchtower: Czy zrywacie wszelkie kontakty z byłymi członkami waszej religii?. jw.org. [dostęp 2014-09-01].
  14. „Pasterze odpowiadający memu sercu”. „Jeremiasz przekazuje nam słowo od Boga”, s. 128–139, 2014. 
  15. Jak pomagają nam nadzorcy obwodów?. „Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?”, s. 20, 2014. 
  16. Watchtower. „Co ślubujesz, spełnij”. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 3–8, kwiecień 2017. Towarzystwo Strażnica. ISSN 1234-1150. 
  17. Jak jest zorganizowana praca Biura Oddziału?. „Kto dzisiaj wykonuje wolę Jehowy?”, s. 25, 2014. 
  18. Czy jesteś przygotowany do ocalenia?. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 24, 15 maja 2006. 
  19. Rocznik Świadków Jehowy 2003. Nowy Jork: Towarzystwo Strażnica, 2003, s. 16.
  20. Teokratyczne szkolenia wyrazem miłości Jehowy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 13-17, 15 września 2012. 
  21. a b c Szkolenie poddanych Królestwa. [w:] Królestwo Boże panuje! [on-line]. jw.org, 2014. s. 188.
  22. Teokratyczne szkolenia wyrazem miłości Jehowy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 13–17, 15 września 2012. 
  23. Ogłoszenia. „Nasza Służba Królestwa”, s. 4, luty 2014. 
  24. Teokratyczne szkolenia wyrazem miłości Jehowy. „Strażnica Zwiastująca Królestwo Jehowy”, s. 15, 15 września 2012.