Start-up

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Start-up – firma lub tymczasowa organizacja stworzona w celu poszukiwania modelu biznesowego, który gwarantowałby jej rozwój. Firmy te mają zwykle krótką historię, są w fazie rozwojowej i aktywnie poszukują nowych rynków[1].

Nazwa ta stosowana jest zwykle na określenie nowo powstałych stron opartych na technologii Web 2.0, często tworzonych w ramach młodych przedsiębiorstw działających w Internecie. Termin ten stał się popularny podczas bańki internetowej, kiedy powstawało dużo firm tego typu (nazywanych dot comami). W tym okresie aktywność start-upów szczególnie widoczna była w Dolinie Krzemowej.

Przedsiębiorstwa start-up powstać mogą w dowolnej branży, jednak najczęściej związane są z nowymi technologiami. Do ich cech charakterystycznych zalicza się:

  1. niskie koszty rozpoczęcia działalności,
  2. wyższe niż w przypadku "standardowych" przedsięwzięć ryzyko,
  3. potencjalnie wyższy w stosunku do "standardowych" przedsięwzięć zwrot z inwestycji.

Jedną z metod finansowania projektów rozpoczynanych jako start-up jest korzystanie z funduszy venture capital lub z pomocy aniołów biznesu. Momentem, w którym firma przestaje być uważana za start-up może być osiągnięcie zysku, fuzja lub przejęcie.

Przykładami projektów rozpoczynających jako start-up są m.in. Facebook, Google czy Nasza klasa. Od 2010 r. odbywa się w Warszawie coroczna edycja programu Startup Weekend Warsaw, którego celem jest promocja projektów uczestników z całej Polski[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. steveblank.com
  2. Startup Weekend Warsaw w PRNews (Dostęp: 2011-11-24)