SteamOS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
SteamOS
Producent Valve Corporation
Aktualna wersja 1.0 Alchemist
Wydana 13 grudnia 2013
Jądro Monolityczne jądro Linux
Licencja Open Source
Oficjalna strona systemu

SteamOS – system operacyjny oparty na jądrze Linux. Pierwsza wersja beta została udostępniona 13 grudnia 2013, która nosi nazwę kodową Alchemist[1]. Rozwojem systemu zajmuje się Valve Corporation. Docelowo przeznaczony jest na urządzenia typu Steam Machines, ale możliwe jest także zainstalowanie go na komputerach PC[2].

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

SteamOS jest przeznaczony przede wszystkim do gier komputerowych. Został on oparty o popularną dystrybucję Debian (w wersji stabilnej Wheezy), która posłużyła m.in. jako podstawa Ubuntu[3]. Producent zapowiada, że wkrótce mają zostać udostępnione nowe funkcje takie, jak blokada rodzicielska (rodzice będą mogli zablokować dzieciom możliwość grania w gry dla dorosłych), czy streamowanie gier z platform Windows oraz OS X, aby zapewnić obsługę gier niekompatybilnych z Linuksem[4]. SteamOS posiada dwa domyślne profile, pozwalające pracować w domyślnym trybie Big Picture oraz w tradycyjnym pulpicie opartym na środowisku GNOME Shell. Jako że system jest skupiony głownie na grach, wiele domyślnych w Debianie aplikacji zostało usuniętych z podstawowego systemu, jednak Valve zaznacza, że repozytoria są zgodne i można doinstalować dodatkowe pakiety.

Przypisy

  1. Piotrek66 (cdaction.pl): Testowa wersja SteamOS już jest!. CD-Action, 14 grudnia 2013. [dostęp 15 grudnia 2013].
  2. spikain (cdaction.pl): Valve ogłosiło swój system operacyjny - SteamOS. Jest i kolejne odliczanie. CD-Action, 24 września 2013. [dostęp 1 października 2013].
  3. scottlu: SteamOS FAQ. Steam, 13 grudnia 2013. [dostęp 15 grudnia 2013].
  4. Ender (gry-online.pl): Valve zapowiada nowy system operacyjny Steam OS. GRY-OnLine, 23 września 2013. [dostęp 1 października 2013].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]