Stearman PT-17 Kaydet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Boeing Stearman
Boeing Stearman
Dane podstawowe
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent Boeing
Typ samolot szkolno-treningowy, sportowy, rolniczy
Konstrukcja metalowa
Załoga 2
Dane techniczne
Napęd 1 × Continental R-670-5
Moc 164 kW
Wymiary
Rozpiętość 9,81 m
Długość 7,39 m
Wysokość 2,79 m
Masa
Własna 878 kg
Osiągi
Prędkość maks. 198 km/h
Pułap 3400 m
Zasięg 800 km
Dane operacyjne
Użytkownicy
Stany Zjednoczone

Stearman model 75[1], znany także jako Stearman, Boeing Stearman (firma Stearman została wykupiona przez Boeinga w 1934) czy Kaydetdwupłatowy, dwumiejscowy samolot szkolno-treningowy używany przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAAC, USAAF) i marynarkę wojenną (US Navy) w latach 30. i 40. XX wieku, aż do zakończenia II wojny światowej.

Po wojnie tysiące samolotów tego typu trafiło na rynek cywilny gdzie służyły jako popularne samoloty sportowe i rolnicze.

W Polsce jest tylko jeden Boeing Stearman. Samolot ten jest najstarszym samolotem zarejestrowanym w Polsce, jego oznaki rejestracyjne to SP-YWW.

Egzemplarz ten o numerze seryjnym 75-1204 to wersja zbudowana dla Marynarki Wojennej o oznaczeniu N2S-3 z silnikiem Continental W670 o mocy 220 HP, który napędza drewniane śmigło MT.

Samolot opuścił fabrykę w Wichita dokładnie 12-ego marca 1941 roku. Cena zakupu wynosiła 6.591 $ (odpowiednik ok. 100.000 $ w dzisiejszej walucie).

Podczas służby dla US NAVY wykonywał loty w Kansas, Indianie oraz Teksasie. Ostatnie zapisy w dokumentacji prowadzą do bazy US NAVY w Corpus Christi w stanie Teksas gdzie nasz Stearman zakończył służbę dnia 17-ego września 1944 roku.

Po Wojnie samolot został odkupiony od wojska przez firmę Desota Flying Service i wykonywał loty agrolotnicze w stanie Teksas. Po kilkunastu latach pracy polegającej na opryskiwaniu pól w okolicach Houston samolot został zakupiony przez pilota -weterana II Wojny Światowej, który użytkował go prywatnie.

W 2009 roku, kolejny właściciel Thomas Newell rozpoczął trwającą 3 lata kompletną renowację samolotu polegającą na remoncie silnika, wymianie elementów skrzydeł, montażu nowej instalacji elektrycznej, paliwowej oraz hamulcowej.

Samolot został pokryty nowym płótnem, a wszystkie elementy płatowca zostały wymienione na nowe lub odtworzone według historycznej dokumentacji.

Od wiosny 2014 roku Stearman Sp-YWW lata nad Polskim niebem. Więcej informacji można znaleźć na stronie Stearman.pl.

Przypisy

  1. Stearman.pl: [www.stearman.pl Stearman.pl]. [dostęp 2015-01-17].