Stefan Danaiłow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stefan Danaiłow
Stefan Danailov.jpg
Data urodzenia 9 grudnia 1942
Minister kultury
Przynależność polityczna Bułgarska Partia Socjalistyczna
Okres urzędowania od 17 sierpnia 2005
do 27 lipca 2009
Poprzednik Nina Cziłowa
Następca Weżdi Raszidow
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Stefan Łambow Danaiłow (bułg. Стефан Ламбов Данаилов; ur. 9 grudnia 1942 w Sofii), bułgarski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, pedagog oraz polityk lewicowy, członek Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, deputowany na Zgromadzenie Narodowe 40. i 41. kadencji (2005-2009 i od 2009), minister kultury w rządzie Sergeja Staniszewa (2005-2009).

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy wystąpił na dużym ekranie w wieku ośmiu lat w filmie Sledite ostawat. Chociaż wielokrotnie podkreślał, że nie chce być aktorem, w końcu postanowił studiować w Bułgarskiej Akademii Teatralnej (VITIZ), którą ukończył w 1966 roku. Największą popularność wśród masowej widowni przyniosła mu rola majora Dejanowa w serialu Na wseki kiłometyr (1969). W teatrze (związany jest z Teatrem Narodowym w Sofii) grał w repertuarze klasycznym (m.in. wcielał się w postaci Don Juana, Hamleta oraz Stawrogina w adaptacji Biesów), a także współczesnym; w 1978 roku zagrał Camille'a Desmoulinsa w Sprawie Dantona Stanisławy Przybyszewskiej, reżyserowanej na deskach sofijskiego Teatru Armii Ludowej przez Andrzeja Wajdę.

Jest również pedagogiem, wykładowcą w VITIZ-ie.

17 sierpnia 2005 roku został ministrem kultury w gabinecie Sergeja Staniszewa. Osiem lat wcześniej był kandydatem BPS do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale wówczas na jego osobę nie zgodził się Związek Sił Demokratycznych[1]. Na stanowisku ministra utrzymał się aż do końca kadencji.

We wrześniu 2011 został przedstawiony jako kandydat socjalistów w wyborach prezydenckich na wiceprezydenta u boku Iwajły Kałfina[2]. Ich konkurentami w walce o urząd prezydencki będą były minister rozwoju regionalnego Rosen Plewnelijew z rządzącej partii GERB oraz była komisarz Unii Europejskiej Meglena Kunewa (niezależna).

Przypisy