Stempel okolicznościowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykład stempla okolicznościowego

Stempel okolicznościowystempel pocztowy stosowany z okazji organizowanych imprez, jubileuszy, targów, wystaw itp. Używany jest zazwyczaj przez jedną lub kilka placówek pocztowych wyznaczonych do jego rozpowszechniania. Jest on większy od codziennego stempla pocztowego, z okolicznościowym napisem i najczęściej rysunkiem propagującym dane wydarzenie. Najstarszy znany stempel pochodzi z Wielkiej Brytanii z roku 1851.

Historia[edytuj | edytuj kod]

We Wrocławiu używane były od końca XIX wieku. Początkowo sporadycznie, a od 1913 coraz częściej. Po II wojnie światowej stały się bardzo popularne. Pierwszy stempel okolicznościowy w tym czasie użyty został na Dolnym Śląsku w sierpniu 1945 roku z okazji zjazdu przemysłowego Ziem Odzyskanych. Dało to początek corocznej akcji stosowania na Dolnym Śląsku kilku do kilkunastu rocznie stempli okolicznościowych związanych tematycznie z aktualnymi wydarzeniami w śląskich miastach[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krajowa Wystawa Filatelistyczna „Wrocław 2000”. Katalog, Wrocław 2000, s. 15-16

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tadeusz Hampel (red.): Encyklopedia Filatelistyki. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1993, s. 528. ISBN 83-01-11373-1.