Sten Tolgfors

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sten Tolgfors
Estpresident 1c300 5288 (cropped).jpg
Data i miejsce urodzenia 17 lipca 1966
Forshaga
Minister obrony Szwecji
Przynależność polityczna Umiarkowana Partia Koalicyjna
Okres urzędowania od 2007
do 2012
Poprzednik Mikael Odenberg
Następca Karin Enström
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Sten Tolgfors (ur. 17 lipca 1966 w Forshadze) – szwedzki polityk, parlamentarzysta, minister handlu w latach 2006–2007 i następnie do 2012 minister obrony.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia z zakresu nauk politycznych na Uniwersytecie w Örebro. Pracował w Szwedzkim Czerwonym Krzyżu, a następnie jako doradca polityczny w Ministerstwie Przemysłu i Handlu. W pierwszej połowie lat 90. był członkiem władz krajowych organizacji młodzieżowej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej, a także przez trzy lata radnym miasta Örebro.

W 1994 po raz pierwszy uzyskał mandat posła do Riksdagu z listy konserwatystów. Od tego czasu skutecznie ubiegał się o reelekcję w każdych kolejnych wyborach. W 2002 został powołany do zarządu swojego ugrupowania.

Po wygranych przez centroprawicową koalicję wyborach parlamentarnych w 2006 objął stanowisko ministra handlu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w gabinecie Fredrika Reinfeldta. Rok później został ministrem obrony, zastępując Mikaela Odenberga. Utrzymał to stanowisko także po wyborach w 2010, w których również uzyskał reelekcję do Riksdagu. Z rządu odszedł w 2012, rok później złożył mandat poselski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]