Stepnica (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stepnica
gmina miejsko-wiejska
Herb
Herb gminy
Województwo zachodniopomorskie
Powiat goleniowski
Burmistrz Andrzej Wyganowski
Powierzchnia 293,22 km²
Liczba sołectw 16
Liczba miejscowości 19
Ludność (2008)
 • liczba ludności
 • gęstość

4770
16 osób/km²
Strefa numeracyjna 91
Tablice rejestracyjne ZGL
Położenie gminy na mapie powiatu
Stepnica gm.png
Plan gminy
Stepnica (gmina) location map.png
TERYT 3204072
Urząd gminy
ul. Kościuszki 4 72-112
Strona internetowa gminy
Biuletyn Informacji Publicznej gminy

Stepnica (1945-46 gmina Stobnica) – gmina miejsko-wiejska (od 1 stycznia 2014 r.[1]) położona w województwie zachodniopomorskim, w zachodniej części powiatu goleniowskiego. Do 31 XII 1998 r. wchodziła w skład województwa szczecińskiego. Siedzibą gminy jest Stepnica.

Gmina stanowi 18,1% powierzchni powiatu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Gmina Stepnica położona jest na Równinie Goleniowskiej i w Dolinie Dolnej Odry, na wschodnim wybrzeżu Zalewu Szczecińskiego między Zatoką Skoszewską a Zatoką Stepnicką i Zatoką Wódzką, oddzielonych Wichowską Kępą.

Sąsiednie gminy:

¹poprzez Zalew Szczeciński

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Dane z 30 czerwca 2008[2]:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób  % osób  % osób  %
populacja 4.770 100 2.386 50,0 2.384 50,0

Gminę zamieszkuje 6,0% ludności powiatu. Na 1 km² przypada 16 osób – tym samym jest to gmina o najmniejszej gęstości zaludnienia w powiecie.

Warunki przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Gmina Stepnica (część zachodnia, widok w kierunku północno-wschodnim z Roztoki Odrzańskej) od prawej Świętowice, Zatoka na Palach, Kopice

Wschodnie wybrzeże na którym położona jest gmina, sąsiaduje z wyjątkowo płytkimi wodami (w Czarnocinie do 4,5 km woda ma jedynie ok. 1 m głębokości). Południowo-zachodnie wybrzeża gminy to fragment Roztoki Odrzańskiej. Są to niskie wybrzeża torfowiskowe, sąsiadujące z obszarami bagiennymi, objętymi ochroną przez florystyczne i faunistyczne rezerwaty przyrody. Znajdują się tam torfowiska niskie i lasy bagienne – olsy i łęgi. Występuje tam wiele rzadkich gatunków ptaków wodno-błotnych, roślinności szuwarowej i torfowiskowej oraz innych przedstawicieli zwierząt i roślin. W zachodniej części gminy znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Białodrzew Kopicki, Czarnocin oraz Wilcze Uroczysko. Tereny wybrzeży zalewu i Roztoki Odrzańskiej objęte są ochroną przez Europejską Unię Ochrony Wybrzeża. Wschodnia część gminy to Równina Goleniowska oraz bory sosnowe i lasy mieszane Puszczy Goleniowskiej, są to w większości lasy wykorzystywane gospodarczo, jednak ich krajobrazy i przyroda przyciągają turystów. Istnieją również nieco głębiej położone i słabiej poznane partie puszczy, w których kryją się leśne jeziorka. Główną rzeką w gminie jest Gowienica dostępna dla kajaków, płynąca przez Widzieńsko, wijąca się przez puszczę i wpadająca do Zatoki Stepnickiej w Stepniczce. Większość zachodniej części gminy stanowią tereny podmokłe. W podstepnickim Świbinie znajduje się Ośrodek Edukacji Leśnej i ścieżka dydaktyczna, pokazująca życie mieszkańców puszczy. Lasy w gminie podlegają pod Nadleśnictwo Goleniów.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Gmina Stepnica (część zachodnia, widok w kierunku wschodnim z Roztoki Odrzańskej) od lewej Gąsierzyno, a w tle Góra Zielonczyn

Atrakcyjność turystyczna gminy Stepnica wynika przede wszystkim z położenia nad wodą. W Stepnicy znajduje się duża strzeżona plaża z zapleczem gastronomicznym i dobra baza noclegowa (kemping, tawerna, gospodarstwa agroturystyczne). Do ważnych punktów należy również przystań jachtowa. Niewątpliwą atrakcją turystyczną są zabytki wsi: kościół klasycystyczny i ryglowa tawerna. Stepnica musi jednak stawiać na turystów pragnących dobrze wypocząć nad wodą. W innych miejscowościach (Piaski Małe, Gąsierzyno, Kopice) także znajdują się plaże. W Gąsierzynie znajduje się hotel „Mustang”, zaś kilka wsi w tym rejonie gminy posiada stadniny koni, sprzyjające rozwojowi turystyki konnej. Drugim dużym ośrodkiem turystycznym jest Czarnocin, z dobrą bazą noclegową (ok. 150 miejsc). Znajdujące się tutaj Szkoła Aktywnego Wypoczynku „Frajda” i Ośrodek „Gumiś” stawiają na obozy sportowe i wypoczynek. Czarnocin zachęca również piękną plażą i płytkimi wodami zalewu, zachęcającymi do uprawiania windsurfingu. Ważnym atutem gminy jest również Gowienica, szlak kajakowy i dobre miejsce do wędkowania. W Widzieńsku nad tą rzeką znajduje się plaża i miejsca biwakowe. W tej samej wsi znajduje się również ośrodek wypoczynkowy Akademii Rolniczej w Szczecinie. Wędkarzy przyciągają do gminy również liczne kanały (Budzień, Czarnocin). Atrakcjyjne są również tereny Puszczy Goleniowskiej, stanowiące doskonałe miejsce dla myśliwych, zbieraczy grzybów i jagód. Cały teren gminy może zaciekawić turystów pieszych i rowerowych, jak również miłośników dzikiej przyrody.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Położenie nad Zalewem Szczecińskim sprzyja rozwojowi gospodarki wodnej. W Stepnicy znajduje się port rybacki i przeładunkowy o znaczeniu lokalnym. Wieś nie posiada dużego przemysłu rybnego, przez co nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości. Gmina Stepnica nie jest gminą przemysłową. Największe zakłady znajdują się w Stepnicy i jest to tartak należący do szwedzkiej grupy Sweedwood Poland. W Bogusławiu znajduje się zakład przemysłu paszowego, należący do firmy Andreas. Pozostała część wsi nastawiona jest na rolnictwo i gospodarkę leśną.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Drogi[edytuj | edytuj kod]

Gmina nie jest położona na głównych szlakach komunikacyjnych, najbliższą drogą krajową jest droga krajowa nr 3, przechodząca przez niewielki fragment gminy na wschód od Widzieńska. Miejscowości posiadają, przez dość dobrze rozbudowaną sieć asfaltowych dróg kołowych, połączenia z tą trasą, prowadzącą nad morze i do Szczecina. Do Stepnicy prowadzi droga wojewódzka nr 112 łącząca wieś z Modrzewiem (16 km) i dalej do Goleniowa (24 km) oraz lokalna przez Żarnowo do Wolina. Stepnica leży w strefie oddziaływań Goleniowa i Szczecina, przez co ma duże szanse rozwoju w dziedzinie transportu.

Kolej[edytuj | edytuj kod]

Stepnica uzyskała połączenie kolejowe (kolej wąskotorowa, szerokość 1000 mm) w 1903 r. po połączeniu wsi Łoźnicy z Golczewem. W 1979 r. część tej linii z Łoźnicy do Stepnicy została zamknięta.

Transport morski[edytuj | edytuj kod]

W gminie znajduje się port jachtowy, stanowiący przystań turystyczną, nie wykorzystywany przez firmy transportowe. Droga wodna pozostaje niewykorzystaną możliwością gminy w dziedzinie transportu.

W gminie czynne są 2 urzędy pocztowe: Żarnowo Szczecińskie (nr 72-111) i Stepnica (nr 72-112)

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Bogusławie, Budzień, Czarnocin, Gąsierzyno, Jarszewko, Kopice, Łąka, Miłowo, Piaski Małe, Racimierz, Stepniczka, Widzieńsko, Zielonczyn, Żarnowo i Żarnówko
  • Osady leśne:
Borowice, Krokorzyce
  • Gajówki:
Rogów.

Przypisy

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy (Dz. U. z 2013 r. poz. 869)
  2. Lucyna Nowak, Joanna Stańczyk, Agnieszka Znajewska. Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym (Stan w dniu 30 VI 2008 r.). , 2008. Warszawa: Główny Urząd Statystyczny. ISSN 1734-6118 (pol.). [zarchiwizowane z adresu 2012-01-17]. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]