Stypendium Naukowe im. Gabriela Daniela Fahrenheita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Stypendium Naukowe prezydenta Miasta Gdańska im. Gabriela Daniela Fahrenheita (ang. G. D. Fahrenheit Scholarship) – pierwsze w Polsce stypendium przeznaczone na finansowanie studiów zagranicznych. Program stypendialny został rozpoczęty w 2005 roku z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stypendium przyznawane jest co roku kilkunastu absolwentom matury międzynarodowej lub innym najwybitniejszym maturzystom.

Cel[edytuj | edytuj kod]

Celem stypendium jest umożliwienie najzdolniejszym absolwentom szkół średnich będących mieszkańcami Gdańska podjęcie studiów na renomowanych uczelniach zagranicznych. Stypendium ma być na tyle wysokie aby w dużej mierze pokryć koszty utrzymania na studiach.

W ten sposób władze miasta Gdańska chcą przyczynić się do tworzenia przyszłych elit intelektualnych miasta i kraju. Stypendyści mają służyć jako ambasadorowie miasta, którzy przyczynią się do promocji Gdańska i Polski zagranicą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po akcesji Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku Polscy maturzyści uzyskali prawo równego aplikowania i tych samych opłat na uczelniach europejskich, co osoby z innych krajów członkowskich. To spowodowało wielokrotne zmniejszenie opłat i zwiększenie przystępności studiów zagranicznych.

Szczególnie zainteresowani studiami zagranicznymi byli absolwenci Matury Międzynarodowej. Od 1993 roku III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni i od 2002 roku III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku prowadziło program Matury Międzynarodowej. W 2005 roku sukcesy absolwentów tych szkół w przyjęciu na prestiżowe uczelnie brytyjskie – Oksford, Cambridge, uczelnie Londyńskie, Warwick – stało się motywacją dla prezydenta Pawła Adamowicza do stworzenia projektu programu stypendialnego.

Początkowo program miał obejmować wyłącznie absolwentów Matury Międzynarodowej. W wersji ostatecznej jednak w szczególnych wypadkach obejmuje również osoby legitymujące się maturą polską o wybitnych osiągnięciach.

Program stypendialny został zapoczątkowany w 2005 roku, poprzez objęcie nim szesnastu gdańszczan. W 2006 roku przyznano 11 stypendiów. W przyszłości planowane jest coroczne przyznawanie ok. 10 stypendiów.

Przyznawanie stypendiów i obowiązki stypendystów[edytuj | edytuj kod]

Stypendia przyznawane są na podstawie osiągnięć naukowych abiturientów, aktywności społecznej, udziale w konkursach, osiągnięciach sportowych oraz rodzaju kierunku i uczelni. Kandydat musi złożyć wniosek o przyznanie stypendium do Kapituły Stypendialnej. Przedłużenie otrzymywania stypendium wymaga po roku złożenia sprawozdania ze studiów i weryfikacji przez Kapitułę.

Stypendysta ma obowiązek zdobywania wiedzy i umiejętności, a także reprezentowania i promowania Gdańska na uczelni oraz podejmowania pracy wolontariackiej.

Skład Kapituły Stypendialnej:

Patron[edytuj | edytuj kod]

Na patrona stypendium wybrano Gabriela Daniela Fahrenheita. Wybór tego urodzonego w Gdańsku fizyka, inżyniera i twórcy skali temperatury używanej w wielu krajach na całym świecie, ma na celu ukazanie wizji Gdańska jako miasta otwartego, ambitnego i inwestującego w naukę.

Stypendyści 2005[edytuj | edytuj kod]

2006[edytuj | edytuj kod]

2007[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]