Suicide Solution

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Suicide Solution
Utwór z repertuaru Ozzy’ego Osbourne’a
z albumu Blizzard of Ozz
Wydany 20 września 1980
22 sierpnia 1995 (pon. wyd.)
Nagrywany 22 marca-19 kwietnia 1980
Gatunek Heavy metal
Długość 4:16
Twórca Ozzy Osbourne
Randy Rhoads
Bob Daisley
Producent Ozzy Osbourne
Wytwórnia Jet Records
Epic Records
Lista utworów z albumu Blizzard of Ozz

 1. "I Don't Know"
 2. "Crazy Train"
 3. "Goodbye to Romance"
 4. "Dee" [instrumentalny]
 5. "Suicide Solution"
 6. "Mr. Crowley"
 7. "No Bone Movies"
 8. "Revelation (Mother Earth)"
 9. "Steal Away (The Night)"
Utwór po utworze

Suicide Solution – utwór wykonywany przez Ozzy'ego Osbourne'a. Jest to ostatni utwór na 1. stronie pierwszego studyjnego albumu (LP) – Blizzard of Ozz (1980) – tego angielskiego wokalisty. Wydanie utworu wraz z albumem wiązało się z kontrowersjami, które przysporzyły Osbourne'owi wiele problemów.

Kompozycja[edytuj | edytuj kod]

Riff do utworu został napisany przez gitarzystę formacji Randy'ego Rhoadsa. Wcześniej ten motyw był użyty przez muzyka w utworze "Force of Habit" zespołu Quiet Riot. Bob Daisley natomiast napisał tekst do "Suicide Solution".

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

 • Utwór został wydany przez Ozzy'ego Osbourne'a jako hołd dla przedwcześnie zmarłego wokalisty AC/DC Bona Scotta[1]. Muzyk usnął w samochodzie po alkoholowej libacji i we śnie śmiertelnie zakrztusił się własną treścią żołądkową. Śmierć Scotta miała miejsce 19 lutego 1980 r. w Londynie – blisko pół roku przed wydaniem albumu Blizzard of Ozz.
 • W 1985 r. skierowany został pozew przeciwko Ozzy'emu przez rodziców nastolatka z Kalifornii Johna McColluma, który zastrzelił się, słuchając utworu. Wnoszący oskarżenie twierdzili, że ich syn odebrał sobie życie pod wpływem tekstu "Suicide Solution" (tłumaczony błędnie jako "samobójcze rozwiązanie", właściwie chodzi o "samobójczą miksturę").

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy