Sulfanilamid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sulfanilamid
Sulfanilamid
Nazewnictwo
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C6H8N2O2S
Inne wzory H2N-C6H4-SO2NH2
Masa molowa 172,20 g/mol
Wygląd białe ciało stałe[1]
Identyfikacja
Numer CAS 63-74-1
PubChem 5333[2]
DrugBank APRD00438[3]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja
ATC J01 EB06
D06 BA05

Sulfanilamid (łac. Sulfanilamidum) – organiczny związek chemiczny, amid kwasu p-aminobenzenosulfonowego, najprostszy sulfonamid stosowany jako lek bakteriostatyczny.

Po podaniu doustnym łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, przenikając do tkanek i płynu mózgowo-rdzeniowego. Dawniej stosowany doustnie; jednak od połowy lat 70. XX w. jego stosowanie wewnętrzne w lecznictwie zostało zarzucone całkowicie. Związek wykazuje działanie bakteriostatyczne w stosunku do różnych bakterii, głównie gronkowców i paciorkowców. Mechanizm działania bakteriostatycznego uwarunkowany jest położeniem grupy aminowej w stosunku do grupy sulfamylowej w pozycji para. Wynika z tego podobieństwo strukturalne kwasu p-aminobenzoesowego. Dochodzi do wypierania tego kwasu ze związków wewnątrzkomórkowych. Powstają obce dla komórki substancje, uniemożliwiające tworzenie się, niezbędnego do życia komórki bakteryjnej kwasu foliowego.

Sulfanilamid znalazł zastosowanie w miejscowym leczeniu chorób skóry (przysypki [10-25%], maści [2%] i inne formy preparatów leczniczych). Stosowany niekiedy również w ginekologii (m.in. gałki dopochwowe, kremy). Może powodować reakcje alergiczne skóry, w tym niekiedy o ostrym przebiegu. Z tego powodu jest coraz rzadziej stosowany w lecznictwie.

Preparaty[edytuj | edytuj kod]

  • Sulfanilamidum subst. do receptury aptecznej 25 g – obecny wytwórca: Fagron GmbH (Niemcy)

Dawniej sulfanilamid był wytwarzany przez ZF Polpharma S.A. w postaci 25% zasypki (Pabiamid 25%) oraz jako subst. do receptury aptecznej. Obecnie nie wytwarzany przez polskiego producenta.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Sulfanilamid (ang. • niem.) w bazie IFA GESTIS. Institut für Arbeitsschutz der Deutschen Gesetzlichen Unfallversicherung (IFA). [dostęp 2010-08-17].
  2. Sulfanilamid – podsumowanie (ang.). PubChem Public Chemical Database.
  3. Sulfanilamid – karta substancji aktywnej (APRD00438) (ang.). DrugBank.
  4. 4,0 4,1 Sulfanilamid (ang.) w bazie ChemIDplus. United States National Library of Medicine. [dostęp 2010-08-17].

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.