Suszarka do ubrań

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Elektryczna suszarka do ubrań

Suszarka do ubrań - urządzenie służące do suszenia ubrań, obecnie najczęściej zasilane elektrycznie. Do takiej suszarki ubrania wkłada się do bębna, podobnie jak w pralce automatycznej, najczęściej po uprzednim ich upraniu.

Suszarki elektryczne były poprzedzane przez ręczne suszarki, a właściwie wyżymaczki, które nie tyle suszyły ubrania, ile odciskały je z wody, przez co czas schnięcia był krótszy. Mianem suszarki do ubrań (lub suszarki balkonowej) określa się także rodzaj składanego stelażu, na którym rozwiesza się mokre ubrania.

Wyróżnia się suszarki kondensacyjne lub wywiewne. Pierwszy rodzaj skrapla parę wodną powstałą w trakcie suszenia w pojemniku, skąd można ją później wylać lub jest odprowadzana przez suszarkę do kanalizacji. W drugim przypadku para wodna jest odprowadzana przez wąż o średnicy ok. 10 cm na zewnątrz pomieszczenia lub do kanału wentylacyjnego.

Suszarki sterowane są mechanicznie (czasowo) lub za pomocą elektronicznego programatora, który umożliwia dokładne i precyzyjne suszenie. Suszarki wyposażone w elektroniczny programator posiadają czujnik wilgotności, który na bieżąco kontroluje poziom wilgotności w bębnie i na tej podstawie ustawia odpowiedni czas i temperaturę. Możliwe są również różne modyfikacje programów jak np. regulacja temperatury czy stopnia wysuszenia tkanin.

Suszarki do ubrań w USA nie są klasyfikowane pod żadną klasą energetyczną. Natomiast w Europie suszarki są przydzielane do odpowiedniej klasy energetycznej.

Wikimedia Commons